Jedna kolekcia, dve prehliadky

| Móda, Rozhovory | 25. 8. 2014

Celý projekt módneho dizajnu v rámci SPOTs má na starosti Jana Bučková. Bola jednou z prvých, čo v Košiciach organizovali kreatívne dielne s fimom či kryštalickou živicou. Zároveň stojí za festivalom Bazzart, ktorý prezentuje handmade tvorbu lokálnych výrobcov.


Čo treba na to, aby vznikla nová módna značka?

Nuž, podstatné je v prvom rade odhodlanie a dobrý nápad. To je základ všetkého. Aby bola značka úspešná, potrebujete jasný koncept, ktorý ju robí výnimočnou. Potom sa už točíte okolo brandingu, tvoríte názov, ten spolu s popisom musí podčiarknuť celú koncepciu, pridávate logo, pracujete s fotografiou. A samozrejme potrebujete samotnú kolekciu. Aká by mala byť, sa hovoriť nedá, našťastie tu žiadne pravidlá neexistujú.

Skús opísať príbeh Vyvy.

Vyva sa narodila len pred zopár mesiacmi, no jej počatie sa datuje od októbra 2013. Vo Výmenníku Važecká sme odštartovali formát módneho dizajnu. Prišli k nám úžasné dievčatá, ženy, babky a začali s voľnou tvorbou. Každý navrhol svoj kúsok odevu, ktorý sa do konca roka zrealizoval. Tento začiatok bol veľmi dôležitý, pretože sme potrebovali zistiť, akého progresu sú ženy schopné, či sa vedia samy posúvať. V januári sme ich spojili do jednej skupiny, ktorá začala pracovať konceptnejšie. Dali sme podnet na vytvorenie módnej značky a napriek prvotným obavám sa to ženám zapáčilo. A tak vznikla Vyva.

Aká žena nosí Vyvu?

Kolekciu sme nastavili tak, aby sme oslovili čo najširšie spektrum žien. Mame kúsky pre deti, mladé kočky, dámy, ale aj staršie panie. Je to tým, že aj samotnú Vyvu tvorí takáto zmes žien rôzneho veku, a to sa čiastočne zrkadlí aj v našej tvorbe. 

2 copy

Čitateľky bude zaujímať aj približná cenová relácia odevov.

Samotné ceny budú veľmi prijateľné. Samozrejme musíme v nich zohľadniť cenu materiálu a práce. V kolekcii sa objavia pomerne lacné kúsky, ale aj drahšie luxusné. V tom prípade pôjde o spoločenské šaty a dokonca i svadobné.

Kde sa budú šaty predávať?

Predávanie začne počas festivalu Bazzart, konkrétne na Design markete pred Urbanovou vežou od 11. do 14. septembra. Inak sa budú dať veci zohnať v Designshope na Hlavnej 59, na objednávku cez pripravovanú FB stránku alebo priamo vo Výmenníku Važecká, kde tvoríme.

Plánujete ušiť aj väčšie ako „modelkovské“ čísla?

Áno, budú aj väčšie čísla. Časť kolekcie sa bude šiť v niekoľkých veľkostiach a náročnejšie kúsky na objednávku.

Kolekcia sa predstaví 9. 9. vo Výmenníku a 10. 9. v Kasárňach, no prehliadky sa budú líšiť. Prezradíš čím?

Prehliadka vo výmenníku bude komplexným zoznámením sa s celým projektom. Predstavíme len jednu časť kolekcie a spoluprácu s folklórnym súborom. V Kasárňach odprezentujeme celú kolekciu. Druhá prehliadka bude vypovedať o našich inšpiráciách, cieľoch, ale aj o tom, kým sme. Bude to skôr performancia, než štandardná prehliadka, ale viac neprezradíme. Príďte!

Ďakujem za rozhovor.

Lucia Radzová
Foto: Jana Bučková

Súťažiť o tričko značky Vyva s korálkovým opaskom alebo o dve vstupenky na Art fashion night môžete TU.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Jedna kolekcia, dve prehliadky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems