Viac Košíc počas festivalu USE THE C!TY

| Pozvánky | 16. 6. 2014

Festival USE THE C!TY (od 20. do 22. júna) už po šiesty rok prinesie do verejného priestoru umenie. Doslovný preklad festivalu je „Použi mesto“, čo možno v slovenčine neznie až tak lákavo. No keď sa na program pozrieme zblízka, využitie mesta nám dáva hneď jasnejší obraz. Obraciame svoju pozornosť na verejný priestor, ktorý rokmi všednie, na ulice, ktorými prechádzame denne bez povšimnutia, na detaily, ktoré si môže všimnúť iba citlivé oko. Umenie nám pomáha upriamiť pozornosť na mesto, čo nás obklopuje. Po minulé roky sme sa zamerali na náročnú zahraničnú umeleckú produkciu. Tento rok bude výnimočný práve tým, že využijeme potenciál Košíc a vytiahneme to najlepšie z lokálnej produkcie, či už v oblasti tanca, divadla, hudby alebo streetartu. Použi mesto sa tak stáva veľmi príjemným slovným spojením.

Celý festival sa začína v piatok večer. „Predstavte si Kukučínovu ulicu, Kasárenské námestie biele ako sneh, vypnuté verejné osvetlenie. Stojíte v strede námestia a vidíte krásne osvetlené budovy, príbeh košických ulíc, ktorý sa začína pred vami rozvíjať a vy ste v strede toho diania. Všetko sa točí okolo vás, najprv divadlo, potom tanec a zborový spev, okolo vás prechádza protest a všetko sa to zlieva do jedného predstavenia, ktoré vás pohltí,“ približuje atmosféru piatkového večera riaditeľka festivalu Blanka Berkyová. Takto si môžeme predstaviť perfomanciu s názvom Hlasy ulice.

Tanečná sobota

To na úvod určite postačí. Sobota totiž nedá vydýchnuť nikomu, kto bude chcieť vidieť niečo zaujímavé z programu. V Kulturparku bude pre mladých hip-hopových tanečníkov prebiehať celodenný tanečný workshop Move That Park. Budú sa učiť tancovať, dozvedia sa viac o histórii moderného tanca a vyberú si spomedzi seba tých najlepších, ktorí si na záver zmerajú sily na jednom spoločnom pódiu. Počas tancovania sa budú v priestoroch Kasární diať aj ďalšie, tentoraz vizuálne lahôdky. Dva názvy vám napovedia, že nás čaká práca so sprejom – Live Graffiti a CelloGraff. Jedna časť sprejerov bude pracovať s fóliou, ktorú natiahneme medzi stromami v Kulturparku a vytvoria tak obrovskú verejnú galériu v parku. Druhá časť naživo zaznamená obrazy z tanečného workshopu. Jednoducho to tam bude žiť!

3.V sobotu bude v Kulturparku pre mladých hip-hopových tanečníkov prebiehať celodenný tanečný workshop Move That Park.

V sobotu bude v Kulturparku pre mladých hip-hopových tanečníkov prebiehať celodenný tanečný workshop Move That Park.

Ulice v centre mesta nespoznáte

Medzitým sa v centre mesta rozbehne niekoľko aktivít naraz. Streetartisti dostali k dispozícii osem ulíc. Úzke kolmé ulice na Hlavnú slúžia ako brána do pešej zóny historického centra Košíc. Budete môcť kráčať po oblakoch na Zámočníckej ulici, zažiť strašidelnú prechádzku po Františkánskej, alebo uvidieť hompáľajúce sa nohy na Poštovej ulici. Medzitým začneme s Guerilla Gardeningom pri Urbanovej veži. „To, čo určite neostane bez ohlasu, sú dva architektonické zásahy, ktoré na krátky čas spestria verejný priestor. Jedným z nich je umelecká stena, tiež nazvaná ako Occupy Košice, čo bude stáť pri Urbanovej veži.  Druhý dočasný zásah má názov Piknikovisko a bude dva týždne skrášľovať námestie pred Auparkom. Obe diela budú slúžiť ako základňa na ďalšie aktivity,“ hovorí ďalej riaditeľka festivalu Blanka Berkyová.

Na fólii medzi stromami v Kulturparku vznikne vďaka sprejerom verejná galéria.

Na fólii medzi stromami v Kulturparku vznikne vďaka sprejerom verejná galéria.

Hudba v meste

Neodmysliteľnou súčasťou USE THE C!TY festivalu je podujatie Hudba v meste. Kapely, jednotlivci a rôzne hudobné zoskupenia z Košíc a okolia oslávia sobotný večer hudbou, ktorá bude znieť centrom mesta od 20:00 až do 23:00 hod.. „To, že sa prihlásilo viac kapiel ako minulý rok, je perfektné. Máme napríklad DJ-a, sólovú speváčku a gospel, rovnako aj metalové a rockové kapely. Ale nájde sa aj džez, funky, všetko, na čo si len spomeniete,“  približuje rozpätie prihlásených kapiel ich koordinátor Martin Dani.

4.Projekt Medzigeneračný monument je kombinácia tanca a performancie so sociálnou sochou.

Projekt Medzigeneračný monument je kombinácia tanca a performancie so sociálnou sochou.

Aby sa tešili aj deti

Po náročnej sobote patrí nedeľa vždy deťom. Bohatý program ich čaká, ako na Piknikovisku, tak aj na Occupy stene pri Urbanovej veži. Bábkové divadlo, Vedecký brloh, joga, čitáreň a mnohé ďalšie aktivity. Festival uzavrieme tak, ako sme ho začali. Divadlom. Zídeme sa pred Kasárňami a uvidíme slovenskú premiéru pouličného predstavenia U zdi českého Divadla Continuo, ktoré prezrádza najmä vertikálnosť, výrazná hudba a jedinečnosť scénografie. Môžeme len povedať, že ak minulý ročník bol dobrý, tento bude výborný. Lebo použiť mesto má úplne nový rozmer a význam.

Ján Hološ
Koordinátor festivalu USE THE C!TY
Foto: archívy tvorcov

2.Nedeľa zaujme deti. Bábkové divadlo, Vedecký brloh, joga či program na Piknikovisku aj na Occupy stene pri Urbanovej veži.

Nedeľa zaujme deti. Bábkové divadlo, Vedecký brloh, joga či program na Piknikovisku aj na Occupy stene pri Urbanovej veži.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Viac Košíc počas festivalu USE THE C!TY

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems