Učiteľ maľuje plyšové medvedíky a jeho žiak prepracované grafiky

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 30. 6. 2014

Prvá výstava slovenského výtvarníka Ivana Csudaia sa konala v psychiatrickej liečebni. Pacientom sa vraj diela páčili, veľa sa vypytovali a diskutovali. Písal sa rok 1986 a autor vtedy tvoril najmä kresby. Dnes, o takmer 30 rokov neskôr, posúva svoje práce za hranice grafiky.

Medzi znalcami umenia sa profesor Csudai zapísal ako ten, ktorý maľuje medvede. Plyšové medvedíky, obyčajne s čiapkou, nájdete aj na výstave v Kasárňach/Kulturpark. Neustále sa opakujúce elementy v pop-artovom štýle vyvolajú úsmev, no ich názvy nabádajú k dôkladnému hľadaniu motívov. Autor tvrdí, že práve v tom je sila – vyjadriť hlbšie významy či zážitky jednoduchým, nekomplikovaným spôsobom. O čosi zložitejšie sú maľby jeho žiaka, Košičana Jakuba Rekena. Ten zapĺňa plátno postupne, inštinktívne a bez pripraveného návrhu. Maľby obyčajne nemajú pomenovanie a pripomínajú prepracované futuristické grafity. Komplikované a na seba navrstvené detaily musí každý návštevník výstavy rozmontovať sám a dekódovať to, čo do nich autor vložil. Proces vzniku niektorých z nich zachytáva Jakub aj prostredníctvom časozberných videí, ktoré nájdete na jeho YouTube kanále. Obe výstavy si môžete pozrieť do 3. augusta.

Veronika Samková

pozvanka Ivan csudai

final reken print

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Učiteľ maľuje plyšové medvedíky a jeho žiak prepracované grafiky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems