Zapojte sa do kampane Dargov 1944 – 1945

| Pozvánky | 6. 10. 2014

Východoslovenské múzeum v Košiciach pripravuje pri príležitosti 70. výročia bojov o Dargovský priesmyk a oslobodenia Košíc výstavu, ktorá bude inštalovaná od 19. januára do 8. mája 2015.

Cieľom je ukázať ťažké boje v Slanských vrchoch na prelome rokov 1944 – 45 medzi nemeckým wehrmachtom a Červenou armádou, ktoré si vyžiadali tisíce životov. Keďže v tejto sedem týždňov trvajúcej bitke netrpeli len vojaci, ale aj civilisti, ktorí odmietli evakuáciu a skrývali sa počas prechodu frontu v lesoch, bude sa výstava venovať aj ich osudom. „Obraciame sa na pamätníkov vojnových udalostí a prosíme ich o spoluprácu. Radi by sme zaznamenali svedectvá ľudí, ktorí na vlastnej koži pocítili hrôzy vojny a zachytili ich aj pre budúce generácie,“ hovorí pracovník Historického odboru VSM Martin Jarinkovič.

„Obyvateľov obcí a miest v okolí Slanských vrchov, ktorí majú vo svojich súkromných zbierkach nálezy z bojiska alebo originálne predmety po vojakoch oboch armád, chceme poprosiť, aby ich zapožičali po dobu trvania výstavy do VSM,“ dodáva Martin Konečný.

O spoluprácu a pomoc žiada múzeum aj starostov a primátorov, kultúrne spolky v Above a na Zemplíne. Pre viac informácií píšte na martin.jarinkovic@vsmuzeum.sk, martin.konecny@vsmuzeum.sk.

Zuzana Bobriková, redakcia

Marder2

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zapojte sa do kampane Dargov 1944 – 1945

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems