V Kunsthalle vznikne monumentálna krajina zo 60 000 cédečok

| K13 a VÝMENNÍKY, Predstavujeme | 21. 9. 2014

Elise Morin sa prvýkrát predstavila Košičanom na Bielej noci 2012 s dielom Water Carrier. Šesť objektov vytvorených z 5000 skúmaviek ste mohli obdivovať v Mlynskom náhone niekoľko mesiacov. V januári 2013 sem prišla opäť, aby počas otváracieho ceremoniálu EHMK nainštalovala do Dómu sv. Alžbety 3000 kotúčov lepiacej pásky – impozantný Kumulus. Na minuloročnú Bielu noc si pripravila 22 000 metrov zlatej nite popretkávanej v úžasnej sieti Golden Age. Elise sa do Košíc vracia znova a prináša so sebou najväčší a najzložitejší projekt, aký sme tu kedy mali. Volá sa Waste Landscape.

Názov Elisinej inštalácie sa dá voľne preložiť ako Krajina z odpadu. Materiál na jeho vytvorenie však autorka nehľadala na smetisku či šrotovisku. Z veľkej časti jej ho darovala uznávaná nahrávacia spoločnosť Universal Music. Inštalácia je totiž poskladaná zo 60 000 poškodených alebo nepredaných cédečiek, čo je približne denná produkcia odpadu spoločnosti. Každé z nich má tri dierky a „zošíva“ sa s ďalším kusom pomocou tenkého drôtu. Disky sa čiastočne prekrývajú a vytvárajú ilúziu jednoliatých rybacích šupín, ktoré vrhajú na okolité steny farebné odlesky. „Toto vizuálne atraktívne dielo som prvýkrát videla pred niekoľkými rokmi v Paríži. Chcela som ho čo najskôr priniesť do Košíc, no boli sme malý a mladý tím a Elise sa bála, že by sme jeho inštaláciu nezvládli. Po úspešnej spolupráci si nás ,oťukalaʻ a zmenila názor,“ hovorí Zuzana Pacáková, dramaturgička Bielej noci.

Príprava Waste Landscape s rozmerom 600 metrov štvorcových trvá niekoľko týždňov. Je to veľmi precízna a fyzicky náročná práca, ktorá si vyžaduje trpezlivosť, čas a častokrát sa nezaobíde bez drobných zranení od pichľavého drôtu, ktorým sa cédečka zošívajú. „Keďže na prípravu takejto monumentálnej inštalácie potrebujeme aspoň 10 ľudí na celý mesiac, rozhodli sme sa do prípravy Waste Landscape v košickej Kunsthalle zapojiť väzňov z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Košiciach – Šaci. Spolupracovali sme s nimi aj pri minuloročných prípravách Bielej noci, skladali pre nás origami a urobili to výborne,“ hovorí Pacáková. Podujatie tak naberá ďalší, sociálny rozmer, pretože prináša umenie aj k ľuďom, ktorí sa ocitli na okraji spoločnosti, poskytne im možnosť drobného zárobku a možnosť integrácie do spoločenského života.

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 15/2014: ©Elise Morin, Waste Landscape

Po krajine z cédečiek sa budete môcť aj poprechádzať.

Výsledkom mravčej práce produkčného tímu, väzňov a Elise Morin bude cédečková krajina pripomínajúca pokojné more alebo bubliny pripravené na prasknutie. Návštevníci sa ňou budú môcť poprechádzať, dotknúť sa jej končekmi prstov alebo sa na ňu pozrieť z balkóna. Zážitok umocní aj hudobný doprovod Quasars Ensamble v spolupráci s Jozefom Vlkom, ktorý vznikol spojením súčasnej vážnej hudby a fragmentov nahraných počas vytvárania inštalácie. Strop Haly umenia bude pri tejto príležitosti špeciálne nasvietený.

Elisiným cieľom je poukázať touto inštaláciou na hromadiaci sa odpad, ktorý znečisťuje životné prostredie. Cédečko vyrobené na báze ropy sa v prírode rozkladá niekoľko rokov a zamoruje tak okolitý vzduch, vodu aj pôdu. Disky sa pritom dajú takmer stopercentne recyklovať a použiť na výrobu nových kusov. Takýto osud čaká aj inštaláciu Waste Landscape. No ešte predtým si ju budete môcť pozrieť v košickej Kunsthalle počas tohtoročnej Bielej noci v sobotu, 4. októbra 2014.

Veronika Samková
Foto: © Elise Morin

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V Kunsthalle vznikne monumentálna krajina zo 60 000 cédečok

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems