Hudobná multižánrovosť. Leto v parku je tu pre každého

| K13 a VÝMENNÍKY, Rozhovory | 14. 7. 2014

Tento rok si v Kasárňach/Kulturpark zažúrujete s Parou, roztancuje vás N.O.H.A. a stretnete aj Tri tvorivé tvory. Ak vám bude počasie priať, môžete si vytiahnuť deky a piknikovať priamo pred pódiom, na ktorom vystúpi svetoznáma operná speváčka Adriana Kučerová alebo klaviristka Hiromi. Ďalší ročník Leta v parku však neláka na mená, ale na špecifickú atmosféru. Viac v rozhovore s jeho dramaturgom Danielom Frankom.


Leto v parku sa uskutoční už po šiestykrát. Pred dvoma rokmi ho obohatila filmová noc s  Emirom Kusturicom, naposledy švédski Movits!. Chystáte niečo špeciálne aj pre tento ročník?

Pri úvodnom koncerte festivalu, ktorý sa bude konať 9. augusta, sme stavili na slovenskú klasiku, ako je Para alebo Lavagance. No keďže sme nechceli iba „obyčajné“ vystúpenie, koncert Pary sa uskutoční spolu so Sendreiovcami & Kokavakere Lavutara. Okrem bežného setu zaznie aj niekoľko špeciálnych skladieb hraných s rómskymi hudobníkmi. Po koncerte bude aj afterparty, kde zahrá DJ Yanko Král. Konečne sa nám podarilo zorganizovať koncert medzinárodného zoskupenia N. O. H. A. (Noice of Human Art). Kapela s hudobníkmi z Nemecka, Česka a dokonca Brazílie vystúpi v Košiciach premiérovo 15. augusta. Pôjde o veselý tanečný mix world music a drum and bass. Pre stredné a staršie ročníky bude na druhý deň pripravený koncert známej sopranistky Adriany Kučerovej v sprievode Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou dirigenta Martina Leginusa. Druhým sólistom večera bude slovenský tenorista Juraj Hollý. Na pódiu spolu vystúpi viac než šesťdesiat hudobníkov. Vyvrcholením celého Leta v Parku bude 31. augusta koncert japonskej džezovej klaviristky Hiromi. Spolu s basgitaristom Anthonym Jacksonom a bubeníkom Simonom Phillipsom predstaví publiku The Trio Project.

Hiromi sa v Košiciach predstavila už v roku 2005. Koncert vtedy spôsobil veľký rozruch a diváci zaplnili celý Dom umenia. Považujete jej vystúpenie za osvedčenú klasiku, ktorá ľudí na Leto v parku zaručene pritiahne?

Mali sme viacero alternatív, no v auguste mnohí interpreti hrávajú na iných festivaloch, alebo si dávajú letnú prestávku. Nakoniec sme dospeli k tomu, že práve Hiromi by mohla byť vhodnou kandidátkou, ktorá pritiahne všetky cieľové skupiny. Čítal som, že na jej koncerte sa perfektne zabavia rockeri, punkeri, metalisti, ale aj hip-hoperi či priaznivci klasiky.

Leto v parku sa teda nesie v tónoch klasickej, tanečnej hudby a džezu. Vy sám pritom počúvate tvrdšie žánre. Boli medzi vami spomínanými alternatívami aj rockové či metalové kapely?

Nedefinoval by som sa ako rocker, mám rád kadejakú hudbu a veľmi sa teším aj na Hiromi: The Trio Project. Program sme neskladali podľa žánrov, ale so zameraním na cieľové skupiny. Veríme, že sa nám podarí osloviť Košičanov každého veku bez ohľadu na to, akú hudbu primárne počúvajú.

Program má svoju klasickú, už niekoľko rokov používanú kompozíciu. Literárne stredy, piatky a soboty s hudbou a nedele venované deťom a rodine. Vybočením je džezový koncert, ktorý sa bude konať vo štvrtok.

Áno. Koncert Ofir Schwartz tria je zaradený do Leta v parku ako sprievodné podujatie festivalu Mazal Tov!. Termín 14. augusta sme prispôsobili našim predošlým a nadchádzajúcim aktivitám.

Hudobná zložka festivalu je, zdá sa, veľmi pestrá. Aká je tá nehudobná?

Do Kasární sa vracia letný Bažant Kinematograf, ktorý bude od 20. do 24. augusta, premietať českú a slovenskú filmovú tvorbu. Komunikáciu s nimi sme začali už minulý rok. Celý program sa odohrá medzi budovami Charlie a Bravo. Tu sa postaví pódium a tu zastane aj autobus Bažant Kinematograf. Divadelnú zložku zastupujú predstavenia pre deti, 10. augusta to bude Maškrtníček z dielne Divadla Maškrta a 17. augusta Mechúrik Koščúrik z Divadla na predmestí. V rovnaké dni sa od 19:00 hod. uskutoční divadelný program pre dospelých. Prvú nedeľu zábavné predstavenie improvizačnej skupiny Tri tvorivé tvory a tú ďalšiu Stand Up Komedy šou so Samom Trnkom, Matejom Adámym alebo Jurajom Tabačkom.

Dramaturg Leta v Parku Daniel Franko sa najviac teší na Hiromi.

Dramaturg Leta v parku Daniel Franko sa najviac teší na Hiromi.

Máte pre návštevníkov pripravený aj sprievodný program?

V Galérii Alfa bude vystavovať košický výtvarník Pavol Megyesi. Chystáme aj cvičenia jogy, zumby, tvorivé dielne, hry a súťaže pre deti alebo tanec v parku pod taktovkou  Divadla tanca. Profesionáli i študenti si pripravili performanciu na hudbu komponovanú špeciálne pre toto podujatie. Tanečnú zložku zastupuje aj choreografia skupiny Outbreak, ktorá sa uskutoční v rámci otváracieho koncertu. Chceme, aby verejnosť vnímala Leto v parku ako príjemný mestský festival, ktorý neláka na veľké mená, ale na špecifickú oddychovú, až piknikovú atmosféru.

Takže ľudia môžu prísť na bicykloch, s dekami, vziať si so sebou vlastné občerstvenie a priniesť aj psa?

Keďže celý festival sa bude konať tu, v areáli, na tráve, ľudia si môžu urobiť piknik kdekoľvek chcú. Deky budeme mať k dispozícii aj my, takže im ich v prípade záujmu požičiame. Na bicykle je pripravený stojan v rámci služobného parkoviska. Je to trochu od ruky, no postaráme sa, aby bol tento priestor dostatočne označený. Čo sa týka občerstvenia,

nosiť si ho nie je vyslovene zakázané, no počas koncertov tu budú samozrejme nejaké bezpečnostné obmedzenia, týkajúce sa sklenených fliaš alebo ostrých predmetov. Pre domácich miláčikov nie je vstup do areálu povolený, no pokuty rozdávať nebudeme. Je to skôr na ľuďoch, ktorí by mali prehodnotiť, či je nutné ťahať zvieratá na väčšie koncerty, kde je veľký dav a hluk. 

Minulý rok sa festival konal aj na bielom námestí pred Kasárňami/Kulturpark. Tentokrát ale zostane priestor nevyužitý.

Minulý rok sme si to tam chceli vyskúšať a bolo to praktickejšie z technických aj produkčných dôvodov. Teraz to ale nie je nutné. Navyše sme zaregistrovali niekoľko sťažností na hluk. Urobili sme všetko preto, aby sa tento problém vyriešil. Hudobné vystúpenia budú končiť vždy pred 22:00 hod.

Máte opäť pripravený aj tzv. mokrý variant?

V prípade dažďa je možné presunúť približne deväťdesiat percent programu do Kasární alebo do priestorov Štátnej filharmónie. Zvyšné predstavenia sa pokúsime návštevníkom nahradiť.

Budú aj tento rok niektoré koncerty spoplatnené?

Áno, predpredaj je už spustený. Vstupenky na koncerty sa pohybujú v cenách od 8 do 15 eur, na divadelné predstavenia je vstupné 1 euro. Ostatná časť programu je samozrejme zadarmo. Zároveň sa čitatelia môžu zapojiť do súťaží o vstupenky, ktoré sme spoločne pripravili v špeciálnom festivalovom vydaní Zajtrajších novín.

Ďakujem za rozhovor. 

Festival Leto v parku sa uskutoční od 9. do 31. augusta v Kasárňach/Kulturpark.

Veronika Samková
Foto: Nicol Urbanová

1 copy

3 copy

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Hudobná multižánrovosť. Leto v parku je tu pre každého

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems