Klinec Kremer

| K13 a VÝMENNÍKY, Reportáž | 16. 11. 2014

Hovoriť o podujatí ako o hudobnej udalosti roka je opovážlivé. No v prípade Gidona Kremera sa to reálne očakáva. Svetoznámy lotyšský huslista vystúpil ako headliner na záver festivalu ARS NOVA v Košiciach 9. novembra.

Hoci je Kremer známy svojím širokým repertoárom, v zhode s dramaturgiou festivalu odohral dva koncerty od skladateľov súčasnej hudby. V prvom mu okrem Štátnej filharmónie Košice a dirigenta Zbyňka Müllera robila spoločnosť aj violončelistka Giedrė Dirvanauskaitė. Tema con variazioni od Miklósa Rózsu prekvapila svojou melodickosťou. Do hudby sa dalo ľahko ponoriť vďaka jej rozprávkovému nádychu. V realite nás držala obdivuhodná zručnosť a fyzický výkon 67 ročného huslistu. Naopak, v Koncerte pre husle a orchester g mol od Mieczyslawa Weinberga prevládal búrlivý nepokoj a dramatičnosť. Vo chvíľach, keď Gidon Kremer hrotil svoje umenie na maximum, v sále Domu umenia zastal čas. To absolútne ticho z publika a spoločná koncentrácia poslucháčov i huslistu vytvorilo vzácnu jednotu. Kremer si vyslúžil dojemne dlho trvajúci potlesk i dupot a za prídavok si vybral zopakovanie Weinbergovej tretej časti v inej interpretácii. „Na koncert som prišiel kvôli Gidonovi Kremerovi, lebo je žiakom David Oistracha, môjho najobľúbenejšieho huslistu. Takto som mal príležitosť spojiť sa s jeho školou. Bol to výborný zážitok, len som dúfal v  sólový prídavok. Potešil ma Kremerov ruský a zároveň moderný výraz. Mal som zimomriavky a konečne bolo v sále poriadne počuť husle,“ zhodnotil návštevník Erik. Po prestávke ponúkol orchester ŠfK ešte Symfóniu č. 2 od Kurta Weilla. Záver festivalu ARS NOVA sa niesol v znamení veľkoleposti a vznešenosti.

Lucia Radzová
Foto: archív K13

web_ARS_NOVA_2014_G.Kremer-17

web_ARS_NOVA_2014_G.Kremer-31

web_ARS_NOVA_2014_G.Kremer-11

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Klinec Kremer

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems