Keď v hudbe vychádza slnko

| Reportáž | 8. 9. 2014

Pri pohľade na šesťčlennú kapelu z Poľska bolo 21. augusta v Tabačke Kulturfabrik cítiť, že členov už spája oveľa viac, než len vášeň pre hudbu.

Dikanda skutočne pôsobí ako malá, milujúca rodina. Úctyhodných 17 rokov spoločného účinkovania a cestovania cítiť v každom tóne a geste. Predstavenie má komplexný dej, pomedzi jednotlivé skladby sa diváci dozvedajú útržky dojemného príbehu o mladom mužovi, ktorý sa zaľúbi do tancujúcej dievčiny. Vokalistka Anna sa netrápi prekladom a len čo sa uistí, že „zname po poľsku“, definitívne sa už spolieha na naše slovanské inštinkty.

Ráz koncertu udáva práve Anna. Rozsah a sila jej hlasu vyráža dych. Mikrofón je pre ňu len rekvizitou a s ľahkosťou stíha hrať nielen na akordeón. S mysticky pôsobiacou Katarzynou dokážu publikum v priebehu sekúnd teleportovať o stovky kilometrov. Ťahavé orientálne vokály striedajú romantické balkánske nápevy, a ak vôbec je možné hudbou evokovať východ slnka, Dikanda to dokáže.

Členovia Dikandy sú multiinštrumentalisti.

Členovia Dikandy sú multiinštrumentalisti.

S tekvicovou hrkálkou

Pre žáner world music sú typické folklórne nástroje. Okrem gitary, základnej zostavy bicích, violončela a trúbky sa na pódiu objavujú rozmanité bubny a nástroje, ktoré poznajú hádam len antropológovia a profesionálni hudobníci. Krakebs, arabské kovové kastanety strieda tekvicová hrkálka z Afriky a nasledujú miniatúrne turecké cimbaly, ktoré si speváčky nasadzujú na prsty.

Je vždy úžasným zážitkom vidieť na pódiu muzikantov, ktorí komunikujú nielen s publikom, ale aj navzájom. Povzbudivé úsmevy, uznanlivé pokývnutia hlavou a explicitné „super“, ktorým počastoval violončelista bubeníka, vyvolávajú pocit, že to, čoho sme svedkom, nie je bezduché divadlo, ale autentický zážitok.

Zuzana Matkovská
Foto: Martin Šomšák

 Aj po 17 rokoch majú z koncertov rovnakú radosť.

Aj po 17 rokoch majú z koncertov rovnakú radosť.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Keď v hudbe vychádza slnko

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems