Roztancujte fasádu múzea

| K13 a VÝMENNÍKY, Predstavujeme | 21. 9. 2014

Viete si predstaviť, že vlastnými pohybmi rozhýbete steny budovy? Bez jediného dotyku? Interaktívna a vizuálno-zvuková projekcia Dancing House vám to počas Bielej noci umožní. Stačí, keď sa postavíte pred Východoslovenské múzeum na Námestí Maratónu mieru a začnete tancovať. Všetky vaše pohyby sa doslova odzrkadlia na fasáde budovy a vy sa tak stanete aktívnymi účastníkmi Bielej noci.

Za interaktívnym mappingom Dancing House stojí rakúsky umelec, režisér, choreograf a skladateľ Klaus Obermaier. Už viac ako dvadsať rokov sa venuje novým médiám, vytvára umelecké diela v oblasti aplikovaného umenia, hudby a divadla. Od roku 2006 je hosťujúcim profesorom na Univerzite IUAV v Benátkach v odbore réžia a nové médiá a takisto členom poroty v medzinárodnej súťaži choreografov s názov ‘no ballet’ v Ludwigshafene v Rheine v Nemecku. Od roku 2005 do roku 2008 vyučoval ako mimoriadny profesor kompozíciu na Websterovej Univerzite vo Viedni. No originálne diela Klausa Obermaiera dávno prekročili hranice Európy. Jeho inštaláciám a predstaveniam tlieskajú na festivaloch a v divadlách v Ázii, Južnej Amerike a Austrálii. Tento rok aj v Košiciach. Klaus Obermaier bude najstarší účinkujúci festivalu a do Košíc sa podľa vlastných slov veľmi teší: „V prvom rade som veľmi rád, že organizátorovi sa páči moja práca a môžem byť súčasťou Bielej noci. Nikdy pred tým som nebol v Košiciach, ale zdá sa, že sú jedným z najkrajších miest na svete. Rozhodne sa veľmi teším.“

Vďaka projekcii Dancing House návštevníci svojimi pohybmi rozhýbu fasádu budovy.

Vďaka projekcii Dancing House návštevníci svojimi pohybmi rozhýbu fasádu budovy.

Akonáhle to vyskúšate, už nebudete môcť prestať

Za jeho úspechom stojí nielen originálny nápad, ale možnosť stať sa súčasťou umeleckého diela. Dnes sa už návštevníci nechcú len prizerať, chcú sa do deja aktívne zapojiť a ovplyvniť výsledok procesu. Chcú sa smiať a zabávať na svojich pohyboch či gestách. Interaktívny mapping Dancing House bude odlišný, než ako sme zvyknutí. Klaus v ňom spojí tanec a nové médiá, pohyb a obraz a všetko v doprovode originálnych zvukov. A ako vznikol nápad roztancovať budovu práve pohybmi návštevníkov? Už v roku 1991 som pracoval na svojom prvom interaktívnom  projekte, ktorý spočíval v mappingovej projekcii na pohybujúcich sa telách. Dnes je mapping všadeprítomný. Preto som hľadal spôsob, ako sa môžu ľudia na projekcie nielen pozerať, ale sú schopní s nimi aj komunikovať. Z pasívnych príjemcov sa stávajú interaktívni hráči. Interaktívne projekcie tak vytvárajú úžasné a pohlcujúce skúsenosti,“ vysvetľuje Klaus. Jeho originálna mapping projekcia zaujala ľudí v rôznych krajinách sveta a rôzne boli aj počiatočné reakcie: „Reakcie na Dancing House záležia pravdaže od toho, ako ľudia poznajú a vedia používať nové technológie. Napríklad v Lime v Peru, mnoho návštevníkov nemohlo uveriť, že je možné takto s dielom komunikovať a zo začiatku boli plachí. No akonáhle to niekto raz vyskúša, už nevie prestať. Zatiaľ najväčší a najviac kreatívny dav tancujúcich ľudí bol na Light Festivale v Bruseli,“ môže sa pochváliť najstarší účastník Bielej noci Klaus Obermaier. Budeme lepší?

Dielo Dancing House podporilo Rakúske kultúrne fórum.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: © Klaus Obermaier

f526e05552

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Roztancujte fasádu múzea

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems