Košické slávnosti vína 2014: Na tri dni sa staneme metropolou iskrivého kráľovského moku

| Mesto Košice, Pozvánky | 8. 9. 2014

Starodávne vinárske tradície regiónu si už onedlho pripomenú Košičania počas Košických slávností vína 2014. Uskutočnia sa od 11. do 13. septembra, už ôsmy rok v rade a znalci dobrých vín sa už teraz môžu tešiť na to najlepšie z najlepšieho. Nielen z domácej, ale i svetovej produkcie.

Dolná brána na Hlavnej ulici aj štýlový areál Katovej bašty/Rodošta na Hrnčiarskej 7 ožijú nielen vinárskymi príbehmi, ale i zaujímavým programom a chutnými špecialitami. Košické slávnosti vína štartujú jeseň, keď si mesto Košice pripomína aj vlastníctvo viníc v maďarskej dedinke Abaújszántó, situovanej v celosvetovo známej tokajskej oblasti. Návštevníci slávností si budú môcť vychutnávať vystúpenia folklórnych skupín, príchod vinného deputátu a obohatia ich aj komentované ukážky lisovania hroznového muštu. Pôvodné, ale aj moderné technológie výroby vína odprezentujú samotní vinári, ktorí prinesú do Košíc špičkové slovenské aj zahraničné produkty. Spojenie slávnosti s degustáciami vín v partnerských vinotékach pod dohľadom a vedením renomovaných enológov a someliérov je na Slovensku stále raritou.

Vinárske lokality budú dve

vinoDolná brána: Vo svojom archeologickom komplexe zaujme návštevníkov nielen v podzemí, ale aj na pódiu nad vinárskym mestečkom, zaručí tak pulzujúcu atmosféru počas celého festivalového diania. Archeologický komplex múzea sa počas troch festivalových dní stane domovom na ochutnávky vína, kvalitných syrov a jedla, kde sa okrem vinárstiev budú prezentovať aj vybrané reštaurácie svojimi vychýrenými delikatesami vhodnými k vínu. Novinkou bude sekcia Vínko naše východniarske, ktorá predstaví výnimočných vinárov z košického regiónu. Atmosféru dotvorí cigánska hudba Mariána Demetera, chýbať nebude ani populárny lahodný burčiak.

“Nadzemie” Dolnej brány: Ponúkne zaujímavý program na pódiu, kde dobrú náladu vytvoria rôzne hudobné skupiny a súbory. Návštevníci budú môcť naživo vidieť lisovanie hroznového muštu, pre tých najmenších sú pripravené tvorivé dielne, divadlo a hudobný program. Lákadlom bude tiež talkshow Košické víno so speváčkou Adrienou Bartošovou a hercom zo seriálu Búrlivé víno Petrom Nádasdim. Súčasťou slávnosti bude aj 5. ročník Staromestských trhov so zručnými remeselníkmi a umelcami.

Areál Katovej bašty: Druhé dôležité vinárske centrum mesta Košice. Lákadlom tu budú autentické vína zo Strekovskej oblasti, a to z rodinného vinárstva Kasnyik, Strekov 1075, či z rodinného vinárstva z Novej Viesky – vinárstva Mátyás. Sprievodný program štýlového prostredia na historickom nádvorí Katovej Bašty dotvoria príjemné džezové tóny či koncerty Tria Šansón a Heleny Okresovej & Swingland. Predstavia sa tu tiež producenti biovín, ochutených jahodových vín, dovozcovia talianskych a francúzskych vín, reštaurácie Camelot a Via Roma. Areál bude počas trvania festivalu zastrešený, takže v prípade nepriaznivého počasia o pohodlné a družné hodovanie nebude núdza. V oboch lokalitách návštevníci ochutnajú znamenité slovenské a svetové vína z rôznych vinárskych oblastí.

Odvezie vás špeciálny vláčik

V sobotu (13. 9.) je pre návštevníkov košického vinárskeho festivalu pripravený aj špeciálny program v Mestskom parku. Návštevníci si v ňom pozrú historické predstavenia a rekonštrukcie bojov o mesto Košice v podaní zoskupenia VIA CASSA. Záujemcov odvezie v sobotu do parku špeciálny vláčik, ktorý bude premávať medzi vinárskymi lokalitami.

Otváracie hodiny pre obe lokality: štvrtok (11. 9.) a piatok (12. 9.) od 16:00 do 22:00 hod.; sobota (13. 9.) od 14:00 do 22:00 hod. Staromestské trhy (Dolná brána): od 10:00 do 20:00 hod.

Viac informácií a kompletný program nájdete na www.visitkosice.eu.

Informovalo Mesto Košice
Foto: Miroslav Vacula

MIRO4969

MIRO4794 copy

MIRO5469

MIRO5977

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košické slávnosti vína 2014: Na tri dni sa staneme metropolou iskrivého kráľovského moku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems