Večer Jozefa Podprockého

| Hudba, K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 2. 6. 2014

Hudobný život nielen v Košiciach, ale na celom východnom Slovensku dlhé roky intenzívne formoval skladateľ Jozef Podprocký. Je autorom niekoľkých sólových kompozícií, ktoré vznikli z podnetov umelcov pôsobiacich práve v Košiciach. V deň 70. narodenín ikony košickej kompozičnej školy ponúkne súbor Quasars Ensemble rozsiahly prierez jeho komornou tvorbou. Koncert sa odohrá za jeho prítomnosti 10. júna o 19:00 hod. v budove Alfa košických Kasární/Kulturpark.

„Podprocký vo svojej tvorbe vychádzal predovšetkým z domácich inšpirácií, ktoré sa prejavovali jednak osvojením si kompozičných tradícií slovenskej kompozičnej školy, jednak snahou o nastolenie nového tvorivého prístupu k folklórnemu materiálu. Jeho ideálom je kompozične homogénne hudobné dielo, ktorého procesovosť nadväzuje na tradičné modely, no ktorého hudobný jazyk vyrastá z výdobytkov medzivojnovej hudobnej avantgardy,“ píše sa v knihe 100 slovenských skladateľov. Jozef Podprocký ako skladateľ, dlhoročný pedagóg kompozície a teoretických predmetov na košickom Konzervatóriu, riaditeľ Štátnej filharmónie Košice, ale najmä skromný, pokorný a vzácny umelec patrí medzi významné osobnosti slovenskej hudby. Po štúdiu na bratislavskej VŠMU sa vrátil späť do Košíc, aby formoval hudobný vkus publika a svojimi vedomosťami obohatil množstvo ďalších interpretov. Práve preto si jeho narodeniny uctí aj rezidenčný súbor Kasární/Kulturpark Quasars Ensemble, a to rozsiahlym prierezom jeho komornou tvorbou – závažné Sempre solo op. 5 pre sólovú flautu, pochádzajúceho ešte z roku 1966, ansámblové kompozície, ako Rozmarné interlúdium op. 56, či najnovšie Sláčikové kvarteto č. 6 v premiére. V tomto médiu sa Jozef Podprocký napokon identifikoval a získal v ňom najväčšie uznanie.

Gabriela Krestián Kuchárová

Jozef P

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Večer Jozefa Podprockého

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems