Hudobný kráľ a mních v jednom

| Hudba, K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky, Rozhovory | 14. 7. 2014

Všetci sme sa narodili ako dobré, nepoškvrnené duše, čo chcú milovať, pomáhať a prežívať nové veci. Aspoň v to verí bratislavská kapela King Shaolin. Hoci ju v éteri komerčných rádií nepočuť, to verejnoprávne si k ich new-age popovej hudbe cestu našlo. Tento rok boli nominovaní v Rádio Head Awards ako interpret a koncertná kapela roka a na pódiu robia spoločnosť speváčke Celeste Buckingham. Kapela momentálne prežíva veľké hudobné dobrodružstvo, no o ňom viac už spevák, gitarista a skladateľ Dominik Štofko.


V „ušiach verejných“ sa názov King Shaolin skloňuje v súvislosti so Celeste Buckingham, ale kapela má svoju vlastnú históriu, a tá sa začala v roku 2012. Aké to bolo obdobie?

Najkrajšie v našich životoch! Najlepšie však na tom je, že toto obdobie ešte stále pretrváva a prekypelo až do bodu, keď sa z neho stáva dobrodružstvo. Neustále sa dejú krásne veci a situácie, ktoré majú korene v snoch a myšlienkach. Naučili sme sa veľa o fungovaní kapely, ľudskom súžití, spontánnom prejave a samozrejme aj na pódiu sa veľa zmenilo. Je to cesta, na ktorej rastieme a zdokonaľujeme sa. Stávame sa našou hudbou a každý, kto nás počúva, sa stáva nami. 

New age ako filozofické a náboženské myslenie má veľmi veľa definícií, ktoré sa rôznia, ale môže ísť o súčasný fenomén životného štýlu, kde veľkú úlohu zohráva otázka duchovného života. Spirituálne hľadanie pravdy, viera v posmrtný život, v to, že sa sami dokážeme liečiť, chceme byť sebou samými a pod. Akú úlohu zohráva New age vo vašej hudbe, keďže sa špecifikujete ako new-age popsters?

V čo verím je, že každý z nás je Boh. Máme rozdielne príbehy, názory, vedomie, no pochádzame z rovnakej energie, na ktorú keď sa napojíme, máme prístup k spoločnému vedomiu. Hudba King Shaolin je o tom, akí sme z môjho pohľadu vo svojej podstate a že všetci sme sa narodili ako dobré, nepoškvrnené duše, čo chcú milovať, pomáhať a prežívať nové veci.

Prečo názov King Shaolin? Tiež to má dočinenia s tým „duchovným“?

Jing a jang. Žijeme v duálnom svete, kde má všetko svoj protipól. Kráľ aj shaolínsky mních majú diametrálne rozdielne pohľady na svet, a samozrejme úplne opačné hodnoty, a preto sme veľmi radi spojili tieto dve slová, lebo vytvárajú harmóniu.

Od debutového singlu My Road ste dali von niekoľko skladieb, ktoré tvoria album Road to the Machiavelli Valley. Pohodová, priateľská hudba spojená so slovom, čo nevyvoláva dvakrát pozitívne pocity. Prečo Machiavelli?

Je to odkaz toho, kam smeruje náš svet. Veľa ľudí pri moci hlása: „Účel sveätí prostriedky.“ No žiaľ, často len k vlastnému prospechu. Machiavelli Valley nie je miesto, kde by sme sa chceli prebúdzať!

Oles King Shaolin-01 copy

Pod videoklipom ku skladbe Japan je podpísaný singapúrsky umelec Malcolm Tan. Je to jediný klip, kde vás nevidieť – komunikovali ste na diaľku? Chceli ste zachytiť japonskú kultúru a rýchly konzumný život skrz zrýchlených záberov?

Áno, rozmýšľali sme, ako vyjadriť atmosféru Japonska, ktoré má samozrejme mnoho tvárí, no viac-menej z tradičného vzhľadu a života mnoho neostalo. Rozhodli sme sa, že najlepšie je mať pravdivé zábery skutočného Japonska, ktoré natočil práve Malcolm Tan počas svojej návštevy Tokia. Spolupráca vznikla na základe dlhého výberu materiálov týkajúcich sa tej krajiny. Samozrejme, s Malcomom sme komunikovali prostredníctvom internetu. 

Minulý rok ste získali angažmá v Minále. Čo konkrétne to pre vás znamená?

Áno, Miláno a Taliansko nám spôsobili veľa záchvatov smiechu! Máme tam veľa kamarátov, ktorí nás vždy honosne privítajú. Každý polrok chodievame hrávať do jedného podniku v centre Milána, ktorý vlastnia bývalí francúzski herci. Vraciame sa tam opäť v septembri. Angažmán v Taliansku znamená zážitky, nové kontakty a pravidelné hranie v krajine plnej umenia, ktorá je tiež nabitá tými najpozitívnejšími vibráciami sveta. 

Celeste Buckingham si vás vybrala za svoju doprovodnú kapelu. Bola to zhoda náhod, či u vás našla to, čo hľadala?

Náhody neexistujú podľa môjho názoru. Všetko je tak, ako má byť. Raz som bol v bratislavskej ZOO a pred sebou som mal monumentálne vyzerajúce krásne stvorenie, ktorému zvyknú vravieť lev. Tento nádherný tvor zreval tak hlasno, že všetci začali kričať a výskať, no iba jedna osoba okrem mňa zo seba nevydala ani hlásku. Celeste. Šiel som za ňou a spýtal som sa, či vie, ako vystrašiť leva. Ona odpovedala: „Tak, že ho zbavíš majestátnosti.“ A začali sme kecať, a teraz sme tu v prítomnosti a radi na to spomíname.

Spevácky duet nechystáte?

Táto myšlienka už lieta vo vzduchu. Ako náhle bude mať Celeste viac času, sadneme si oproti sebe a začneme plodiť harmónie a zvuky.

Leto v parku sa bude konať v košických Kasárňach/Kulturpark. Už ste ten priestor videli? Čo ponúknete návštevníkom Leta v parku?

Priestor Kasární/Kulturpark sme naživo ešte nenavštívili, ale tešíme sa tam. Rovnako aj do  Košíc, lebo je tam úžasné publikum, je to krásne mesto a zažívame tam výborné žúry. Návštevníkom Leta v parku ponúkneme to, čo sme budovali od nášho vzniku a na čom neustále pracujeme. Teda audiovizuálny zážitok, ktorý veríme, že prekvapí a poteší.

Ďakujem za rozhovor.

Kapela King Shaolin vystúpi na Lete v parku 15. augusta o 19:30 hod. Viac informácií o nej nájdete na www.kingshaolin.com.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Oleš Cheresko

Dominik Štofko – spev, gitara
Norbert Neuschl – basgitara, sprievodné vokály
Michal Uličný – bicie nástroje
Michal “Mustafa” Novák – gitara, sprievodné vokály

 

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Hudobný kráľ a mních v jednom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems