Venované laureátom

| Stĺpček | 16. 6. 2014

Je úsmevné, ako sa v priebehu rokov mení predstava o ideálnych starých rodičoch. Keď sme s bratom boli malé deti, kritériom bolo, aby nám dovolili to, čo rodičia zakazujú. Zatiaľ čo my sme jedávali pri stole v kuchyni, otec mal privilégium jesť v obývačke pri televízore. Pre nás to bolo tabu. Lenže vždy, keď nás prišla postrážiť Babka, so šibalským úsmevom nám obed servírovala do obývačky. A nie len to, zakaždým priniesla želatínové sladkosti, žralokov alebo upírske zuby. Pracovala na pošte a niekedy nám rozdala výherné stieracie žreby. Nepôsobí to ako ideálny darček, no nám nešlo o výhru. Jednoducho sme radi zoškrabávali ten strieborný povlak a Babka vedela, že nás poteší.

Keď som trochu podrástla, priority sa zmenili. Chcela som vedieť viac ako moji rovesníci. Starká z otcovej strany získala výhodu, pretože bola učiteľkou. Je síce prísnejšia, no na každej návšteve ma učila niečo nové. Sadiť a pestovať zeleninu, napiecť zákusky, čítať rozprávky v azbuke a keďže mávala na starosti družinu, mala v zálohe obrovské množstvo hier a kreatívnych úloh. Rozprávala mi legendy o Košiciach a práve vďaka nej ma nedávno poľskí hudobníci pasovali za ich doposiaľ najlepšieho sprievodcu. Evidentne ešte nestretli Milana Kolcuna. Dedko ma zas naučil všetko, čo potrebuje vedieť mladá emancipovaná žena. Ako správne namiešať betón, hádzať omietku, identifikovať a použiť nástroje v dielni a že niekedy je lepšie radšej zavolať elektrikára.

A aké sú moje kritériá na cenu Najlepší starí rodičia teraz v dospelosti? Žiadne, vyparili sa. Súťaž bola zrušená, pretože bude už naveky končiť remízou. Každý z nich je pre mňa nenahraditeľný unikát. Kráľovná kuchyne s bojovým pokrikom „Jedzte kolačky!“, dobrácky gazda s rukami ako lopaty či energická hubárka so zvonivým smiechom.

Zuzana Matkovská
Foto: autorka

Sladké plody Starkinej školy.

Sladké plody Starkinej školy.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk. Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Venované laureátom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems