Najkrajšia si v sukni

| Móda, Téma čísla | 25. 8. 2014

Kreatívny inkubátor je miesto, kde sa hromadí tvorivá energia. Stretávajú sa tu ľudia pracujúci v oblasti dizajnu, módy, médií či hudobnej a filmovej produkcie, aby si navzájom pomohli, nadviazali kontakty a spolu vytvorili niečo nové. Jedným z takýchto centier je Design Kabi v španielskom Bilbau, kde strávila mesiac aj košická módna návrhárka Izabela Komjati.

Izabela sa na rezidenčný pobyt dostala vďaka košickému projektu Creative Industry. Nakukla do módnych ateliérov a fabrík, diskutovala s miestnymi návrhármi a absolvovala množstvo prezentácií a prehliadok. Neprišla však obzerať oblečenie. „Namiesto módnych trendov som si všímala skôr praktické veci, ako prezentáciu značiek, komunikáciu s klientom, organizačné zložky, vzťahy s verejnosťou a logistiku,“ vysvetľuje návrhárka.

V Izabelinej tvorbe dlhodobo dominuje rafinovaná ženská móda. Tej ostane verná aj naďalej: „Keď si dievča či dáma oblečie šaty, bude v nich vždy vyzerať krásne. Je to jediný kúsok odevu, ktorý je pre ňu skutočne charakteristický. Moja babka tvrdila, že žena má ostať ženou a nosiť šaty a sukne. Páčilo sa mi, že počas celého svojho storočného život nemala v šatníku ani jedny nohavice.“ Tie nenájdete ani na fotografiách návrhárkinej aktuálnej módnej kolekcie, ktoré vznikli práve v Bilbau. „Snímky boli inšpirované tvorbou mexickej umelkyne Fridy Kahlo. S týmto nápadom prišla štylistka Kim, ktorá sa vtedy téme jej obrazov aktívne venovala. Osobne ma tvorba Fridy nikdy neoslovila, je v nej priveľa utrpenia,“ priznáva Izabela. Aktuálne pripravuje ďalšiu módnu kolekciu ovplyvnenú pobytom v Španielsku. Predstaví ju 15. až 17. októbra na podujatí Fashion Live v Bratislave.

Na kreatívny pobyt za hranicami sa môžete prihlásiť aj vy! Viac informácií nájdete TU.

Veronika Samková

Fotografie novej kolekcie Izabely Komjati sú inšpirované obrazmi Fridy Kahlo. Foto: Maider Sierra Menendez

Fotografie novej kolekcie Izabely Komjati sú inšpirované obrazmi Fridy Kahlo. Foto: Maider Sierra Menendez

Návrhárka si počas pobytu v Bilbau všímala namiesto módnych trendov prezentáciu a logistiku módnych značiek. Foto: Zig Frederique

Návrhárka si počas pobytu v Bilbau všímala namiesto módnych trendov prezentáciu a logistiku módnych značiek. Foto: Zig Frederique

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Najkrajšia si v sukni

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems