Od októbra má Mesto Košice ako prvé na Slovensku ekologické elektrobusy

| Mesto Košice | 19. 10. 2014

V Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK) slávnostne uviedli vo štvrtok (9. 10.) do prevádzky za účasti primátora mesta Richarda Rašiho, ako aj viceprimátorov Renáty Lenártovej a Jána Jakubova, autobusy na elektrický pohon. Košičania ich majú ako vôbec prví a zatiaľ jediní na celom Slovensku.

Pred zaradením do košickej mestskej hromadnej dopravy prešli „krstom“ v areáli DPMK na Hornádskej ulici, Košičania si jazdy v nehlučných elektrobusoch začali vychutnávať počas tohto týždňa.

„Výhodou elektrobusov je, že nie sú viazané na trolejové vedenie, výrazne šetria životné prostredie a Košičania v nich budú jazdiť veľmi komfortne,” uviedol primátor mesta Richard Raši. “Flotila piatich elektrobusov je najväčšou v mestskej hromadnej doprave nielen na Slovensku, ale aj v susednom Česku. Keďže Východoslovenská vodárenská spoločnosť má desať elektromobilov, stali sme sa hlavným mestom slovenskej elektromobility.“ Elektrobus SOR EBN 10,5 je trojdverový, nízkopodlažný s dĺžkou takmer 10 a pol metra. Poháňa ho elektromotor s výkonom 120 kW. Vo vozidle je 20 miest na sedenie, 66 na státie, autobus prejde na jedno nabitie (podľa vyťaženosti) vzdialenosť do 200 km a môže dosiahnuť rýchlosť až 80 km/h. Jeden elektrobus stál 362 tisíc eur, všetkých päť vyšlo na 1 810 tisíc eur.

Dobíjaciu stanicu pre elektrické autobusy postavila Východoslovenská energetika, a. s., v zmysle zákona o verejnom obstarávaní. Ako dlhoročný hráč na poli e-mobility poskytla dopravnému podniku aj know-how a podporu pri zavádzaní elektrobusov v Košiciach. Mesto Košice, Východoslovenská energetika a Slovenská asociácia pre elektromobilitu podpísali koncom septembra aj memorandum o podpore e-mobility. Cieľom je rozvoj elektromobility a využívanie pozitívnych efektov na území mesta.

Informovalo Mesto Košice
Foto: Miroslav Vacula


Elektrobusy3 copy
Elektrobusy19 copy
Elektrobusy12 copy

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Od októbra má Mesto Košice ako prvé na Slovensku ekologické elektrobusy

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems