V Kunsthalle objavíte malý les a umenie z Poľska

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky, Reportáž | 30. 6. 2014

Hneď pri vchode vás pravdepodobne prekvapí vysoký stĺp z doštičiek obsypaný niečím bielym. „Drevo a soľ, Miroslaw Balka,“ prečítate si na tabuľke a z internetu sa neskôr dozviete, že túto plastiku tvoria dosky z podlahy Foksal galérie vo Varšave, miesta dlhodobého pôsobenia mnohých umelcov. Aj to, že sa v Poľsku nachádzajú najstaršie soľné bane na svete. Prvé dielo výstavy Malopoľskej nadácie súčasného umenia v sebe teda ukrýva dômyselnú symboliku.

Zbierka nadácie obsahuje vyše 450 diel od 60 autorov a skupín. V Kunsthalle sa nachádza len zlomok z nich, no je to výber toho najlepšieho, čo súčasné poľské umenie ponúka. Rôznorodé farby, štýly, rozmery aj formy, umenie veľmi konkrétne alebo úplne abstraktné, diela vyvolávajúce úsmev aj prekvapenie. Nájdete tu fotografie atypických tvarov znázorňujúce varšavské byty aj s ich obyvateľmi a presnou adresou, ironické poleno vytvorené zo stránok papiera, kocky obalené letákmi z hypermarketov, zbierku kresieb Mareka Chlandu, prenosnú telocvičňu, obrovskú červenú korytnačku, krátke videá, sadrové kukly Denisy Lehockej či vysvietený dom oblepený fotografiami bežných ľudí pripomínajúcimi pasáže z Biblie.

Ak zájdete hlbšie do útrob Haly umenia, objavíte ďalšie dielo – kamenný bazén plný lístia, vetvičiek, konárov, slamy ale aj odpadu. Rakúsky umelec Daniel Hafner ho na vernisáži výstavy Modern Man vytvoril priamo pred očami návštevníkov. Zrekonštruoval tak prostredie, v ktorom strávil počas rezidenčného pobytu v Košiciach najviac času. A aby sa nezaprela jeho modernosť, priniesol si so sebou do fingovaného lesa aj šikovné kliešte. Svojou inštaláciou interpretuje aktivity ľudí v prírode, hľadá v nich vzorce a algoritmy.

Ak vás zaujíma, aké je súčasné poľské umenie, alebo ako vyzerá les v bazéne, obe výstavy sú prístupné do 27. júla.

Veronika Samková

Zbigniew Salaj – Poleno. Foto: autorka

Zbigniew Salaj – Poleno. Foto: autorka

Katarzyna Józefowicz – Hra. Foto: autorka

Daniel Hafner – Modern Man. Foto: Dávid Hanko, Košice 2013

Daniel Hafner – Modern Man. Foto: Dávid Hanko, Košice 2013

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V Kunsthalle objavíte malý les a umenie z Poľska

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems