Kraj získal peniaze na päť rekonštrukcií v múzeách a hvezdárni

| Kultúra | 2. 11. 2014

Košický samosprávny kraj získal prostriedky z Regionálneho operačného programu (ROP) na päť investičných projektov v kultúrnych zariadeniach na území kraja. Z prioritnej osi 3, ktorá je zacielená na posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov, dostane nenávratný finančný príspevok vyše 8,6 milióna eur na opravy v Baníckom múzeu v Rožňave, Andrássyovskom kaštieli v Trebišove, Provinčnom dome v Spišskej Novej Vsi, v Zemplínskom múzeu v Michalovciach a v Moussonovom dome – michalovskej Hvezdárni.

„Z ROP-ky sme už v minulosti realizovali štyri projekty vo Východoslovenskom múzeu a Východoslovenskej galérii v Košiciach, v Dome tradičnej ľudovej kultúry Gemera v Rožňave a Letohrádku Dardanely v Markušovciach. Z toho istého operačného programu sme teraz získali podporu na ďalších päť projektov z piatich podaných, takže sme veľmi spokojní,“ hovorí vedúca odboru kultúry a cestovného ruchu KSK Jana Kovácsová. Investičné projekty sa budú realizovať v štyroch múzeách a jednej hvezdárni. „Stav našich múzeí nezodpovedá súčasným požiadavkám návštevníkov. Sú to historické objekty na Spiši, v Gemeri, Zemplíne a južnom Zemplíne, vyžadujú si veľa peňazí na prevádzku, ale aj na rekonštrukciu,“ dodáva Jana Kovácsová. Rekonštrukcie sa budú týkať riešenia havarijných stavov, základného vybavenia, infraštruktúry, rozvodov, okien, dverí, podláh aj exteriérov. Vo všetkých piatich prípadoch ide o pamiatkovo chránené historické objekty. „Skúšali sme už aj inde podávať projekty, pretože stav niektorých nehnuteľností nás k tomu nútil. Všetky projekty sme aktualizovali na podmienky výzvy z ROP, aktualizovali a preindexovali sa ceny, došlo k niekoľkým zmenám. Trošku sa bojíme termínu ukončenia a krátkej doby realizácie, pretože opravy musia byť ukončené v roku 2015. Len začiatkom jesene sme sa dozvedeli, že sme boli úspešní. V procese verejného obstarávania uvidíme reálnu sumu na uskutočnenie rekonštrukcií,“ hovorí vedúca odboru kultúry a CR.

Prevádzka múzeí a hvezdárne bude počas rekonštrukcií obmedzená. Ďalšie vysunuté expozície a pobočky sa budú snažiť výpadok čiastočne nahradiť.

Zuzana Bobriková
Foto: archív KSK

Jedna z rekonštrukcií bude aj v Provinčnom dome v Spišskej Novej Vsi, kde sídli Múzeum Spiša.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kraj získal peniaze na päť rekonštrukcií v múzeách a hvezdárni

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems