Medzinárodný organový festival Ivana Sokola 2014

| Pozvánky | 24. 8. 2014

V Košiciach už tradičný, Medzinárodný organový festival Ivana Sokola, prinesie aj počas svojho 44. ročníka niekoľkých významných európskych organistov. Východné Slovensko navštívia Iveta APKALNA z Lotyšska, Alessandro BIANCHI z Talianska, Pavel KOHOUT z Českej republiky i „domáci“ Marek VRÁBEL. Ťažiskom podujatia budú tri organové recitály v košických chrámoch a koncert s orchestrom Štátnej filharmónie Košice. 44. Ročník najstaršieho medzinárodného organového festivalu na Slovensku sa koná od 12. septembra do 3. októbra v mestách Košice, Rožňava, Sabinov, Poprad, Spišská nová ves a Kežmarok.

organTak ako v minulých ročníkoch, aj tentoraz vyrazia umelci i do miest východoslovenského regiónu. Kráľovské nástroje sa rozozvučia v Rožňave, Spišskej Novej Vsi, Kežmarku, Sabinove a Poprade. Každý koncert bude zároveň akýmsi vzdaním holdu zakladateľovi festivalu – vo svete dobre známemu organistovi – Ivanovi Sokolovi. Na všetkých vystúpeniach preto zaznie aj hudba J. Grešáka, presnejšie výber z Organovej knihy pre Ivana Sokola a jeho pamiatke je venovaná aj Herr Christ, der ein´ge Gottes-Sohn z Organovej knižočky (Orgelbüchlein) J. S. Bacha. Jednotlivé koncerty prinesú vskutku pestrý organový repertoár. Najsilnejšie zastúpenie má, pochopiteľne, J. S. Bach. V programoch však nájdeme i mená skladateľov, ktorí písali prevažne pre organ, no chýbať nebudú ani raritné diela ako „Mad Rush“ amerického minimalistu Philipa M. Glassa (Apkalna), či Téma s variáciami predstaviteľa rozvetveného rodu skladateľov Andriessenovcov. Festival teda bude aj akousi „exkurziou“ organovej hudby od 17. storočia až po súčasnosť.

Súčasťou festivalu je aj koncert hviezdnej Ivety APKALNY, ktorá sa košickému publiku predstaví na koncerte 18.9. v Dome umenia spolu s orchestrom Štátnej filharmónie Košice. Večer bude výnimočný najmä nádhernou Guilmantovou Symfóniou č. 1 pre organ a orchester. Na svoje si však prídu aj priaznivci originálnej slovenskej hudby. Orchester ŠfK totiž pod vedením známeho Leoša Svárovského, hlavného hosťujúceho dirigenta ŠfK, odohrá dnes zriedkavo hranú symfóniu Dezidera Kardoša. Koncert Iveta APKALNA – hviezda v Košiciach bude zážitkom pre všetkých milovníkov klasickej hudby.


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Medzinárodný organový festival Ivana Sokola 2014

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems