Leto sme našli v parku

| K13 a VÝMENNÍKY, Reportáž | 25. 8. 2014

Pohoda. Letné klišé, ktorému sa nevyhnem, pretože inak neviem jedným slovom opísať prvý deň festivalu Leto v parku. V košických Kasárňach sa stretli ľudia, ktorí akoby nič neočakávali. Len vstrebávali.

Najprv výtvarné umenie Pavla Megyesiho. Výstava Signál prezentuje súbor jeho najnovších diel zaoberajúcich sa multilinearitou času a priestoru. Vernisáž otvorila kurátorka Zuzana Pacáková: „Už dlhšiu dobu sme tu nemali sólovku košického výtvarníka, neviem, či v maľbe vôbec. Paľo je úspešný, nielen etablovaný, ale aj predávaný umelec v súkromných a galerijných zbierkach. Má prepracovanú techniku a jeho farbené diela priestorom Kasární pristali. Výstava je vizuálne prístupná pre širokú verejnosť, nemusíme mať kľúče, aby sme sa k nej priblížili.“ Naplánovanie vernisáže s otvorením Leta v parku nebolo náhodné. Organizátori chceli do galérie Alfa prilákať aj ľudí, ktorí tu inokedy neprídu. A bolo to vzájomné. Návštevníci výstavy sa presunuli do kasárenského parku, aby podporili tanečníkov zo skupiny Outbreak. Po ich pol hodinovom tanečnom výbuchu energie prišla na rad elektronikou podčiarknutá tvorba bratislavskej skupiny Lavagance. Hoci podľa programu mali polhodinové meškanie, nikto sa nesťažoval, nepískal, nekričal. Posediačky na tráve, na lavičkách, opierajúc sa o kmene veľkých gaštanov si všetci užívali ovzdušie Leta v parku. Aj Košičanka Dada: „Dnes je naozaj krásny deň a strávime ho v prírode pod stromami. Je tu super atmosféra, prišli sme sa pozrieť na skupiny, tanečné aj hudobné. Tanec sa mi veľmi páčil, mladí ľudia sú šikovní, majú veľa energie a tíško som im to závidela. Lavagance nepoznám, a preto sme aj prišli, aby som si priblížila mládež a nové skupiny. Ostanem aj na Paru a Sendreiovcov, tých poznám dobre.“ 

Práve na Paru všetci čakali. Stačilo, aby Lasky dvihol ruku a už ju dvíhala aj pani v stredných rokoch sediaca vedľa mňa. Staré dobré hity nesklamali a čerstvý vánok na pódiu priniesli Sendreiovci. Okrem spoločného hitu Edaj Nasval’i zahrali niekoľko skladieb po rómsky aj slovensky. A Lasky skočil. Nielen on, ale aj ostatní účinkujúci sa zhodli na tom, že Kasárne/Kulturpark nám môžu všetci závidieť.

Gabriela Krestián Kuchárová

Viac fotografií nájdete v galérii.

1 copy

Kapela Lavagance potešila nielen vlastnou tvorbou, ale aj coverom od Depeche Mode Personal Jesus. Foto: Maroš Simon

Paru na pódiu sprevádzali temperamentní Sendreiovci. Foto: Maroš Simon

Paru na pódiu sprevádzali temperamentní Sendreiovci. Foto: Maroš Simon

Výtvarné umenie Pavla Megyesiho. Foto: Martin Krestián

Výtvarné umenie Pavla Megyesiho. Foto: Martin Krestián

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Leto sme našli v parku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems