Jesenné melódie na Terase

| Pozvánky | 29. 10. 2014

Jeseň na Terase je farebná. Nielen preto, že zo stromov padá farebné lístie, či preto, že október je najfarebnejší mesiac roka. Jeseň na Terase je plná zábavy, hudby, hier, úcty k starším. Naša mestská časť Košice – Západ a Átrium klub priniesli počas uplynulých týždňov pre všetky vekové kategórie bohatý program, či už to bola Šarkaniáda, Rodinné popoludnie so strašidlami a kúzelníkom, otvorenie nových detských ihrísk, stretnutia jubilantov, koncert Pavelčákovcov pri príležitosti Mesiaca úcty k starším, ale aj vernisáže košických výtvarníkov a podujatia, ktoré zapájajú do života hendikepované skupiny.

Vrcholom jesennej sezóny na Terase bude koncert Jesenné melódie, ktorý sa uskutoční budúci piatok, 7. novembra o 16:30 hod. v Átrium klube, Zuzkin park 4. Účinkovať bude sláčikový orchester Musica Iuvenalis a sólisti Opery Štátneho divadla Košice pod taktovkou dirigenta Igora Dohoviča. Pred koncertom, o 15:30 hod., sa uskutoční vernisáž košických výtvarníkov BOTTEGA ART. Vstupné na koncert je 1 euro, predpredaj vstupeniek: Átrium klub, Zuzkin park 4, v pracovných dňoch od 8:00 do 18.:00 hod. 

HISTÓRIA sláčikového orchestra Musica Iuvenalis

Komorný sláčikový orchester Musica Iuvenalis vznikol v roku 1964 pri vtedajšej Ľudovej škole umenia na Sverdlovovej ulici z neprofesionálneho komorného hudobného telesa. Jeho prvým dirigentom bol Ján Grünwald. Orchester dlhé roky sídlil pri Ľudovej škole umenia,  v roku 1991 sa presťahoval s hudobnou školou, ktorá sa medzitým premenovala na Základnú umeleckú školu Márie Hemerkovej, do priestorov na Hlavnej ulici.

Za tých pár desiatok rokov sa v orchestri vystriedalo už niekoľko generácií. Jeho členmi sú predovšetkým študenti stredných a vysokých škôl, ktorí sa venujú hudbe prevažne amatérsky, za notovými pultmi však sedia už aj  dospelí. A čo robia hudobníci, keď práve nemuzicírujú? Študujú alebo pracujú ako lekári, učitelia, inžinieri, podnikatelia a niektorí sú aj profesionálni hudobníci.

Dlhé roky (1967-1994) viedol orchester a veľa svojho času a skúseností odovzdával mladým ľuďom Artem Podhájecký. V rokoch 1994-1996 prevzal taktovku Ladislav Gurbaľ, ktorého v roku 1997 na krátky, ale veľmi produktívny čas vystriedal Karol Petróczi. Po jeho odchode sa umeleckým vedúcim orchestra Musica Iuvenalis stáva v roku 1997 Igor Dohovič, ktorý sám kedysi začínal ako huslista v tomto orchestri. Každý z dirigentov je iný, osobnosť vždy niečím výnimočná. Každý z nich odovzdal orchestru časť svojich skúseností i poznatkov z profesionálneho hudobného sveta. Počas svojho pôsobenia všetci dirigenti formovali duše mladých ľudí a zároveň im umožnili objaviť vždy to pekné, čo všetci dodnes nachádzajú nielen v počúvaní hudby, ale hlavne v aktívnom muzicírovaní. 

Nenechajte si ujsť príležitosť a príďte si v novembrový podvečer vychutnať kvalitné umenie hudobníkov sláčikového orchestra a sólistov z opery. Mestská časť Košice – Západ pozýva všetkých, nielen obyvateľov Terasy na Jesenné melódie v podaní Musica Iuvenalis a sólistov Opery Štátneho divadla Košice.

BOTTEGA ART – vernisáž autorov OZ Bottega

Ešte pred koncertom o 15.30 hod. pozývame našich návštevníkov  Átrium klubu na vernisáž výstavy BOTTEGA – ART, ktorá sprístupní práce košických výtvarníkov, členov klubu BOTTEGA-ART pri Občianskom združení Bottega. Kurátorom výstavy je Andy Gore. Pôjde o práce tematicky aj technicky rôznorodé, od rôznych autorov.

Občianske združenie Bottega rozvíja svoju činnosť v oblasti výtvarného umenia a orientuje svoje ciele a činnosť najmä na deti – žiakov škôl, špeciálnych a umeleckých škôl, ale aj na deti z detských domovov, hendikepované deti, deti zo sociálne znevýhodneného prostredia a deti rôznych etnických a národnostných skupín. OZ Bottega dáva takisto priestor neprofesionálnym výtvarníkom a seniorom.

Info aj na www.kosicezapad.sk, a na FB Kosice Zapad – Terasa alebo FB Atrium Klub na Západe.

Musica Iuvenalis


Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Jesenné melódie na Terase

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems