Nezvyčajný pokec o muzike

| Hudba, K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky, Rozhovory | 6. 10. 2014

Kombinácia slov prednáška a klasická hudba môže znieť pre niekoho nepríťažlivo. No nedajte sa odradiť. O muzike sa dá rozprávať viac než zaujímavo. Najmä ak sa spoja dva fenomény – odborník naslovovzatý, ktorý navyše disponuje darom slova, a pútavá téma. Tentoraz si akordeonista a hudobný publicista Peter Katina posvieti na muziku neznámu, zabudnutú či nešťastnou náhodou odstrčenú. V spoločnosti špičkových muzikantov a svetových sólistov si sami môžete nájsť svoj nový hudobný klenot. Stačí ho len trošku oprášiť. Zároveň si vypočujete príbehy so zápletkami, prečo sa práve to-ktoré dielo neprávom nedostalo na hudobné výslnie. Vďaka projektu MusicZoom: Netradičné rozprávanie o hudbe si aj doteraz nepopulárne skladby vychutnajú svojich 15 minút v Kasárňach/Kulturpark. Môžete byť pri tom 15. októbra o 19:00 hod. v pavilóne PAPA.

Akordeonista a hudobný publicista Peter Katina tentoraz porozpráva o hudbe zabudnutej či neznámej. Foto: Khammeleon

Akordeonista a hudobný publicista Peter Katina tentoraz porozpráva o hudbe zabudnutej či neznámej. Foto: Khammeleon

Peter Katina o hľadaní hudobných pokladov

Odkiaľ ste čerpali neznámu hudbu? Môže sa k nej dostať aj bežný poslucháč?

Nahrávky “neznámej” hudby čerpám pre projekt MusicZoom z vlastného archívu, neprestajne aktualizovaného novými prírastkami diel rôznych žánrov. No k tejto hudbe sa môže dostať úplne hocikto, pokiaľ vie, čo a kde má hľadať.

Dáte nám nápovedu?

Tak napríklad mená vynikajúcich skladateľov, ako Christoph Graupner, Leonid Polovinkin alebo Thomas Koppel väčšine hudobne priemerne vzdelaných ľudí ani hudobným profesionálom nič nepovedia. I o nich bude moja prednáška.

Pociťujete pri prehľadávaní zabudnutej hudby vzrušenie ako pri hľadaní pokladu?

Pochopiteľne, pociťujem pri vyhľadávaní a vytváraní koncepcie programu isté tvorivé nadšenie, hoci pojem neznáma hudba je relatívny, znamená niečo iné pre muzikológa a iné pre laického poslucháča. Paralela s vyhľadávaním pokladov je naozaj namieste, pretože väčšinou ide o
ukryté hudobné poklady. 

Aká kontroverzná udalosť môže hudobný skvost uviesť do zabudnutia?

Hudobné dielo môže upadnúť do zabudnutia napríklad vinou jeho zlej premiéry, nekvalitného prvého interpreta, vinou problémov s autorskými právami, ktoré neumožňujú skladbu uvádzať. Samozrejme, ak dielo značne predčilo svoju dobu a nebolo pochopené, časom sa naň zabudlo. Naopak, časté spoločenské škandály autora alebo interpreta udržovali mnohé diela v centre pozornosti, hoci si to často ani nezaslúžili. Ale tak je to s hudbou aj v súčasnosti…

Ďakujem za rozhovor.

Lucia Radzová 

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nezvyčajný pokec o muzike

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems