Lasky možno neskočí

| Hudba, Pozvánky, Rozhovory | 14. 7. 2014

Hoci hudobníci bratislavskej kapely Para tvrdia, že médiá sa o nich nezaujímajú, hrajú ich ako vo verejnoprávnom rozhlase, tak aj v komerčných rádiách. Ich koncerty sú samá človečina, lebo úprimnosť, spontánnosť a energia na pódiu fanúšikov bavia. Budúci rok oslávi Para úžasných 20 rokov, predtým stihne slovenské turné s Le Payaco a eštepred tým vystúpi na festivale Leto v parku. Viac basák, druhý spevák a textár kapely Matúš Vallo.


Rok 2013 sa točil okolo turné a albumu Menšina. Za mesiac aj niečo ste dali 14 klubových koncertov, čo muselo byť náročné.

Na jednej strane to bolo absolútne fantastické, lebo sme mali kontakt s našimi fanúšikmi, čo je pre architektov, ako sme my, úplný vrchol roka. Hrali sme naše pesničky a na rozdiel od festivalov tam boli ľudia, ktorí mali záujem aj o tie menej známe skladby. Na druhej strane to bolo veľmi náročné, mesiac sme sa zviechali, sme asi starí. Ale pre mňa to bol vrchol našej kariéry. Turné bolo fantasticky zabezpečené, čo sa týka kvality nášho tímu aj fanúšikov.

Bratislavský koncert sa zvečnil na DVD Para Menšina Live 2013, po ôsmich rokoch je druhým v poradí. Za to obdobie ste sa určite niekam posunuli.

Bratislavský koncert sme zachytili na DVD jednoduchým spôsobom, bez veľkých strihaní a opráv, a von sme to dali v 200 kusovej edícii. Od roku 2006 sa naša pozícia zmenila, hráme menej, vyberáme si také miesta, kde to stojí za to. Máme väčšie nároky na kvalitu zvuku ako pred ôsmimi rokmi, ale o to viac si užívame každý koncert.

Na turné ste si prizvali niekoľko hostí, medzi nimi aj reperov Moja reč a rómsku skupinu Sendreiovci. Zrejme ste si dobre sadli, keďže ste potom nahrali spoločnú skladbu Edaj Nasval’i.

Moja reč je dlhodobo otvorená rómskej problematike, my máme tiež veľmi radi rómsku hudbu a nemáme toľko predsudkov. Páčila sa mi predstava hrať s rómskou a hip-hopovou skupinou. V rámci turné sme mali dva takéto koncerty, dobre to klaplo, aj ľudsky, nahrali sme spoločnú rómsku ľudovú skladbu Edaj Nasval’i a boli na ňu fantastické reakcie.

Práve so Sendreiovcami vystúpite na festivale Leto v parku. Budete na ňom ťažiť najmä z albumu Menšina, či budeme počuť aj staré dobré Ticho, Doma dobre, Otec, Spolu, Abstinent a podobne?

Na festival Leto v praku sa tešíme, myslím, že to bude úžasné, do Košíc často chodíme aj kvôli iným veciam, ako je hudba. Spoločný koncert so Sendreiovcami bude ťažiť aj z Menšiny, ale určite zaznejú aj staršie veci.

O čo vás obohatila spolupráca so Sendreiovcami?

Dlhodobo som poškuľoval po rómskej hudbe, veľmi sa mi páčila a odkedy som sa spoznal s Vladom Sendreiom, aj s ostanými členmi kapely, veľmi som si ich obľúbil. Obohacuje nás to nielen ľudsky, ale aj muzikantsky. Majú síce trochu iné hudobné vnímanie ako my, ale ten mix je niekedy veľmi osviežujúci aj pre nás. Po koncerte s nimi ešte hodinu hráme v šatni a spievame si, čo nerobíme so žiadnou inou kapelou.

<i>Na koncerte bude Para ťažiť z najnovšieho albumu Menšina, no zaznejú aj staré dobré skladby. Foto: archív Pary</i>

Na koncerte bude Para ťažiť z najnovšieho albumu Menšina, no zaznejú aj staré dobré skladby. Foto: archív Pary

Označujú vás za jednu z naj koncertných slovenských kapiel, no posledné roky odmietate hranie na mnohých festivaloch. Prečo?

Milujeme koncertovanie a živé hranie, máme veľmi radi fanúšikov a interakciu s nimi. Fanúšikovia sú jediná vec, čo ako skupina máme. Mediálne sme nezaujímaví, nikde sa veľmi neobjavujeme, ale na koncerte sme doma. Od druhého, tretieho roka pôsobenia hrávame každé leto a veľa, a zistili sme, že niekedy sme už ani nerozoznávali, na ktorom festivale hráme. Začalo sa to zlievať do jednej kopy a prestalo to byť pre nás zaujímavé. Tak sme sa rozhodli ísť inou cestou. Najmä toto leto, keď sa chystáme v októbri na celoslovenské turné s Le Payaco, tak chceme zahrať iba tie naše najobľúbenejšie festivaly a ukázať sa ľudom v mestách. Takisto hľadáme festivaly, kde ide o myšlienku, odkaz, nielen o to, že organizátor nám dá len silných SBS-károv, zbiera lístky a predáva pivo.

Leto v parku ste neodmietli. Oslovili vás priestory nových košických kasární, alebo jednoducho máte radi košické publikum?

Dlhodobo sledujem Leto v parku, vždy tam bol skvelý line-up, kapely nám o tom hovorili výborné veci. Nové košické kasárne, skvelá rekonštrukcia, tešíme sa, že si v tom priestore zahráme.

Lasky si, zrejme ako vždy, neodpustí skok do publika a verím, že v prvých radoch budú stáť tí zdatnejší jedinci. Už sa niekedy stalo, že ho pustili k zemi?

Naposledy na festivale Vrbovské vetry Lasky nezvládol túto situáciu a keď ho ľudia nosili na rukách, spadol dole a prasklo mu rebro. O týždeň nato sme hrali na Pohode a bolo to dosť kritické, pretože po prvej pesničke chcel kvôli bolestiam koncert ukončiť. Nakoniec sa vrátil a dospieval ho, lebo odísť z hlavného pódia na takom festivale nebola sranda.

S fanúšikmi máte dobré vzťahy a milujú vás, no aj tak som čítala, že pri tvorbe ich neberiete do úvahy. Čo vás teda najviac inšpiruje?

Ako som spomenul, máme len tých fanúšikov, keďže nás hudobní kritici a tlač ignorujú celé roky, respektíve píšu o nás zlé recenzie. No keď tvoríme, v prvom štádiu robíme hudbu pre seba, asi ako každý hudobník. Vo všetkých iných veciach ich berieme do úvahy.

Čo sa týka textov, inšpiruje ma život okolo mňa a moje pocity. Hudobne máme svoju líniu, každý  má svoju melódiu, čo celý život hrá, máme svoj zvuk, ktorý máme radi. Akurát na poslednej doske sme ho radikálne zmenili. Z rýchlych pesničiek sa stali pesničky trochu iné. Mnohým sa to páčilo, niektorým nie. Pravdepodobne nebudeme doživotne skupina, na ktorú sa bude stále skákať, určite sa vyvíjame aj týmto smerom.

Budúci rok oslávite 20 rokov, čo si priam žiada výnimočnú párty. Aké budú okrúhle narodeniny kapely Para?

Dvadsať rokov je šialené číslo, máme nahratých šesť albumov, je tu tlak, aby sme vydali Best Of. Uvidíme, čo sa udeje, minimálne dobrú oslavu si Para zaslúži.

Ďakujem za rozhovor.

Skupina Para a Sendreiovci vystúpia na Lete v parku 9. augusta o 20:30 hod. a vstup na koncert je bezplatný.

Gabriela Krestián Kuchárová

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Lasky možno neskočí

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems