5 dôvodov prečo mi neujde piaty ročník Bielej noci

| Editoriál | 21. 9. 2014

1. Vychutnám si večer vo veľkom štýle. Štvrtý október sa u nás stal rodinnou tradíciou. A veľmi príjemnou, treba dodať. Nemôžem predsa porušiť záväzok a nechať manžela, sestru, rodičov, babku, svokru, bratranca… a priateľov doma! Kultová prechádzka pomedzi umelecké diela s neodmysliteľným pohárikom vínka a vôňou jesene je návyková.

Lusi2. Rozšírim si obzory. Do Košíc, (podľa mnohých) mesta na konci sveta, kde sa nič nedeje a všetko je tu márne – aktívne zasiahne v jedinú noc až 130 umelcov zo 14-tich krajín. Aby predviedli svoje výtvory. Nám.

3. Zažijem európsku premiéru. Veľkolepé dielo FUJI od Joanie Lemerciera sa po prvýkrát predstaví na európskej pôde práve v našom meste. Čo dodať?

4. Už nemusím čakať. Francúzska umelkyňa Elise Morin natoľko dôveruje našej Bielej noci, že po troch rokoch konečne privolila a priniesla svoju najnáročnejšiu a najväčšiu inštaláciu zo 60 000 cédečiek. I ďalší headlineri, Klaus Obermaier, Nonotak, Rodrigo Pardo sú svetového formátu a aktuálnou či dlhodobou špičkou súčasného umenia. Mestá tvrdnú na ich čakacích zoznamoch niekoľko rokov.

5. Nič ma to nestojí. Nejde len o vstupenku, ktorá by inak bola riadne vysoká. Ušetrím čas, pretože za veľkými dielami sa cestuje. Tak, ako aj do Košíc pricestujú návštevníci z Európy. Kvôli Bielej noci.

Prechádzku nočnými Košicami, najmä bočnými uličkami, ktoré sa zmenia na obrovskú a prístupnú galériu plnú zvučných mien a zážitkov, nemôžem premeškať. Nechám sa opiť Bielou nocou, pretože má jedinečnú atmosféru.

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 15/2014: ©Elise Morin, Waste Landscape

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 15/2014: © Elise Morin, Waste Landscape

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: 5 dôvodov prečo mi neujde piaty ročník Bielej noci

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems