Európske kreatívne centrá sa otvárajú aj pre Košičanov

| Pozvánky | 13. 8. 2014

Súčasným európskym trendom na rozvoj mesta je združovanie kreatívnej energie na jednom konkrétnom mieste. Vytvárajú sa kreatívne centrá (klastre/miesta/huby/inkubátory), v ktorých väčšinou ide viac menej o to isté – spájanie a podpora ľudí, ktorí sa rozhodli zarábať si na seba kreatívnou prácou.

Väčšina týchto budov funguje nielen ako kancelárske priestory, ale aj ako coworkingové a vzdelávacie centrá, či výstavné priestory. Sú zvyčajne riadené organizáciou, ktorá má aspoň čiastočnú podporu od mesta, regiónu alebo štátu, a preto sú tu podmienky pre nájomníkov veľmi prijateľné. Malý podnikateľ (označovaný ako „entrepreneur“) sa takto v rozumných cenových reláciách môže dostať k zdieľaným službám, dodávateľom, výhodnej spolupráci a stať sa reálnou konkurenciou na trhu. Je teda úplne bežné, že človek, ktorý sa venuje PR nájde v budove fotografa, prípadne grafika, ktorých potrebuje k vytvoreniu konkrétneho produktu určeného na distribúciu. Ľudia pôsobiaci v rôznych odvetviach sa stretávajú v spoločných priestoroch, menia si názory a vznikajú tak nové nápady.

Kreatívne centrá sú zvyčajne sú otvorené aj pre tzv. rezidenčné pobyty, tj. ponúknu dočasný priestor a ubytovanie pre niekoho zo zahraničia, aby sa podporilo vytváranie tvorivej energie a medzinárodných projektov.

IMG_8674

Pre Slovákov otvára cestu do európskych kultúrnych centier košický projekt Creative Industry. Je členom ECBN (European Creative Business Network) a dlhodobo spolupracuje s viacerými európskymi kultúrnymi centrami. Venuje sa rozvoju kreativity a kultúry na východe Slovenska a záujemcom ponúka možnosť stráviť 1 mesiac v jednom z partnerských kreatívnych centier. V súčasnosti sú otvorené výzvy do MediaCity UK v Manchestri (sídlo BBC, ITV) a do Watershedu v Bristole, ktoré sa primárne orientujú na digitálne médiá, vizuálnu tvorbu, produkciu, filmovú a televíznu tvorbu a na ľudí, ktorí tieto veci sprostredkúvajú. Deadline na poslanie prihlášky je 31. augusta 2014. Ďalších slovenských hostí privíta aj Design Kabi v španielskom meste Bilbao. Najsilnejšie zastúpenie tu má audiovizuálna tvorba, video, fashion, produktový dizajn a digitálne médiá. Deadline na prihlásenie je v tomto prípade stanovený na 25. augusta 2014. Košičania majú šancu si z rezidenčného pobytu priniesť novú inšpiráciu, skúsenosti, kontakty, novú spoluprácu, iné pohľady na ich tvorbu, nový trh na svoje produkty, či medzinárodné renomé.

Záujemcovia o rezidenciu sa môžu prihlásiť vyplnením formulára na stránke www.creativeidustry.sk, kde sa nahrá CV záujemcu, portfólio a motivačný list, v ktorom bude uvedený zámer mesačného pobytu. Z poslaných prihlášok vyberie Creative industry a partnerská organizácia tie, ktorým dokáže kreatívne centrum poskytnúť najlepšiu súčinnosť pri plnení ich zámeru. Vybraným subjektom uhradí Creative Industry ubytovanie, kanceláriu v kreatívnom centre a hradí cestovné náklady do 200€. Cieľom sprostredkovania rezidenčných pobytov je inšpirovať, podporovať a vzdelávať kreatívnych ľudí v tom, aby pracovali na sebe, dokázali sa uživiť v miestnych podmienkach a aby pritiahli produkciu na Slovensko, a tak sa podieľali na jeho celkovom rozvoji.

fotka 1(6)


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Európske kreatívne centrá sa otvárajú aj pre Košičanov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems