Ročenka Leta v parku

| Editoriál | 14. 7. 2014

Homo Sapiens Festivalos. Som typ festivalový. Od pätnástich rokov, keď ma vášeň pre moderne nazvané opendoor podujatia naplno zachvátila, hľadám rôznorodé multikultúrne akcie pod širákom. Začiatkom nového milénia ich bolo na východe pramálo a keď sa už niečo našlo, pohladilo to vkus najmä masám. A tak sme museli cestovať do Kremnice, Trenčína, Pezinka, Vrbového, skrátka na ďaleký slovenský západ. (Výnimkou bol historkami ovenčený prešovský East side Music Fest 2002… You rock!)

Pred piatimi rokmi sa už aj v rodnej domovine zaskvelo na lepšie časy. V Košiciach sa zrodilo Leto v parku. Hoci chce byť aj tento festival pre každého, prináša zároveň ľahkú alternatívu k ťažkému mainstreamu. Neušiel mi ani jeden ročník, a tak hrdo zverejňujem zápisky zo svojej letoparkovskej ročenky.Lusi

2009: Neverím. V Košiciach sa chystá festival bez No Name, Noc a deň a Sexitu!? V nejakom parku, v priestoroch dajakých starých kasární. Cítiť to vo vzduchu, zmena prichádza. Návštevnosť sa zvyšuje. Hurá, koncert 100 múch!

2010: Vypohodovaná pokračujem na domácej scéne. Leto v parku označkoval jeleň. Stal sa totiž novým identikitom. Festival zároveň zlepšuje svoj line-up. Overená kvalita a zaručená párty nálada vďaka Midi lidi, The Uniques a Cartonnage. Dezorzovo lútkové divadlo a film Vlna zanechávajú stopu.

2011: Júl trávim v Kodani. Obľúbené Buty nestíham, avšak tancovačku s Pudingom pani Elvisovej koncom augusta si nenechám ujsť.

 

2012: Kulturpark sa prestavuje, festivalujeme na kúpalisku Ryba Anička. Keď nejdem na The No Smoking Orchestra na Sziget, príde The No Smoking Orchestra za mnou! Hoci bez speváka Nelleho, zato s vytúženými unza-unza peckami. Na krku mi visí kartička press a tak si odkrúcam horúci festivalový týždeň v pracovnom mode. Videla som všetko! Body si pripisujú Červienka s Buntajom, Kirschnerka a Tata bojs.

2013: A máme to tu, EHMK v plnej paráde. Zrekonštruované Kasárne/Kulturpark majú svoj domáci festival späť. Hoci viac ako v parku festivalujeme na bielom námestí. Kontroverzný IAMX neprišiel, zato masovka došla na Pražský výběr. Môj najväčší zážitok? Váľanie sa na novom mäkulinkom, nocou vychladenom, trávnatom koberci v parku. Hedonistka!

2014: EHMK skončilo. Mnohí pokračujú. Aj Zajtrajšie noviny, aj Leto v parku. Dotiahli sme to na peknú spoluprácu, ktorej práve venujete svoju pozornosť – na špeciálne vydanie festivalových novín. Osobne sa teším na Edaj nasval´i od Pary a Sendreiovcov, kapelu N.O.H.A. – to bez debaty, improvizačno-divadelné počiny chalanov Tri tvorivé tvory a celkom najviac na atmosféru. Atmošku domáceho festivalu, ktorý sa definitívne vracia do zelenej zóny na malé pódium.

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Hiromi_3PR_photo_by_Muga_Miyahara

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 12/2014: Jednou z hlavných protagonistov festivalu Leto v parku je japonská skladateľka a klaviristka Hiromi. Foto: Muga Miyahara

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ročenka Leta v parku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems