Keď klarinetista nalieva whisky

| K13 a VÝMENNÍKY, Reportáž | 16. 11. 2014

Počas prípravy na koncert Classic Malts klarinetistu Ronalda Šebestu ma zaujalo slovo „malt“. Preložila som si ho ako slad, ale veľa svetla mi to neprinieslo. Názov predstavenia hudobník vysvetlil sám. Ako fajnšmeker jednosladovej whisky tak vytvoril metaforu na výber toho najlepšieho zo sólovej klarinetovej literatúry. A neostali sme len pri hudbe. Na záver sa Šebesta s poslucháčmi podelil o ochutnávku dvoch kvalitných „singlmaltiek“ aj s jeho šarmantným výkladom.

Nezabudnime však na to najdôležitejšie. Hudbu. Koncert tvorilo päť skladieb a pri prezentácii každej bolo badať extrémne sústredenie sa hudobníka. Akoby nielen každý výdych do nástroja a pohyb prstov na klarinete, ale i myšlienky boli prísne strážené. A tak mi napadá, že Ronald Šebesta musí byť nesmierne trpezlivý človek. „Veľkú trpezlivosť si vyžaduje najmä nácvik skladieb naspamäť. Najmä In Freundschaft od Karlheinza Stockhausena, pretože mi sama nenaliezala do hlavy a musel som sa ju otrocky učiť. O to náročnejšie je potom postaviť sa na pódium a nezaseknúť sa.“ Spomínanú skladbu Šebesta označil za najzložitejšiu aj preto, že ju predvádzal dynamicky, so špeciálnymi gestami. A tie piluje celoživotne. Napriek tomu patrí medzi jeho najobľúbenejšie spolu s Reichom. „Moja generácia má vzťah ku svetu repetitívnej hudby, ktorej Steve Reich je stelesnením a inšpirátorom. Jeho hudba má zvláštny étos. Skladba New York Counterpoint balansuje na hrane, či to nie je džezík. Ale nemá ním byť.“ Pri počúvaní skladby som cítila ruch a energiu veľkomesta. Predstavovala som si, ako v podpätkoch a s veľkými papierovými nákupnými taškami behám po avenue. V ostatných kúskoch od Stravinského, Scelsiho a Sciarrina som naopak objavila príbehy vtákov, hádky a uzmierenia, viaczvučnosť, priestorovosť, disharmóniu i mantrické upokojenie. Ronald Šebesta si vyslúžil búrlivé potlesky i bravó, za čo sa odmenil krátkym prídavkom od Stravinského.

Lucia Radzová

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Keď klarinetista nalieva whisky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems