Mlsným jazýčkom ulahodí Divadlo Maškrta

| Pozvánky, Rodina | 14. 7. 2014

Divadlo Maškrta oslavuje už 20 rokov od svojho vzniku. Založili ho v roku 1994 manželia Jana a Tomáš Šebovci. Ako absolventi vtedy novootvorenej katedry bábkoherectva VŠMU v Bratislave sa rozhodli pre rodinné autorské divadlo. Obaja sa starajú takpovediac o všetko, od scenárov, cez kostýmy po bábky a réžiu.

Je úplne jedno, či máte päť alebo paťdesiat rokov, rekvizitové Divadlo Maškrta je určené všetkým s mlsnými jazýčkami. V minulých rokoch sa Nany a Krištof objavovali na obrazovkách každé nedeľné ráno. Ak ste sledovali Maškrtníček alebo Zázračný ateliér, určite vám ich tvorba nebude cudzia. Rozvíjali detskú kreativitu a podnecovali ich vnímavosť napríklad vlastnou výrobou kostýmov či pokladničky v tvare prasiatka. Už meno divadla napovedá, že nesmeli chýbať ani recepty na rýchle lahôdky.

Inscenácie sú plné humoru a hudby a vznikajú niekedy aj rok. Keďže nejde o bežné bábkové divadlo, zozbierané nápady a citáty sa menia na príbeh, v ktorom ožívajú hračky a predmety, ako dáždnik, metla či tekvica. Deti sa do predstavení zapájajú ukazovaním alebo komentovaním. „V živote sú dôležité nielen maškrty pre bruško, ale aj pre dušu“, hovoria herci o predstaveniach.

Počas dvoch desaťročí pôsobenia na detskej divadelnej scéne sa zúčastnili mnohých súťaží a festivalov na Slovensku a v Európe, kde získali veľký počet medzinárodných divadelných ocenení. Divadlo Maškrta uskutočňuje inscenácie počas rôznych príležitostí, ako Mikuláš, Medzinárodný deň detí či narodeninové oslavy. Tento rok sa zúčastnili Dní bábkového divadla a hier pre rodinu Virvar. Ak ste ich nezastihli práve tam, nezúfajte, pretože Nany a Krištof sa vám predstavia aj v auguste na festivale Leto v parku.

Miroslava Landyšová
Foto: archív Divadla Maškrta

1904270_429136230550775_1938508063_n copy

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mlsným jazýčkom ulahodí Divadlo Maškrta

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems