Menej verejných priestorov!

| Stĺpček | 30. 11. 2014

Prechádzate ulicou alebo medzi blokmi a míňate prázdne detské ihriská, chradnúce lavičky, popraskané asfaltové plochy, ktoré pamätajú miestne futbalové zápolenia. Košice netrpia nedostatkom verejných priestorov, práve naopak, je ich priveľa a chýbajúcou zložkou je kvalita.

Skúsme sa inšpirovať New Yorkom, popredným mestom v inováciách vo verejnom priestore. Obyvatelia betónovej, železnej, sklenenej, rýchlej a veľmi efektívnej metropoly si užívajú nebývalý rozmach kvality života. Predchádzajúci starosta Michael Bloomberg prijal predsavzatie, že každý obyvateľ New Yorku by mal mať dostupný park do desiatich minút chôdze od svojho domova. Neznamená to, že každá voľná plocha bola osadená dvoma lavičkami a riedkym trávnikom. Parkov je menej, ale ponúkajú rozmanité funkcie pre všetky vekové kategórie obyvateľov počas celého dňa. Ihriská pre tímové športy, bežecké dráhy, preliezačky pre deti, množstvo lavičiek, vzdelávacie chodníky, vodné plochy, toalety, občerstvenie, častokrát je súčasťou parku aj múzeum alebo galéria. Naše verejné priestory sú monofunkčné: tu sa môžu hrať deti, tam sa dá behať, tu je možné sedieť, na kultúru musíte ísť inam. Mestský park je výborným príkladom, aké funkcie by v sebe takéto miesta mali kumulovať, aby v nich bol život od úsvitu do súmraku a počas tmy ponúkali bezpečie.

Tradičné newyorské parky Central, Bryant, Battery alebo Prospect sú z veľkej časti financované z darov miestnych obyvateľov, majú výborné zázemie, údržbu, mobiliár a vo svojich donoroch aj výbornú sociálnu kontrolu. Občianska iniciatíva stála od roku 1999 aj za High Line, vysunutom parku, ktorý vznikol na zrušenej trati nadzemnej železnice. V troch etapách vznikol unikátny verejný priestor preväzujúci oddych a ruch mesta vo vertikálnej úrovni. Predstavte si premenu koľajiska v areáli magnezitky na novú severnú časť Aničky, alebo rušňové depo ako bránu k Hornádu na južnej strane mesta.

Mišo Hudák
Foto: autor


Vysunutý park High Line, New York

Vysunutý park High Line, New York

Central Park, New York

Central Park, New York

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Menej verejných priestorov!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems