Plané očakávania

| Editoriál | 19. 10. 2014

Kto neočakáva, nie je sklamaný. Touto overenou múdrosťou by som opečiatkovala ostatnú Bielu noc a reakcie na ňu. (Pôvodne som mala v klobúku aj to porekadielko o perlách a svinkách, ale ľudia ho berú vzťahovačne.)

Mamičky s detičkami očakávali, že najväčšia kultúrna udalosť Košíc sa zaobíde bez davov a dlhých radov. Preto sa aj s kočiarmi natrepali do najužších a najpreplnenejších uličiek. Nečudujem sa im, že boli pohoršené, keď si deti museli chrániť pred vlnami ľudských tiel.

LusiVäčšina z návštevníkov Bielej noci očakávala svetelnú záplavu v centre mesta. Svetielka si predstavovali na stromoch, trblietky v uliciach a žiariace inštalácie  na Hlavnej ulici. Také väčšie Vianoce to mali byť. Neboli, a tak sa šepká o čiernej noci. Asi sa nejako pozabudlo, že Biela noc nie  je festivalom svetla, ale festivalom súčasného umenia.

Objavuje sa kameň úrazu. Čo to vlastne umenie a k tomu súčasné je? Kto očakával atrakcie, zábavu a šou, dychberúce výkony, napätie, smiech či slzy, asi si ho pomýlil s kabaretným varieté, cirkusovým kočovným divadlom či kolotočiarskou púťou. Umenie síce môže aj ten dych vybiť, ale na počkanie to asi nebude. Hlavne s ním treba aspoň trošku kooperovať, nenúka sa na nablýskanej tácni. Dielo potrebuje niekoľko minút na vstrebanie a pochopenie a nie je to kytica kvetov, o ktorej sa dá vyhlásiť „páči sa mi, nepáči sa mi“.

S tým súvisí aj moje plané očakávanie. Myslela som, že osem novinových strán o Bielej noci, ktoré sme priniesli dva týždne pred podujatím, ľudom pomôže pochopiť. Naviesť ich, ako Bielu noc používať, čítať, vstrebať. A hoci sme rozdali 10 000 výtlačkov a články sa hromadne zdieľali na FB, i tak ľudom chýbali informácie. Kritici kričia, že chcú viac informácií. Skutočne? Nemyslím, že ich dokážu absorbovať. Presvedčil ma o tom môj kamarát: „Ja články nečítam.“ 

A tak plačú nad nevydareným koláčom tí, čo piekli podľa obrázka a recept si neprečítali. Očakávania sú nekonečné, ako… veď viete čo.

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Plané očakávania

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems