Započúvajte sa do literatúry

| Pozvánky | 30. 6. 2014

Prozaici a poeti píšu svoje diela obyčajne potichu, v anonymite, zavretí v kancelárii alebo doma za počítačom. Dôležitou súčasťou ich remesla je však aj interpretácia vlastných textov nahlas, verejne a pred publikom. Sami predsa najlepšie vedia, ktoré pasáže básní či príbehov je potrebné čítať rýchlejšie a kde sa naopak pozastaviť, zamyslieť.

Vďaka autorskému čítaniu získava literatúra nový rozmer. Meno na obálke dostáva tvár a vy zistíte, kto sa skrýva za riadkami plnými písmen. Odmenou za odhalenie sa je pre autorov okamžitá spätná väzba. Práve tu zisťujú, čo ich publikum rozosmieva, čo udivuje a čo zarmucuje. Vďaka tomu dokážu písať čím ďalej hodnotnejšie diela.

Jazyk škótskych vysočín

Počas štvrtého ročníka literárneho maratónu budú spisovatelia čítať v štyroch mestách. Okrem Košíc sú to Brno, Ostrava a Vroclav. Slovenský Mesiac autorského čítania sa začína 2. júla. Autori sa predstavia každý deň od 18:00 do 20:00 hod. v areáli Kasární/Kulturpark pred pavilónom Papa. Začne Čech alebo Slovák a pokračovať bude hosť. Tentokrát prídu Škóti, a tak sa budete môcť započúvať do angličtiny, škótskej gealčiny a germánskej škótčiny. Ak by ste im nerozumeli, v pozadí objavíte čítaný text preložený do slovenčiny, prípadne češtiny. „Pricestujú skvelí autori, napríklad Peter May, ktorého detektívne bestsellery vychádzajú po celom svete, Sue Glover, dramatička pracujúca s motívmi škótskych balád a piesní a Graham Masterton, autor hororov, ale aj kníh s radami o sexe. Nechýbajú ani výborní spisovatelia z Českej republiky a Slovenska, ako literárny vedec Stanislav Rakús, Marek Vadas, ktorý pôsobil ako poradca kráľa v kamerunskej Nyenji, historik Jiří Padevět, záhrobný dekadent J. H. Krchovský alebo obľúbený Silvester Lavrík, vydávajúci krásne knihy pre deti pod ženským pseudonymom,“ menuje Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice a organizátorka košického čitateľského maratónu. Do známych aj neznámych textov sa môžete započúvať až do 1. augusta.

Veronika Samková
Foto: archív Knižnice pre mládež mesta Košice

DSC_0022 copy

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Započúvajte sa do literatúry

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems