Ponocovanie so súčasným umením

| Fotoriport, K13 a VÝMENNÍKY, Reportáž | 19. 10. 2014

Tohtoročná košická Biela noc priniesla do ulíc mesta súčasné umenie. Okrem svetoznámych umelcov nechýbali ani tí domáci. Vyše 50 tisíc návštevníkov obdivovalo viac ako 40 inštalácií. Mesto sa začalo zapĺňať už o siedmej hodine večer. Niektorí prechádzali Hlavnou ulicou s mapkou, iní sa orientovali pomocou aplikácie v smartfónoch. Avšak, našli sa aj takí, ktorí prišli nepripravení a blúdili zmätene ulicami mesta.

Najviac ľudí sa sústredilo pri inštalácii Cloud, ktorá rozhodne nesklamala. Rôzne vekové skupiny sa prišli pozrieť na kanadský mrak a odchádzali s úsmevom. „Už som videla skoro všetky inštalácie v centre, no najviac sa mi páči práve táto,“ prezradila Mária. Žiarovky sa neustále zapínali a vypínali a nechýbalo ani hromadné fotografovanie obrovskej svetelnej inštalácie. Ani „okoloidúca“ nevesta neodolala.

Návštevníci si pochvaľovali aj tancujúcu fasádu na budove Východoslovenského múzea. Interaktívny mapping Dancing House bol jedinečný v tom, že ho tvorili samotní diváci. Nadšený dav si chcel na vlastnej koži vyskúšať, ako svetelná inštalácia funguje. Tancujúci dom tak ponúkol zábavu, povzbudil divákov k pohybu, prebudil v nich hravosť a budovu k životu.

Nadšenie vyvolal aj FireWorks with Me. Projekcia pri Immaculate umožňovala odpáliť si ohňostroj prostredníctvom mobilnej apky. „Tešila som sa na inštaláciu s ohňostrojom. Myslela som si, že si odpálim raketu naživo. Keď som zistila, že to funguje cez aplikáciu, ostala som trochu sklamaná. Ale aj tak sa mi to páčilo,“ zhodnotila návštevníčka Zuzana. Veľký záujem o aplikáciu vyvolal preťaženie siete.

Frekventovanou ulicou sa stala aj Zvonárska so synagógou, kde sa nachádzala videoinštalácia. Personal Moses tvorila optickú ilúziu padajúcej vody z vtáčej perspektívy, ktorá sa od vodnej hladiny odrážala. Staré múry židovskej synagógy tak opäť ožili a vyvolali príjemný dojem. Nevýhodou bol hluk z inštalácie. Návštevníci sa preto striedali rýchlo a pointa očisty skrz padajúcu vodu mohla ostať nepochopená.

Hlavne mladí ľudia sa prišli pozrieť na projekt Digital graffiti tvorený na bočnej stene Dominikánskeho kostola, kde sa zároveň zabávali na Pyecka mixtape. Košický Dj Myes Hole roztancoval poslucháčov, a tí sa nechali unášať vo víre jeho hudby. Hudbu si návštevníci vypočuli aj v Kunsthalle. Rozsiahlu inštaláciu z použitých CDčiek Waste landscape doprevádzalo komorné zoskupenie Quasars Ensemble. Objekty sa celosvetovo vystavovali len  zopár ráz a košická Kunsthalle prispela aj špeciálnym osvetlením.

Svojich nadšencov si našlo akrobatické divadlo s mappingom Flat. Tanečník odohral príbeh na závesnom systéme v 90 stupňovom uhle. Vizuálne zapôsobili aj realistické i snivé efekty pohrávajúce sa so scénou upevnenou kolmo na budovu. K diskutovaným dielam patril aj svetelný objekt v Dóme sv. Alžbety od Viktora Freša, doprevádzaný hudbou Mariána Čekovského. Nápis „Boh je láska“ vyvolal množstvo otázok na filozofovanie.

K inštaláciám rozmiestneným mimo centra patrilo trvalé osvetlenie Pamätníka ľudovej architektúry od Tomáša Džadoňa. Na sídlisku Dargovských hrdinov sa tak po prvýkrát rozžiarili domčeky stojace na streche 13-poschodového paneláku. „Táto akcia by mala trvať aj tri noci, pretože počas jednej je priveľa ľudí a človek nemá možnosť dostať sa k zaujímavým inštaláciám, ktoré by si chcel pozrieť,“ skonštatoval jeden z návštevníkov.

Miroslava Landyšová, redakcia

 Flat, foto: Michal Vasiľ

Flat, foto: Michal Vasiľ

Wast Landscape a Quasars ensemble, foto: Dávid Hanko

Waste Landscape a Quasars ensemble, foto: Dávid Hanko

Space x move x sound, foto: Michal Vasiľ

Space x move x sound, foto: Michal Vasiľ

Air gate, foto:  Vladislav Tóth

Air gate, foto: Vladislav Tóth

Cloud, foto: Dávid Hanko

Cloud, foto: Dávid Hanko

 Dancing house, foto: Nikolas Bernáth

Dancing house, foto: Nikolas Bernáth

Viac fotografií nájdete v galérii.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ponocovanie so súčasným umením

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems