Vyva la vida

| Móda, Predstavujeme | 25. 8. 2014

Hravá, ženská, rafinovaná. Tieto atribúty môžem smelo priradiť k novej módnej značke vznikajúcej v košickom Výmenníku Važecká. Približne desať žien – od dievčat, cez manželky, po seniorky dokázali zladiť svoje predstavy, aby vznikla ucelená kolekcia v duchu súčasných trendov. Pomenovali ju Vyva a jej heslom je demokracia.

Týmto slovom totiž najčastejšie odpovedá na moje otázky Helena Kuncová (26), usmiata Ruskovčanka, ktorá rada šije pre kamarátky aj podľa obrázka. „Ako ste vyberali farby?“ „Demokracia.“ „Ako ste zvolili strihy?“ „Demokracia.“ Alebo lepšie povedané, hlas väčšiny. Len tak sa dokážu ženy všetkých vekových kategórií a predstáv zhodnúť na jednotnej módnej línii. Ženy z tvorivých dielní s názvom Z ulice – módny dizajn si medzi sebou svoje návrhy najprv odprezentujú, a potom hlasovaním vyberú ten naj. Na ňom sa začne spoločne pracovať. Helena je jedna z dám, ktorá podvečer po práci neváha kresliť, štepovať, prišívať, zliepať dokopy kusy látok, len aby v nich iná žena vynikla. Prečo? Lebo ju to baví. Vyštudovala odevníctvo, no šitím sa neživí. Necháva si ho ako záľubu, do ktorej rada investuje svoju tvorivosť a čas. Vo výmenníkových dielňach je odborníčka na strihy a samotnú realizáciu. Čo sa v škole naučila, využíva aj v praxi. Základné strihy odevov sa roky nemenia, len sa „tuningujú“.

4 copy

Vyva je hravá a ženská. Foto: Jana Bučková

Extravagantná i folklórna

Vyva je zmesou viacerých štýlov, šaty sú extravagantné i elegantné, nájdete v nich folklórne i romantické vplyvy. Kúsky na bežné nosenie striedajú spoločenské šaty i jedny svadobné. Kolekcia bude predajná, zoznámite sa s ňou počas festivalu Bazzart. Na oblečení sa kombinuje päť farieb – biela, čierna, tyrkysová, žltá a béžová. Rozhliadam sa po výmenníku, kde sa to len tak hemží látkami, návrhmi, galantériou a rozmýšľam, ako vlastne také šaty vznikajú? „Najprv musí byť nápad, potom vznikne strih, kúpi sa látka, vystrihne, zošije a šaty sú na svete,“ s ľahkosťou zvolá Helena. Nadšené amatérske návrhárky si každý návrh najprv rozkreslia a prilepia naň ústrižok vybranej látky. Tie nakupujú v Košiciach, vyberajú podľa toho, čo je v ponuke a cenovo dostupné. Doplnky, koráliky či náhrdelníky si tiež vyrábajú samy. Opasok so stovkami korálikov vyšívali seniorky a malé dievčatká vlastnoručne zostrojili korále z kryštalickej živice.

Symetria

logoLogo Vyva na mňa pôsobí ako vlnka, dumem, či teda Vyva chce byť novou módnou vlnou. „Nie, Vyva je skratka od Výmenníka Važecká,“ so smiechoch dáva Hela veci na správnu mieru. Trojuholníky a mäkké výbežky v logu, na doplnkoch aj v samotnej kolekcii šiat majú symbolizovať horolezeckú stenu na výmenníku. Na záver sa pýtam, či aj v móde platí niečo podobné, ako v dizajne ergonómia. „Pravá a ľavá strana musí byť presne rovnaká a sedieť musí rub aj líc.“ V dielňach to dobre vedia, pretože pokazený kúsok oblečenia ešte nemali. Tak nech si novú košickú módnu značku Vyva žienky obľúbia!

Lucia Radzová

Súťažiť o tričko značky Vyva s korálkovým opaskom alebo o dve vstupenky na Art fashion night môžete TU.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Extravagantná i folklórna Vyva. Foto: autorka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Opasok so stovkami korálikov vyšívali seniorky. Foto: autorka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Najprv musí byť nápad. Foto: autorka

7 copy

Symetrické sukne. Foto: Jana Bučková

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vyva la vida

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems