Kvalitné umenie dokáže zaujať aj deti

| K13 a VÝMENNÍKY, Rozhovory | 21. 9. 2014

Biela noc sa spája s heslom: „Garantujeme, že nezaspíte!“ Jej kurátorka a dramaturgička Zuzana Pacáková (1986) však nespáva už dlho pred začiatkom podujatia. Pripravuje pre Košičanov piaty ročník obľúbeného festivalu súčasného umenia, stavia inštalácie z CD-čiek, zháňa žeriavnikov a statikov na výškové práce pri vešaní vertikálnych pódií a popritom sa snaží zmestiť do rozpočtu.


Piaty ročník Bielej noci bude zameraný na nové médiá a digitálne umenie. Čo to znamená pre divákov? Môžu sa tešiť na viac mappingu?

Nové médiá sú často spojením zvuku a svetla, čo je pre Bielu noc charakteristické. Audiovizuálne a digitálne diela boli jej súčasťou od začiatku, no teraz ich bude o čosi viac. Mappingy budeme mať v podstate tri, ale nebudú to klasické videá na stenách. Interaktívny Tancujúci Dom (Dancing House) Klausa Obermaiera premietneme na Východoslovenské múzeum a v podzemí Východoslovenskej galérie sa uskutoční projekcia Joanieho Lemerciera s názvom Fuji. Na fasádu Kukučínovej 7 zavesíme vertikálny objekt – BYT, kde sa odohrá príbehový mapping spojený s divadlom, tancom a akrobaciou argentínskeho režiséra Rodriga Parda.

Opäť k nám zavíta Košičanom už známa Elise Morin. Francúzska umelkyňa sa tu predstavila pri otváracom ceremoniáli EHMK dielom Kumulus, na Bielu noc 2012 vytvorila sochu zo skúmaviek a naposledy sme sa mohli stretnúť s jej inštaláciou zo zlatých nitiek. Čím prekvapí tento rok?

Dielom Waste Landscape. Je to najkomplikovanejší a najrozsiahlejší projekt, aký sme tu mali. Šesťdesiattisíc drôtom zošitých CD spolu tvorí poetickú krajinu reflektujúcu problémy s hromadením odpadu. Náročnú a precíznu techniku ich spájania som sa učila dva dni. Rovnako, ako to bolo pri skúmavkách a nitkách, aj toto dielo je znásobením jedného objektu, čo v konečnom dôsledku pôsobí giganticky. Návštevníci sa budú môcť prejsť po chodníku CD-čkovou krajinou a zaujímavý bude i pohľad z balkóna. K inštalácii sme pridali hudobný projekt Quasars Ensamble vytvorený aj z fragmentov nahraných počas skladania diela a svetelnú projekciu premietanú na strop Haly umenia. V takejto podobe sa Waste Landscape predstaví prvýkrát. Dielo bude vystavené v Kunsthalle, kde o 18:30 hod. oficiálne otvoríme celú Bielu noc. Dúfam, že sa tam stretneme.

Súčasťou Bielej noci je aj výstava súčasného umenia pre deti s názvom Snehulienka. Ako bude toto podujatie prebiehať a čo je jeho úlohou? Pripravujete pre deti aj niečo ďalšie?

Podľa mňa je celá Biela noc vhodná pre deti. Či už je to projekcia Fuji, predstavenie Flat, Waste Landscape, interaktívny Oblak zo žiaroviek, či Tancujúci Dom, každé z diel je vizuálne natoľko zaujímavé, že z neho bude mať zážitok každá veková kategória. Deti chápu súčasné umenie často lepšie, ako dospelí, lebo nemajú predsudky ani pomyselné bariéry. Nemyslím si, že je pre ne potrebné vytvárať špeciálne prvoplánové akcie s maľovankami alebo hračkami. Zaujať ich môže aj kvalitné umenie „pre veľkých“.

Snehulienka v Kasárňach/Kulturpark je spoluprácou s festivalom Bazzart a Janou Bučkovou. Výstavu sme vyskladali zo súčasných diel slovenských umelcov, ktoré mohli Košičania vidieť na rôznych výstavách, alebo tu budú mať svoju premiéru. Spolu tvoria známu rozprávku. Inštalácie budú zaujímavo audiovizuálne a scénograficky prepojené, počas Bielej noci sa odohrajú aj živé performancie s Michaelou Knížovou, tvorivé ateliéry a komentované prehliadky. Rovnaký program zopakujeme v priebehu niekoľkých ďalších víkendov počas trvania výstavy do 9. novembra.

Zuzana Pacáková pri tvorbe diela Waste Landscape.

Zuzana Pacáková pri tvorbe diela Waste Landscape.

Na stránke www.bielanoc.sk píšete aj o umeleckých toaletných papieroch či digitálnom ohňostroji. Aké diela sa skrývajú pod týmito pojmami?

Keďže ide o piaty ročník, každý sa ma pýtal, či bude aj ohňostroj. Najprv som to zamietla, no potom mi napadlo osloviť grafičku Zanu Petrovičovú a programátora Ondreja Makšiho, aby spolu vytvorili interaktívny digitálny ohňostroj. Odpaľovať a dotvárať ho budú samotní návštevníci prostredníctvom mobilnej aplikácie a svojej fantázie.

Toaletné papiere sú dielom košickej umelkyne Evy Tkáčikovej. Jej tvorba je taká, ako ona sama – vtipná, bezprostredná, prirodzená, prihovára sa ľuďom bežným jazykom. S „toaleťákom“ pracuje už dlhšie. Na obal, kde obyčajne nájdete názov značky, umiestnila umelecké diela rôznych slovenských výtvarníkov. Počas Bielej noci sa v bare Pokhoi zahrá na „hajzel babu“ a pred vstupom do WC bude predávať kotúče za cenu bežného toaletného papiera. Je len na ľuďoch, či papier použijú, alebo si ho odložia. Ja som dostala na narodeniny dva kusy, mám ich vystavené na poličke pri záchode. Myšlienkou diela je šíriť umenie aj medzi bežných ľudí, ktorí sa takto môžu nečakane stať zberateľmi.

Minulý rok ste pre Zajtrajšie noviny povedali: „Ak po Bielej noci vznikajú polemiky a diskusie na tieto témy, náš zámer sa splnil nad očakávania.“ Ktoré diela by mohli byť podľa vás tento rok tými najdiskutovanejšími a prečo?

Súčasné umenie vo všeobecnosti vzbudzuje polemiku. Má v ľuďoch vyvolať otázky, prekvapiť ich, donútiť porozmýšľať nad rôznymi témami, ktoré patria k našej prítomnosti. Každý človek je iný, má osobitý pohľad na veci, inú výchovu, vkus či názor, a to je na tom to zaujímavé. Niekoho môže pohoršovať aj Evin toaletný papier, iní sa možno pozastavia nad kritickým predstavením divadla Na Peróne. Keďže v ňom budú použité aj nadávky, návštevníci budú mať možnosť počúvať ho cez slúchadlá. Diskusiu môže vyvolať aj neónový nápis Viktora Freša „Boh je láska“ umiestnený nad oltárom Dómu sv. Alžbety. Každý návštevník vníma umenie po svojom a je iba na ňom, ako dielo pochopí a príjme.

Podujatie opäť uzatvára polnočná afterparty. Čo môže taká afterka návštevníkovi podujatia ponúknuť?

V prvom rade je to pre nás výnimočný večer, ktorý si chceme predĺžiť. Tiež je to miesto, kde si ľudia po dlhšom chodení oddýchnu, porozprávajú a zabavia sa. Afterparty sa určite zúčastnia aj vystavujúci umelci, takže návštevníkom sa naskytá možnosť stretnúť sa s nimi a diskutovať.

Ako sa podľa vás zmenil za päť rokov vzťah Košičanov k súčasnému umeniu a ako k tomu dopomohla Biela noc?

Samú by ma to zaujímalo. Dúfam, že sme prispeli k osvete nových umeleckých žánrov a prístupov a tiež k popularizácii súčasného umenia. Subjektívne môžem zhodnotiť, že Biela noc si udržala rovnakú, ba dokonca vyššiu návštevnosť, čo vypovedá o jej obľúbenosti a kvalite. Kým na začiatku sme tu mali väčšinou lokálnych umelcov a študentské diela, dnes prinášame aj veľké svetové mená. Ľudia sa naučili k umeniu vo verejnom priestore pristupovať s väčším rešpektom, čo výrazne znížilo mieru vandalizmu počas festivalu. Už vedia, čo majú od akcie čakať, sú odvážnejší, viac otvorení novým veciam. Máme svoje stále publikum, ktoré sa na Bielu noc každoročne teší a zároveň sa vždy nájde niekto, pre koho je to premiéra.

Dramaturgička Bielej noci Zuzana Pacáková pripravuje už piaty ročník festivalu súčasného umenia.

Dramaturgička Bielej noci Zuzana Pacáková pripravuje už piaty ročník festivalu súčasného umenia.

Ozvali sa vám už aj nejakí zahraniční návštevníci, ktorí sem kvôli Bielej noci prídu?

Áno, stáva sa to každý rok. Naposledy nás spontánne navštívili štyria kurátori z Tokia, ktorí tam organizujú podobné, len oveľa rozsiahlejšie podujatie Roppongi Art Night. Oslovil ich náš program a prebrali sme možnú budúcu spoluprácu. Volajú a píšu nám ľudia z rôznych krajín, pýtajú sa na hotel a sú ochotní zaplatiť si letenku a ubytovanie len preto, aby videli našu Bielu noc, z čoho mám nesmiernu radosť. Naopak, veľakrát ma zamrzí, keď Košičania, ktorí majú celý program zadarmo, niekedy neocenia obrovskú vynaloženú námahu, aká sa za tým všetkým skrýva. Často ani netušia, akých umelcov sa nám do Košíc podarilo doniesť. Ale, ako som už vravela, o to viac ma teší, že návštevníci sú každým rokom otvorenejší a pripravenejší. Som presvedčená, že sa to bude už len zlepšovať.

Na záver Bodka za Bielu noc. Financie zo zbierky sa mali použiť na ďalšie fungovanie podujatia. Koľko peňazí sa vám podarilo vyzbierať a na čo boli, respektíve budú použité? Budete pokračovať v predávaní svietiacich bodiek aj tento rok?

Peniaze zo zbierky sme spojili s tými z grantu Ministerstva kultúry SR a od sponzorov. Všetko sa potom financuje zo spoločného balíka. Dramaturgia podujatia je výrazne ovplyvnená práve rozpočtom a keďže náš bol po skončení EHMK o polovicu menší, než naposledy, prosila som o podporu hlavne partnerov. Veľmi nám pomohla už tradičná podpora od Skupiny VSE/RWE, vďaka ktorej do Košíc tento rok príde svetoznáme dielo CLOUD – žiarovkový interaktívny Oblak z Kanady. Nový partner T-Systems Slovakia pre nás vytvoril aj mobilnú aplikáciu k podujatiu. Partnerov podporujúcich Bielu noc a vznik nových súčasných diel je viac, ich zoznam si môžete pozrieť na našej webovej stránke. Vážime si každú pomoc a urobíme všetko preto, aby sa prostredníctvom kúpy svietiacej bodky mohla opäť zapojiť aj verejnosť. Tento rok sa vyzbieralo 5343,97 eura. Za túto veľmi peknú sumu sa nám tento rok podarilo zrealizovať hneď niekoľko umeleckých diel. ĎAKUJEME!

Ďakujem za rozhovor.

Umelecká riaditeľka a kurátorka Zuzana Pacáková:
„Chcela by som sa predovšetkým poďakovať svojmu tímu, ktorý pilne pracuje niekoľko mesiacov a dáva do príprav všetko. Pracujú s entuziazmom, nasadením a vkladajú do procesu veľa energie, času a samých seba. Taktiež ďakujem dobrovoľníkom, brigádnikom a všetkým, ktorí pomáhajú pri inštalovaní a tvorbe diel. Tento rok veľkú úlohu zohrali už spomínaní väzni, ktorí mesiac drôtom zošívali dokopy 60 000 CD. A v neposlednom rade patrí poďakovanie našim partnerom a sponzorom, ktorí nás tento rok obzvlášť podržali a vďaka ktorým Košičania môžu vidieť v našom meste svetové mená a vysoko kvalitné diela. Sú nimi Ministerstvo kultúry, Mesto Košice, Skupina VSE/RWE, T-Systems Slovakia, Šafránová záhrada, Aupark, In-Situ, KSK – Terra Incognita, Visit Košice a mnohí ďalší… ĎAKUJEM!“

Veronika Samková
Foto: archív Zuzana Pacákovej

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kvalitné umenie dokáže zaujať aj deti
  1. Za akciou vidno veľký kus práce. Je to zviditeľnenie Košíc navonok aj neuveriteľne masová mobilizácia domácich. Bolo aj dosť veľa detí, je to investícia do ich kultúrneho vzdelania, takže super, že ich rodičia berú. Možno treba domyslieť niektoré prekvapivé efekty, ktoré nám takáto akcia prináša. Masu ľudí podeliť na menšie skupiny podľa špecifických záujmov, usmerniť, aby nedochádzalo k zbytočným sklamaniam, zlepšiť informovanosť a dostupnosť informácií aj ich štruktúru. Možno už v predstihu riešiť parciálne akcie, ktoré by priblížili ľuďom, čo vlastne majú očakávať. Na druhej strane moment prekvapenia hrá tiež svoju rolu. Nie je to jednoduché. V každom prípade vidím veľký prínos pre Košice. Držím palce.

    Komentoval Martin Jerguš dňa 08.10.2014 o 11:37:33Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems