Veľká európska premiéra diela FUJI

| K13 a VÝMENNÍKY, Predstavujeme | 21. 9. 2014

Hoci Biela noc je festivalom súčasného umenia, svoje miesto si v nej našlo aj tradičné: „Kde sa voda sypala a piesok lial…“ Práve japonskou ľudovou rozprávkou sú inšpirované príbehy v diele FUJI od francúzskeho umelca Joanie Lemerciera. Aj keď v skutočnosti je ústredným prvkom projekcie bambusový les.

Všetko zlé je na niečo dobré. V roku 2011 bol Joanie Lemercier pozvaný na rezidenčný pobyt do New Yorku, no kvôli výbuchu sopky na Islande boli všetky lety z Európy zrušené. Joanie strávil dva týždne počúvaním správ o aktuálnej situácii, aby vedel, kedy môže odletieť. Až ho výbuch islandskej sopky a mraky popola uchvátili natoľko, že sa stali inšpiráciou pre jeho dielo s tak trochu komplikovaným názvom EYJAFJALLAJÖKULL. To bol štart pre sériu ďalších sopečných projekcií. Jednou z nich je dielo FUJI. Prvýkrát ho zverejnil v podobe mappingu v Takamatsu, oblasti japonských súostroví a európsku premiéru bude mať práve v Košiciach. Avšak v pozmenenej podobe. V podzemí Východoslovenskej galérie vyrastie stena posiata rozsiahlymi ručnými kresbami zobrazujúcich Fujiyamu, na ktoré Joanie premietne site specific svetelné animácie. Rozprávka Kaguya Himu (Príbeh Bambusovej princeznej) tvorí jeden z kľúčových prvkov japonskej kultúry a dotvára obrazotvornú a poetickú predstavu celého príbehu.

Japonská legenda ožije v Košiciach

Kaguya Himu je príbeh krásnej mesačnej princeznej a bambusu, ktorý bol v minulosti posvätnou rastlinou. Mesačnú princeznú našiel ako bábätko vo vnútri bambusu starý muž. Spolu s manželkou sa rozhodli, že k nej budú pristupovať ako k Božiemu daru. Z bábätka vyrástla krásna a dobrá žena, ktorá sa však nechcela vydať a bola čoraz smutnejšia a smutnejšia. Až kým neprišiel deň splnu a starnúci rodičia sa dozvedeli, čo je dôvodom jej smútku. Mesačná princezná musela opustiť svoj domov a vrátiť sa späť na mesiac. Rozlúčila sa s rodičmi a ako poďakovanie im darovala elixír života. Starý pár žil ešte dlho po jej odchode.

V podzemí Východoslovenskej galérie vyrastie stena posiata rozsiahlymi ručnými kresbami zobrazujúcich Fujiyamu, na ktoré Joanie premietne site specific svetelné animácie. Zdroj: www.bielanoc.sk

V podzemí Východoslovenskej galérie vyrastie stena posiata rozsiahlymi ručnými kresbami zobrazujúcich Fujiyamu, na ktoré Joanie premietne site specific svetelné animácie. Zdroj: www.bielanoc.sk

Tieňovaním vytvára ilúziu

Špičkový VJ Joanie Lemercier už od roku 2006 pracuje so svetlom a o dva roky na to založil s ďalšími umelcami svetoznámu a rešpektovanú vizuálnu značku AntiVJ. Bol scénografom pre festivaly, ako Mutek (Montreal, Mexiko), pracoval po boku umelcov Flying Lotus (špeciálna šou v Roundhouse London), Portishead’s Adrian Utley (ako súčasť Olympiády 2012 v Londýne) a na architektonických projekciách po celom svete. V roku 2013 založil tvorivé štúdio v New Yorku, ktoré sa venuje výskumu a rozvoju umeleckých diel a experimentov s využívaním svetelnej projekcie v priestore. Je taký vyťažený, že košická Biela noc naňho čakala tri roky. V jeho tvorbe sa rovné plochy, objekty či budovy menia na hypnotizujúce plátna s cieľom vytvoriť živú skúsenosť, špecifickú pre dané miesto. Svetelné lúče pretínajú škálu pravouhlých štruktúr na rovných povrchoch. Tma a svetlo sa menia, aby vytvorili pohlcujúcu trojrozmernú skúsenosť, čo pretvára naše priestorové vnímanie. Lemercier vytvára originálne svetelné predstavenia a inštalácie, ktorými sa chce odpútať od formátu pravouhlých obrazoviek a priniesť ich do skutočného sveta okolo nás. Premieta ich na budovy a konštrukcie a zameriava sa pri tom sa na myšlienku svetla premietaného v priestore. Technika, ktorú využíva, dodáva hĺbku rovnému vizuálu a 2D tak pôsobí ako 3D. Na modifikovanie reality využíva stereoskop (prístroj, ktorý umožňuje dojem priestorového obrazu) a tieňovanie. Stovky tieňov okolo nás nám dávajú pocit hĺbky a vzdialenosti od objektov. Lemercier študoval tieto princípy a pomocou softvéru vytvoril falošné tiene a zdroje svetla. Tak dokáže ovplyvniť vizuálne vnímanie každého z nás a my sa vďaka tomu ocitneme v úplne inej dimenzii.

Joanie Lemercier usporiada v spolupráci s Creative Industry v pondelok 6. októbra výnimočný jednodňový workshop. Určený je len pre 14 záujemcov a bližšie informácie môžete nájsť na www.bielanoc.sk a www.creativeindustry.sk. Výstava FUJI potrvá vo Východoslovenskej galérii ešte tri týždne po skončení Bielej noci.

Gabriela Krestián Kuchárová

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Veľká európska premiéra diela FUJI

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems