N.O.H.A. ťa nakopne

| Hudba, Pozvánky, Rozhovory | 14. 7. 2014

Vytancujete sa, vyskáčete, doslova sa vybúrite a odstresujete, no zároveň načerpáte novú sviežu a podnetnú energiu. Multikultúrna hudobná skupina N.O.H.A. s multižánrovým záberom je toho zárukou. Ich umeleckú aj ľudskú rôznorodosť spája jediné. Masívna dávka pozitívnej energie. Noise Of Human Art je doslova nálož, ktorá vybuchuje pred zmyslami. A pritom vedia byť aj nežní. Pred pár rokmi sme mali so sestrou pieseň Tu Cafe´ nastavenú ako zvučku na budíku. Vždy sme sa na ňu obe zobúdzali s úsmevom. Hoci aj o 5:30 ráno.

Kapelu N.O.H.A. založili Čech Philip Noha a Američan MC Chevalier Hadley, čoby hlava a duša projektu, ako si sami hovoria. V minulosti spolupracovali so španielskymi a nemeckými hudobníkmi. V tom čase vznikli hity Dive in your life, Pijama či Balkan Hot step, ktoré pridali kapele nálepky obľúbená koncertná a festivalová. Aktuálna zostava je česko-americká. Ako sa zmeny zapísali do hudobnej produkcie, posúďte napríklad na klipe Dinero. O tom, kde si spätne dobíja energiu zakladateľ kapely a akými hudobníkmi sa rád obklopuje, hovorí saxofonista Philip Noha (na fotografii vpravo).


Niektorí vaši fanúšikovia považujú Tu Cafe´ za „nejvíc pařící písničku“ vôbec. Hrávate ju na každom koncerte, aj keď už španielska speváčka Minerva Díaz Pérez v skupine nepôsobí?

Ano, Tu Cafe´ stale hrajeme, ale v jiné aranži končící Latin D&B.

Takisto sa viacerí zhodujeme, že hudba N.O.H.A. človeka dobije pozitívnou energiou. Pre vás nastáva husté obdobie letných festivalov a koncertov. Kde alebo ako načerpávate energiu vy? 

Členové kapely N.O.H.A. jsou velmi pozitivní lidé a navzájem se nabíjejí hlavne obrovským smyslem pro humor. Jinak já osobne trávím svůj volný čas na své chate v panenské přírode, bez elektriky a internetu. To opravdu nabíjí. 

Radi sa obklopujete inšpiratívnymi a kreatívnymi hudobníkmi. Najnovšou tvárou kapely je americká speváčka Kaia Brown. Čo musí mať muzikant v sebe, aby vás zaujal natoľko, že sa stane členom projektu?

Musí být především všestraný a otevřený všem možním žánrům, které kapela míchá. Důležitý je také otevřený, pozitivní charakter. Je to jako když se s někým chcete ženit. Nic na jednu noc… 

1656393_10151946894475848_401513224_n copy

Čerstvú energiu do kapely vháňa aj speváčka a tanečnica Hanka Říhová. Kaia a Hanny spolu vizuálne ladia a zároveň sú v krásnom kontraste. To je prvýkrát v histórii N.O.H.A., čo sa u vás realizujú dve ženy súčasne. Pekné dámy na pódiu isto priťahujú väčšiu pozornosť publika. Ako to ovplyvňuje vašu tvorbu?

Tvorbu to hlavne doplňuje o jednoho kreatívniho člena navíc. Každý z nás přichází z jiné hudební kultury a přeci se nám nakonec podaří vše ztmelit.

Hudobnému škatuľkovaniu sa vyhýbate, hráte mix drum&bassu, world music, dub stepu, groovu, čím ako kapela zanechávate typickú, neopísateľnú stopu. Existuje však hudobný žáner, ktorého ste sa ešte nedotkli, no v myšlienkach s ním koketujete?

Je pravda, že rád mícham úplně vše. Ono to také jde. Rad bych zkusil bulharské folklory s dub music.

Multižánrovosť a multikultúrnosť, to možno nie je vždy len harmonická spolupráca. Ako vyzerajú vaše tvorivé hádky?

Spíše diskuze, hadky asi ne, v kapele nemáme paličáky, každý eventuelne svou chybu uzná. 

1925214_10203083329424912_171528862_n copy

V najnovšom videoklipe Dinero ste si zahrali postavu mafiánskeho bossa a zároveň ste napísali aj scenár. Ktorá úloha bola pre vás zaujímavejšia – herec či scenárista?

Ono se to postupem vyvinulo. Psal jsem koncept o klipu pro sponzora a najednou z toho byl scenár. Ale byla to fakt práce, jelikož to nedělám často, ale když se hudba spojí s obrazem, má to velkou sílu. Jako herec jsem si to užil, byla to fakt legrace. Nemám problém ze sebe v klipu udělat vola, když je to pro dobrou vec.  

Počas dlhoročného koncertovania ste isto obišli takmer celú zemeguľu. Čo očakávate v Košiciach, v zelenom parku medzi zrekonštruovanými kasárňami?

Každé vystoupení je opravdu jiné, i když jich bylo už stovky. V Košicích jsme ješte nikdy nehráli, tak se opravdu tešíme předvézt náš nejnovější live set, který jsme zkoušeli predevším na naše turné po Španělsku v červenci.

Ďakujem za rozhovor.

N.O.H.A. vystúpi na Lete v parku 15. augusta o 20:30 hod.

Lucia Radzová
Foto: archív N.O.H.A., Jan Nožička

Súťažiť o lístky na koncert N.O.H.A. môžete TU.

1660900_10151946895085848_861917242_n copy

N.O.H.A. 14-2

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: N.O.H.A. ťa nakopne

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems