Krasokorčuliari trénujú na Veľkú cenu Košíc aj pri baletných tyčiach

| Tretí sektor | 16. 11. 2014

Krasokorčuliarska sezóna sa kedysi začínala v októbri a končila sa začiatkom marca. Dnes máme štadióny s celoročnou prevádzkou, a tak môžu pretekári trénovať aj v letných horúčavách. Stále však majú radšej zimu, pretože vtedy sa organizujú všetky významné korčuliarske súťaže. Napríklad Veľká cena Košíc.

Súťaž pre pretekárov od desiatich rokov zastrešuje občianske združenie Kraso Centrum Košice. Momentálne v ňom pôsobí tridsaťdva korčuliarov, pričom najmenší sú prváčikovia na základných školách. Na ľade trénujú každý deň. Dvakrát v týždni prichádzajú ráno na šiestu, potom utekajú na vyučovanie a vracajú sa, aby si opäť obuli korčule a naučili sa ďalší skok či piruetu.

Z nožov na kolieska

Deti musia byť všestranné. Krasokorčuľovanie je v prvom rade estetický šport a dôraz sa kladie nielen na technické predvedenie prvkov, ale aj na ladnosť pohybov. Preto pretekári každý týždeň navštevujú hodiny baletu. Chodia na ne chlapci aj dievčatá, a vraj je to pre nich príjemná zmena. Na Slovensku pomerne neznáme, no medzi mládežou obľúbené, je aj krasokorčuľovanie na kolieskových korčuliach. „Deti korčuľujú na kolieskach v rámci letnej tréningovej prípravy v telocvičniach. Pomáha im to nadobudnúť stabilitu, no brzdí sa inak. Ľad je však stále ich domovom, a preto sa snažia dostať sa naň čo najčastejšie,“ hovorí predseda klubu Kraso Centrum Košice Miroslav Hriňák. Nájsť vhodnú plochu na korčuľovanie nie je také jednoduché. Kariéra pretekárov sa často končí preto, lebo na ďalšie rozvíjanie sa nemajú vhodné podmienky. Talent nestačí, potrebujú aj ľad. „Zimné štadióny sú poväčšine obsadzované hokejistami. Nájomné za ľadovú plochu je veľmi vysoké a máloktorý individuálny športovec si ho vie zaplatiť. Kým hokejisti sa naň ,poskladajúʻ, korčuliar si musí našetriť,“ vysvetľuje Hriňák.


Pretekári Kraso Centra Košice získali v minuloročnej sezóne štyri medaily.

Pretekári Kraso Centra Košice získali v minuloročnej sezóne štyri medaily.

Najmenšie korčule

Prvé kroky na ľadovej ploche robievajú už štvorročné deti. Kraso Centrum Košice usporadúva každý rok nábor v materských školách a od mája organizuje pre drobcov letnú prípravu, kde sa naučia základné postoje a pojmy, Zoznámia sa s trénermi, ktorí ich budú od septembra sprevádzať na ľadovej ploche. Túto sezónu sa ich nazbieralo vyše sto. „V prípravke máme približne stodesať detí. Na ľade sú všetky spolu, rozdelené do skupín, pričom o každú z nich sa stará kvalifikovaný tréner s asistentmi. Po prvom ročníku vyberáme približne dvadsať najlepších, po skončení druhého roku pozývame do klubu päť alebo šesť z nich. No hlavnou myšlienku prípravky je, aby sa čo najviac detí naučilo korčuľovať. Viacerí sa neskôr pustia na hokejovú dráhu, no u nás sa naučia pohybovať na ľade bez opierania sa o hokejku, vďaka čomu získajú lepšie návyky,“ opisuje Katarína Ondášová, členka výboru zodpovedná za prípravku. Deti, ktoré chcú skutočne korčuľovať, vydržia aj náročný režim tréningov. Otázkou však je, či to dokážu zvládnuť ich rodičia. Hriňák vysvetľuje: „Práve rodič musí mať dostatok priestoru a vhodné podmienky na to, aby sem chodieval s deťmi ráno, popoludní, nosil ich na balet a opäť domov. Je to od nich veľká obeta, ktorá sa im vráti až neskôr, keď budú ich deti stáť na stupňoch víťazov.“


Pre škôlkárov v prípravke sa organizujú aj mikulášske korčuľovania či karnevaly na ľade.

Pre škôlkárov v prípravke sa organizujú aj mikulášske korčuľovania či karnevaly na ľade.

Lepší tréner, ako krasokorčuliar

Medailové ocenenia získavajú nezriedka aj pretekári z košického Kraso Centra. V minulej sezóne si na Majstrovstvách Slovenska vyslúžili dve zlaté (Miroslava Hriňáková a Gregor Anton Grinč), jednu striebornú (Bohuš Hrnek) a jednu bronzovú priečku (Jakub Ferčák). Medzi doterajšie najväčšie hviezdy klubu patria Róbert Kažimír, účastník ZOH z roku 1998 v Nagane, ktorý získal desiate miesto na Majstrovstvách Európy v roku 2001. Medzi ženami zažiarila Radka Bártová s dvadsiatym druhým miestom na majstrovstvách sveta juniorov, ako aj na Majstrovstvách Európy. Výborný úspech bolo jej štvrté miesto na Európskom olympijskom festivale mládeže v Španielsku. Radku trénovala Hana Tőcziková, víťazka prvého ročníka Veľkej ceny Košíc v kategórii začiatočníkov. S úsmevom však tvrdí, že je lepšou trénerkou než krasokorčuliarkou, a takto je to dobré. Od jej zlatého úspechu sa cena organizovala už štyridsaťštyrikrát a tento rok sa bude konať 29. a 30. novembra. Kraso Centrum Košice na ňu vyšle desiatich pretekárov do dvadsať rokov. Konečný počet účastníkov je zatiaľ neznámy, no organizátori rozposlali pozvánky do všetkých susedných krajín. Preteky sú pre verejnosť zadarmo a piruety juniorov uvidia z pohodlných kresiel vynovenej Crow Arény a s teplým nápojom v ruke. Určite sa dočkajú majstrovských detských výkonov.

Veronika Samková
Foto: archív Kraso Centra Košice

Spokojná pretekárka si po absolvovaní voľnej jazdy na Veľkej ceny Košíc 2013 užíva potlesk publika aj plyšové darčeky.

Spokojná pretekárka si po absolvovaní voľnej jazdy na Veľkej ceny Košíc 2013 užíva potlesk publika aj plyšové darčeky.

 V choreografiách junioriek nájdete jednoduchšie prvky, ale aj zložitého dvojitého axela.

V choreografiách junioriek nájdete jednoduchšie prvky, ale aj zložitého dvojitého axela.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Krasokorčuliari trénujú na Veľkú cenu Košíc aj pri baletných tyčiach
  1. […] pre deti, o ktorej sa dočítate v stĺpčeku. Náročný denný režim dvojfázových tréningov detských krasokorčuliarov tiež nepatrí medzi masové zvyklosti. Festival Cesta do neznáma vás privedie do sveta bez […]

    Komentoval Iné cesty | Zajtrajšie noviny dňa 16.11.2014 o 18:12:48Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems