Košice zvíťazili v rámci Európskeho týždňa mobility

| Mesto Košice | 16. 11. 2014

V súťaži, ktorú vyhlásilo Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia v rámci Európskeho týždňa mobility (16. – 22. 9.) zvíťazilo Mesto Košice v kategórii „Efektívne trvalé opatrenie”.

Metropola východu získala prestížne ocenenie vďaka dlhodobej podpore projektov ekologickej dopravy vedením mesta Košice. Ide napríklad o projekty modernizácie električkových tratí, preznačenia takmer 30 km chodníkov pre cyklistov v meste, rekonštrukcie chodníkov pre chodcov o celkovej rozlohe 27-tisíc štvorcových metrov v 8 košických mestských častiach.

Košičania si Európsky týždeň mobility (ETM) užívali v duchu tohtoročného sloganu: „Naše ulice, naša voľba”. Všetkých ľudí v celej Európe mal povzbudiť a vyburcovať predovšetkým k tomu, aby si vytvorili mestá, v ktorých chcú žiť. Obyvatelia metropoly východu, ktorí sú na ňu patrične hrdí, sa počas týždňa mobility veľmi dobre zabávali na množstve podujatí, pripravených Mestom Košice. Dva dni cestovali zadarmo v MHD, celé rodiny s deťmi si vychutnávali bohatý a pestrý program Dňa otvorených dverí v Dopravnom podniku mesta Košice. Deti skrášľovali svojimi výtvarnými dielami košické chodníky, športovali, cyklisti jazdili v uliciach na dvojkolesových tátošoch. Samozrejme, nechýbala ani tradičná súťaž Kto skôr, kde si za účasti primátora mesta Richarda Rašiho zmerali sily električka, autobus, skúter, cyklista, korčuliar a bežec.

Európsky týždeň mobility slúži každý rok predovšetkým na podporu odbremenenia cestnej premávky osobnými vozidlami, do tejto celoeurópskej aktivity sa každý rok zapájajú desiatky miest, Košice nevynímajúc.

Ocenenie v kategórii Efektívne trvalé opatrenie v rámci Kampane za čistejšie ovzdušie na podporu trvalo udržateľnej mobility v mestách na Slovensku 2014 ma osobne, a verím, že aj ostatných Košičanov veľmi potešilo,“ uviedol primátor Richard Raši. „Utvrdilo nás v tom, že naša cesta, ako podporovateľa športu a zdravého životného štýlu, je správna. Svedčia o tom i pozitívne ohlasy na viaceré naše úspešné kroky, ktoré sme doteraz urobili. Z tých zatiaľ najvýznamnejších treba spomenúť napríklad podpísanie memoranda o rozvoji elektromobilovej dopravy v meste. Ako prví na celom Slovensku sme zakúpili a nasadili na linky košickej mestskej hromadnej dopravy päť autobusov na elektrický pohon, ktoré považujem za najekologickejšiu, ale najmä pre cestujúcu verejnosť oveľa komfortnejšiu prepravu. V meste a na okolí metropoly východu máme dovedna vyše 150 kilometrov cyklotrás, respektíve cyklochodníkov a len nedávno sme pre cyklistov osadili v meste a rekreačných zónach celkovo 152 nových stojanov na bicykle.“

Informovalo Mesto Košice
Foto: Miroslav Vacula

Europsky tyzden mobility.5 jpg
Europsky tyzden mobility. 4 jpg
Europsky tyzden mobility 3
Elektrobusy20

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košice zvíťazili v rámci Európskeho týždňa mobility

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems