Veľký príbeh pre troch hercov

| Pozvánky | 19. 10. 2014

Komorná divadelná dráma Posledné mesiace je pripomenutím celoživotného diela režiséra Miroslava Košického. Slovenskú premiéru mala v januári 2011. Odvtedy nadchýna svojím príbehom, myšlienkou a spracovaním divákov po celej krajine. Do Košíc sa po vyše dvojročnej odmlke vráti koncom októbra.

Príbeh vyrozprávaný troma hercami je plný jednoduchej irónie. Vyvoláva úsmev a to aj napriek tomu, že hovorí o smrti, osamelosti a nepochopení. Nastoľuje veľa otázok, je plný emócií, dojatia a človek v ňom nachádza seba samého. Hlavnú postavu drámy, starnúceho profesora literatúry, stvárni František Kovár. Ten si v ťažkých chvíľach plných strachu a nepokoja privoláva na pomoc svoju mŕtvu manželku (Lucia Lapišáková). Prostredníctvom pozoruhodných dialógov sa snažia zodpovedať otázku, ktorú si na sklonku bytia kladie každý človek: „Stál ten život za to?“ Kedysi hrdý, neskrotný profesor sa musí popasovať s prichádzajúcou starobou, vlastným synom (Přemysl Boublík) aj so svojou minulosťou. V závere však z tohto boja vychádza ako víťaz. „Posledné mesiace – to je sviatok herca, jeho talentu a majstrovstva,“ povedal autor ruského režijného spracovania hry Posledné mesiace Rimas Tuminas, „celý tvorivý tím sa snaží touto hrou prebudiť lásku v ľuďoch k tým, ktorí sú dnes s nami a  pamiatku na tých, ktorí od nás už odišli.“ Vy si ich môžete pripomenúť 27. októbra o 11:00 a 19:00 hod. v košickej Historickej radnici. Vstupenky sú v predaji v pokladni Návštevníckeho centra v Košiciach na Hlavnej 59.

Veronika Samková
Foto: Michal Veselský

Foto ©Miso Veselsky 2011_0834 copy

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Veľký príbeh pre troch hercov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems