Výprava do sveta bábok

| Kultúra, Pozvánky | 2. 6. 2014

„Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden kráľ a Gašparko,“ zaznelo spoza pestro pomaľovanej steny. V malom okienku sa objavili bábky a zamávali škôlkarom. Nasledoval výskot, šepot, nadšené tlieskanie rúčkami. Po dvadsiatich rokoch som vstúpila opäť do tohto čarovného sveta v košickom bábkovom divadle na Tajovského a Alžbetinej ulici. Sprevádzal ma Ivan Sogel, herec a umelecký riaditeľ Bábkového divadla v Košiciach (BdK).

Dvere sa otvorili a pomaly sme vstúpili dnu. Privítali nás bábky, ktoré na nás  nemo hľadeli. Biely kúzelník s vysokým cylindrom, myšky, princezné a mnohé iné sa na nás usmievali a rozprávali príbehy a zážitky z predstavení. „Detský divák je najlepší, pretože dá okamžite najavo, čo sa mu páči a čo nie,“hovorí Ivan Sogel a dodáva, že ho to dobíja pozitívnou energiou.

Mini barometer

V repertoári divadla nájdete hry pre deti od troch, štyroch, šiestich, ôsmich, dvanástich rokov, ale aj pre dospelých. Prevažujú však inscenácie pre škôlkarov.„Deti sú naším barometrom. Pred premiérou mávame minimálne dve verejné generálky a predpremiéru. Po týchto predstaveniach povie režisér hercom, čo treba ešte vylepšiť,“ vysvetľuje Sogel. Škôlkari majú radi komediálne hry. Herci ich zapájajú do predstavenia a spievajú s nimi pesničky. „Deti sa rady bavia. Dupocú, výskajú, ukazujú a radia hercom, čo majú robiť. Drukujú kladným postavám. Páči sa im, napríklad, keď sa herci naháňajú,“ usmieva sa umelecký šéf. „Chceme im ukázať, že existuje dobro a krásno,“ dodáva.

Svet bábok je nákazlivý

Pred tromi rokmi sa splnil Ivanovi Sogelovi sen, a to organizovať divadelný festival. Malí aj veľkí divadelní návštevníci  môžu sa vypraviť do sveta bábok počas Dní bábkového divadla a hier pre rodiny – VIRVAR v júni, ale aj v rámci európskeho projektu Noci divadiel v novembri. Počas Noci sa môžu škôlkari a školáci vyfotografovať s hercami, pozrieť si divadelné priestory a umelecké dielne, vyrobiť si bábku  či zahrať krátky skeč. „Deťom sa nechce odísť z divadla. Myslím si, že je to tým, že je to živá kultúra. Film si môžete kedykoľvek stopnúť a pozrieť neskôr. Ale pri divadle je to iné. Každé divadelné predstavenie je jedinečné,“ vraví umelecký šéf.

Súčasťou VIRVARu, ale aj Noci divadiel sú divadelné predstavenia. Po nich bývajú pre dospelákov a ich ratolesti besedy. „Deti sú zvedavé, majú veľa otázok. Najčastejšie sa pýtajú na to, ako a kde sa vyrába bábka alebo ako dlho sa skúša inscenácia,“ rozpráva Sogel.

Ivan Sogel, herec a umelecký riaditeľ Bábkového divadla v Košiciach

Ivan Sogel, herec a umelecký riaditeľ Bábkového divadla v Košiciach.

Virvar zavládne v bábkovom divadle po tretíkrát

Dni bábkového divadla a hier pre rodiny, zvaný VIRVAR, oživí centrum Košíc od 5. do 8. júna. Podujatie podporuje aj Mesto Košice a Košický samosprávny kraj. Okrem domácich a zahraničných divadelných predstavení, čakajú rodičov a ich deti tvorivé dielne a čitateľský kútik. Návštevníci si budú môcť vytvoriť vlastnú bábku, prípadne zahrať nejakú scénku, uvidia, ako sa vyrábajú bábky, môžu si vyskúšať svoje animačné schopnosti. „Súčasťou Virvaru bude aj výstava bábok – Nemý Virvar, ktorá bude pokračovať aj v električke Virvaričke,“ pozýva umelecký riaditeľ. Ďalšími hosťami budú remeselníci či flašinetár Tomáš Plaszky z Divadla v kufri (pozn. red. Flašinet je prenosný hudobný stroj podobný organu. Reprodukuje hudobné skladby pomocou zvláštneho mechanického zariadenia bez pomoci interpreta.).

Divadlo PIKI Pezinok: Pes (prí)tulák

Divadlo PIKI Pezinok: Pes (prí)tulák.

Nekultúra v kultúre

V divadle sa treba správať slušne. Avšak počas prechádzky sa mi bábky posťažovali, že sa diváci nesprávajú tak, ako by mali. Kedysi sa ľudia pekne obliekli, keď šli do divadla. Dnes prídu niektorí diváci oblečení nedbalo a absolútne nevhodne. „Rodičia sa nestarajú o to, čo ich dieťa robí a počas predstavenia surfujú po internete. Prípadne jedia, šuštia papierikmi, chodia na toaletu,“ potvrdzuje mi  Ivan Sogel. Ďalším prešľapom rodičov je, že vyberú pre svoje ratolesti inscenáciu, ktorá nie je vhodná pre ich vek. „Napríklad, hra určená pre deti nad 8 rokov je pre škôlkara náročná naporozumenie a teda preň nevhodná. Rodičia by si mali naštudovať, o čom konkrétna inscenácia je a svoje dieťa na predstavenie pripraviť vopred a počas predstavenia už iba šeptom  dovysvetľovať detaily a svoje dieťa usmerniť,“ myslí si umelecký riaditeľ.

Počas rozlúčky s divadelným svetom mi bábky prezradili, že sa veľmi tešia na VIRVAR, hlavne na deti. Priznám sa, že sa mi ťažko od nich odchádzalo. Prebudili vo mne krásne spomienky na detstvo. Ak chcete zažiť nezvyčajné dobrodružstvo spoločne s deckami, pekne sa vyobliekajte a  vyberte sa na štvordňový výlet do sveta čarov a fantázie.

Program VIRVAR-u nájdete aj TU.

Alica Tkáčová
Foto: archív divadiel

Divadlo ESZME Budapešť: Noemi a Noella

Divadlo ESZME Budapešť: Noemi a Noella.

Divadlo Ateneum Katowice: Naranaši

Divadlo Ateneum Katowice: Naranaši.

Detskí diváci v divadelnom átriu

Detskí diváci v divadelnom átriu.

Bábkové divadlo v Košiciach

Bábkové divadlo v Košiciach.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Výprava do sveta bábok
  1. […] Výprava do sveta bábok […]

    Komentoval Čítali ste nás v roku 2014? | Zajtrajšie noviny dňa 26.01.2015 o 07:12:37Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems