Móda opäť v rukách detí

| K13 a VÝMENNÍKY, Móda | 30. 11. 2014

Svet „fashion“ je preplnený možnosťami. Vytvára ho každý, kto má dostatok kreativity a myseľ otvorenú dokorán. Tieto dva pojmy sa najzreteľnejšie prelínajú v deťoch. Stačí im dať dostatok priestoru, do rúk potrebné nástroje, usmerniť ich a sledovať, čo z toho všetkého vznikne.

Kým na poslednom októbrovom workshope Fashion KidLab v Kasárňach/Kulturparku vytvárali deti vlastnú módnu kolekciu, v decembri sa budú venovať výrobe šperkov. Upečené či pokrútené prstene, náramky, náhrdelníky a retiazky vzniknú pod vedením módnej dizajnérky a publicistky Miloslavy Hriadeľovej, ktorej tvorbu možno poznáte pod názvom Me & Cocoon.

Kúsky skladačky

Prvý zo série workshopov sa konal 25. novembra, no keďže výroba šperkov nie je taká náročná ako príprava šiat, malí dizajnéri sa môžu zapájať do procesu priebežne. Stretnutia prebiehajú každý týždeň v utorky a vo štvrtky od 16:30 hod. v Kasárňach/Kulturparku, budova Foxtrot. Rodičia môžu svoje deti prihlásiť prostredníctvom stránky www.facebook.com/fashionkidlab. „Chceme dosiahnuť, aby k nám deti chodili rady, aby sa naučili, čo je to móda a ako pracovať s rôznymi materiálmi, aby samostatne premýšľali, tvorili. Už teraz môžu nabrať dôležité skúsenosti, nájsť svoju cestu, nových priateľov, a hlavne začať si veriť. Na práci s deťmi je najkrajšia ich okamžitá spätná väzba, energia a úprimnosť, ktorú vedia dať najavo. Na workshopoch sa preto budeme snažiť prispôsobiť sa im v maximálnej miere. Počas októbrového KidLabu sme tu mali takmer rodinnú atmosféru. Viaceré deti sa vrátili aj tentokrát a ja verím, že ich počet bude naďalej rásť,“ hovorí Tatiana Kozejová, produkčná K13 a koordinátorka projektu Fashion KidLab. Kým doteraz si deti po skončení workshopov brali svoje výtvory domov, šperky aj ďalšie kúsky vyrobené neskôr ostávajú v priestoroch K13. Najprv z nich vznikne výstava, potom sa všetky spoja, aby koncom jari vytvorili jednotný celok. Organizátori však ostávajú tajomní a spôsob prezentácie ešte nechcú prezrádzať. Pri poznámke o vlastnej módnej značke sa však v Tatianiných očiach objavujú drobné iskričky.

Jeden z workshopov prvého Fashion Kid Labu viedol návrhár Marcel Holubec W. Foto: Timea Drábová

Jeden z workshopov prvého Fashion KidLabu viedol návrhár Marcel Holubec W.  Foto: Timea Drábová

Skúsenosti profesionálov

S Miloslavou Hriadeľovou spolupracuje Fashion KidLab už dlhšie. Práve ona pritiahla na prvú sériu workshopov návrhára Marcela Holubca W., ktorý spolu s deťmi vytvoril papierový model šiat. Tentokrát povedie KidLab Miloslava sama. „Je to veľmi dobrá, kreatívna a inovatívna šperkárka, ktorá má originálny pohľad na svet a dáva ľuďom, a teda aj deťom, priestor vložiť do tvorby samých seba. Nepovie im, urob toto alebo sprav to takto, ukáže im len techniku. Rovnako, ako Marcel Holubec, aj ona je ochotná venovať sa deťom od základov, odpovedať im na každú otázku a motivovať ich. Navyše vie pútavo rozprávať o histórii a výrobe bižutérie, ako aj o výnimočných šperkároch,“ chváli dizajnérku Kozejová. Šperky Me & Cocoon kombinujú starožitné artefakty, ako fotografie či drobné portréty, s novými prvkami, čím vznikajú neobvyklé kúsky, ktoré ste mohli vidieť napríklad na Viedenskom týždni módy v roku 2013. Spolu s Miloslavou bude na workshope ešte niekoľko dospelých, rodičom je vstup opäť zakázaný. „Celé je to o tvorbe detí. Tie sa pri rodičoch chovajú inak, než pri lektoroch, aj keď nás považujú za autoritu. Je však skvelé, že sa o KidLabe doma rozprávajú, zbierajú od nich nápady a pretvárajú ich podľa seba. Rodičia sú potom pri prehliadke ešte viac hrdí, pretože pomáhali,“ usmieva sa produkčná. Na workshopoch budú navyše prítomní aj študenti fotografie, ktorí budú celý proces výroby dokumentovať vlastným pohľadom. Väčšie deti postupne zaučia tie menšie a Tatiana dúfa, že sa niečo priučí aj ona sama.

Veronika Samková

Pod Marcelovým vedením deti vytvorili papierové šaty. Foto: Timea Drábová

Pod Marcelovým vedením deti vytvorili papierové šaty. Foto: Timea Drábová

Tvorba Miloslavy Hriadeľovej. Foto: Me & Cocoon</i>

Tvorba Miloslavy Hriadeľovej. Foto: Me & Cocoon

kidlab

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Móda opäť v rukách detí

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems