Putujeme

| Editoriál | 6. 10. 2014

Čím to bude, že sa ma už mnohokrát kadekto opýtal, prečo ostávam v Košiciach? Vždy sa nad tým zarazene zamyslím a rovnako vždy nevidím dôvod, prečo by som mala odísť. Naposledy sa ma na to oficiálne opýtali organizátori festivalu Bazzart, pretože hľadali odpovede do svojho magazínu DAF. Odpísala som: „Rodné Košice ma priťahujú svojou lokálnou atmosférou ,balkánskeho typuʻ. V dobrom aj v zlom je tu možné VŠETKO, a to už je iná výzva. Košice sú pre mňa dostatočne veľké mesto, aby som sa v ňom anonymne stratila, aj dostatočne malé, aby som sa na ulici priateľsky zdravila s ľuďmi. Inšpirácie zo zahraničia, ako mestský bicykel, lásku k portskému, prechádzky neznámymi uličkami či meditovanie v parku viem pokojne realizovať aj doma. A to ma baví.“

LusiNapriek tomu sa v skutočnosti občas zamyslím na tým, prečo som bratislavskú scenáristiku vymenila za prešovské masmédiá, prečo som nevyužila Erasmus počas výšky a prečo nevycestovala za lepším životom aspoň na pár rokov do akejsi európskej metropoly. Dôvodov bolo vždy viac, ale dva sú dodnes najpevnejšie – vzťahy a slovenčina. Sú to putá, ktoré ma nepustia. A sú to putá, ktoré ma robia šťastnou. Kvôli nim som zatiaľ na dlhšiu ako mesačnú cestu neputovala.

Ľudia, ktorí migrujú do sveta za skúsenosťami, prácou, bezpečím či naopak dobrodružstvom, majú môj nesmierny obdiv. Priateľka žije na linke Košice – Bratislava – Praha – Londýn. Ako to zvláda?! Deti kamarátov sa rodia v Írsku, Anglicku, na Malte, v Holandsku, Austrálii… Ich starí rodičia ich budú vídať párkrát za rok. Aké dôvody nútia ľudí odísť z domova? Isto je ich mnoho a každý má ten svoj. O tých inšpirujúcich píšeme v 16. vydaní Zajtrajších novín. Projekty K.A.I.R. a Creative Industry vítajú u nás cudzincov a našincov posielajú do zahraničia. Nevynechajte ani článok Košice – pre niekoho vytúžený cieľ, pre iného odrazový mostík do sveta. Uhol pohľadu, to je odpoveď.

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 16/2014. Foto: www.sxc.hu

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 16/2014. Foto: www.sxc.hu

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Putujeme

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems