Mesto Košice pomáha seniorom

| Mesto Košice | 6. 10. 2014

Vedenie Mesta Košice sa rozhodlo seniorom spríjemniť zaslúžený odpočinok. Ich zámerom je nielen úzka spolupráca s najstaršími obyvateľmi mesta, starostlivosť o ich voľnočasové aktivity, ale najnovšie aj poradenstvo, ktoré môže zachrániť ľudské životy.

Príležitosť, ako seniorom vyplniť voľný čas a zároveň im pomôcť, ponúkol primátor mesta Košice Richard Raši. Ten zorganizoval v spolupráci so Záchrannou službou Košice pre kluby dôchodcov a seniorské centrá v našom meste kurzy prvej pomoci. Prvý sa začal v utorok 9. septembra o 9:30 hod. v Klube dôchodcov Mestskej časti Košice – Juh. Zaznamenal taký úspech, že na ďalší kurz v Zväze telesne postihnutých sa prihlásilo takmer 30 nadšených dôchodcov. Kurzy budú pokračovať počas celého septembra a októbra tohto roka.

Po ich absolvovaní si seniori osvoja postupy správneho poskytovania prvej pomoci pri život ohrozujúcich stavoch, keď je potrebná hlavne rýchla reakcia okolia. „Naši seniori si zaslúžia dôstojný život. Práve takéto kurzy im umožnia okrem nadobudnutia zručností upevniť pocit užitočnosti, spolupatričnosti či udržiavanie sociálnych kontaktov. Mladí ľudia sa s kurzami prvej pomoci stretávajú pravidelne na školách, no som presvedčený, že aj naši seniori by mali byť zruční v tejto oblasti. Niekedy naozaj stačí do príjazdu záchrannej služby urobiť aj malý úkon, ktorý môže zachrániť človeka,“ upresnil primátor.

Kurz1Pomoci14

Väčšina oslovených seniorských organizácií v Košiciach prijala myšlienku kurzov pre seniorov veľmi pozitívne. Až 16 seniorských centier a klubov uvítalo možnosť získať pre svojich klientov praktické zručnosti pri poskytovaní prvej pomoci s nadšením. „Seniori sa tešia na stretnutia s primátorom a záchranármi vo svojich priestoroch. Takéto aktivity sú príjemným spestrením neraz jednotvárneho života našich najstarších. Podobné iniciatívy z vedenia mesta, a najmä zo strany pána primátora sú pre nás v posledných rokoch dôkazom toho, že na seniorov sa v tomto meste nezabúda,“ pochvaľuje si Cyril Ďurišin, predseda Rady seniorov mesta Košice, poradného orgánu primátora.

Vedenie mesta si uvedomuje, aké je dôležité zapájať seniorov do života v meste, preto pre nich organizuje zábavné či športové podujatia. Napríklad majálesy, katarínske zábavy, oslavy Medzinárodného dňa žien alebo Valentínsky ples seniorov. Veľmi obľúbené sú stretnutia s primátorom a vedením mesta v rámci Košických Vianoc, posedenia pri Primátorskom punči na Hlavnej ulici či priamo v kluboch dôchodcov. Počas tradičných osláv Dňa mesta Košice pripravilo mesto už tretí rok po sebe podujatia určené špeciálne pre seniorov. Tie sú často spojené so športovaním celých generácií. „V každom ročnom období sa snažíme urobiť niečo preto, aby naši seniori žili naozaj aktívne a hlavne, aby nemali pocit, že sú niekde na okraji spoločnosti a nikto sa o nich nezaujíma,“ dodáva primátor Raši. „Mesto je nápomocné i pri organizovaní kultúrnych podujatí, aj v rámci využitia Kulturparku, kde si môžu posedieť pri kávičke a vychutnať kultúrne podujatia. Obnovili sme i tradíciu v minulosti veľmi obľúbených promenádnych koncertov Čaj o piatej.“

Informovalo Mesto Košice
Foto: Miroslav Vacula

Kurz1Pomoci5

Kurz1Pomoci8

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mesto Košice pomáha seniorom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems