Žiadne ťukanie do bubnov a hladkanie gitarových strún, ale parádny punk-rock!

| Hudba, Hudobný profil, K13 a VÝMENNÍKY, Rozhovory | 6. 10. 2014

Keď chcel manažment The Prodigy v roku 2012 za svojho predskokana najenergetickejšiu slovenskú kapelu, dostal  From Our Hands. Pre chalanov dobrá skúsenosť, no majú aj väčšie hudobné zážitky. V súčasnosti sa tešia z dlhšie očakávaného albumu Individuals, z klipu ku skladbe Common Sense a z jesenného turné po Českej republike a Slovensku. Bratislavskí punk-rockeri sa zastavia aj v Košiciach, no najprv pekne po poriadku. Za celú kapelu odpovedá jej frontman Matej Hoťka.


Čo ti ako prvé napadne pri slove punk-rock?

Sloboda. Je to priestor pre každého človeka, ktorý chce premýšľať o veciach z trochu inej perspektívy, ako sú zaužívané konvencie. V živote je mnoho momentov, keď sme postavení pred hotovú vec. Je to proste tak a hotovo. Urobíš to či ono, lebo musíš a patrí sa to a podobne. Pre mňa je to o tom, žiť si podľa seba, robiť veci, ktoré považujem za správne a robiť to celé tak, aby som svojím konaním neohrozoval slobodu niekoho, prípadne niečoho iného.

Jedna z vašich prvých skladieb With No Excuses sa stala súčasťou reklamy istého mobilného operátora. Myslím si, že diváci ani netušili, že to je slovenská záležitosť. Celkovo zniete dosť americky – je to zámer?

Od mala počúvame kapely z UK alebo USA, a teda sme ten sound mali a máme v ušiach nonstop. Prirodzenou voľbou bola pre nás teda angličtina. Spočiatku presne preto, aby sme zneli tak ako kapely, ktoré máme radi. No neskôr sa ukázalo, že to má výhodu, keď sa kapela chce dostať hrať aj niekam inam, ako siahajú hranice Česko-slovenska.

Pred dvoma rokmi si v jednom rozhovore povedal, že keď chce kapela ohúriť ľudí v zahraničí, musí najprv ohúriť ľudí doma. Doma sa vám to určite podarilo, tak ako ste na tom za hranicami?

Práve za tie roky fungovania sme pochopili viacero vecí. Nie je podstatné ohurovať ľudí, ani doma, ani niekde za hranicami. Dôležité je, aby sme svojou hudbou stále dokázali ohúriť samých seba. To je tá správna sebareflexia. Preto nám aj trvalo písanie albumu Individuals tri roky.

Toto leto ste hrali na najväčšom kanadskom festivale Envol Et Macadam v Quebecu. Tam ste sa dostali cez nejaké hlasovanie však?

Je to tak. Bol to ďalší z momentov, na ktoré nikdy nezabudnem. Tam som cítil naozajstnú podporu od ľudí okolo nás. Vďaka hlasom sme postúpili do finále v ČR, kde sme hrali koncert spolu s ďalšími kapelami, a potom ľudia a odborná porota hlasovali a vybrali víťaza.

Ako bolo v Quebecu?

Bolo to skvelé. Podarilo sa nám hrať s kapelami, ako Madball, Sick Of It All alebo Sublime. Ľudia netušili odkiaľ sme a o našej krajne nikdy nepočuli. Tak sme museli veľa vysvetľovať a šíriť osvetu.

Prišli vďaka tomu aj nejaké nové hudobné ponuky?

Nebudem ti klamať.

From Our Hands, sprava Michal Danišovič (bicie), Matej Turcer (gitara), Matej Hoťka (spev, gitara), Rišo Klimo (basa). Foto: Igor Zacharov

From Our Hands, sprava Michal Danišovič (bicie), Matej Turcer (gitara), Matej Hoťka (spev, gitara), Rišo Klimo (basa). Foto: Igor Zacharov

Nielen v Kanade, ale za celých sedem rokov fungovania ste hrali s viacerými zaujímavými a úspešnými kapelami. Ktorá bola pre vás tá naj?

Veľmi zaujímavé boli koncerty s kapelou SUM41, ktorá je masovo populárna a vždy pred koncertom čakali ľudia pred klubom celé hodiny. Mnoho jasajúcich a hlavne pištiacich dievčat. Bolo to zvláštne, keď 600 báb piští, len keď vidí hýbať sa váš tieň. Pre nás ale majú najväčšiu cenu koncerty s From Autumn To Ashes v Prahe alebo s Anberlin vo Viedni. To sú chvíle, na ktoré osobne nikdy nezabudnem, pretože tie kapely milujem.

A čo predskakovanie kapely The Prodigy?

To bol tiež v pohode večer. Veľa ľudí, čo prišlo tancovať, zrazu nenachádzalo slov, ako veľmi ich serie, že teraz musia počúvať nás. Ale našťastie na Prodigy chodia rôzni ľudia a myslím si, že to dopadlo dobre. Pre nás veľká skúsenosť!

Žánrovo ste sa vraj veľmi nehodili, ale manažment The Prodigy chcel to najenergetickejšie, čo máme – pre vás to musela byť veľká pochvala.

To bola. Trochu sme čumeli a mali sme veľkú trému, práve kvôli tomu, že sme netušili, či nás nevypískajú, ale nepískal nik. Asi sme teda zapadli, alebo druhá možnosť je, že fanúšikovia Prodigy nevedia pískať.

Váš najnovší album sa volá Individuals, súčasťou je skladba Common Sense, ktorej režisérom klipu je Igor Zacharov. Dali ste mu voľnú ruku, či nápad obsadiť do hlavných postáv deti, bol váš?

Igora poznáme už dlhšie vďaka pôsobeniu v kapele Momma Knows Best. Je to šikovný chalan a napísal scenár, ktorý sme si odsúhlasili. V ďalšej fáze mu pomáhal jeho tím. Či už s výberom lokality, alebo aj hercov. Takže nápad s deťmi bol jeho.

Práve CD Individuals budete prezentovať na jesennom turné. V piatok 10. októbra sa zastavíte v košických Kasárňach/Kulturpark. Veľmi originálny priestor – už ste tu boli? Zahráte aj veci z predošlých dvoch albumov či len novotiny?

V Kasárňach sme hrali naposledy v rámci Leta v Parku 2013 a priestor bol skvelý. Teraz budeme ťažiť najmä z nového albumu, ale zahráme aj staršie veci.

Posledná otázka. Za čo ste, ako kapela, najviac vďační?

Určite za to, že vôbec máme tú slobodu a môžeme si robiť, čo nás baví. Ďalej za to, že sme zdraví a za podporu ľudí okolo nás. Je to naozaj príjemné.

Ďakujem za rozhovor. 

Koncert kapely From Our Hands sa ukutoční 10. októbra o 19:30 hod. v košických Kasárňach/Kulturpark spolu s kapelami Abhorrence a Meredith. Vstupné sú 3 eurá. Súťažiť o lístky môžete TU.

Gabriela Krestián Kuchárová

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Žiadne ťukanie do bubnov a hladkanie gitarových strún, ale parádny punk-rock!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems