Stôl uprostred bazéna

| Reportáž | 16. 6. 2014

Netradičné predstavenie si zaslúži netradičnú scénu. Tabačka Kulturfabrik sa preto spojila s K13 – Košické kultúrne centrá a do priestorov bývalej plavárne 23. mája predstavili svetový unikát Karbido – The Table.

Už v momente, keď diváci vstúpili do rozľahlej sály, vedeli, že budú svedkami niečoho netradičného. Uprostred bazéna, ktorý lemovalo amfiteátrové sedenie, bol namiesto hudobných nástrojov umiestnený jediný stôl. Formácia Karbido z poľskej Vroclavi akoby dokázala tomuto neživému nástroju vdýchnuť nielen život, ale aj kozmopolitnú, globálnu energiu.

Skladba vznikne prakticky z ničoho

Okolo stola, ktorý reaguje aj na ten najmenší podnet či vibráciu, štvorica komponuje piesne z celého sveta. Od ľudových nápevov rozmanitých etník a národov až po rockové balady. Bez využitia akéhokoľvek bežného hudobného nástroja dokázali Karbido vytvoriť plnohodnotný hudobný ansámbel. Vystačia si s rukami, svojím dychom, paličkami, slákmi či dokonca pohármi s vodou a nožmi. Stôl totiž efektne supluje bicie, perkusie, xylofón, drumbľu, basu, husle a digeridoo. Výsledkom nie je pofidérny chaos, ale až prekvapivo premyslený psychadelický tranz plný melódií a rytmov, ktorý dráždi divákovu predstavivosť. Poliaci demonštrovali, že vynikajúca hudobná skladba dokáže vzniknúť prakticky z ničoho.

Za všetkým je číslo štyri

Pre hudobno-divadelné predstavenie The Table je charakteristická štvorka. Štyria hudobníci, štyri strany stola, štyri samostatné pasáže predelené tmou a tichom. Nosným motívom je kompas a jednotlivé časti nesú motív Východu, Juhu, Západu a Severu. Napriek stovkám vystúpení po celom svete sa okrem Košíc „ešte nikdy nestalo, aby publikum reagovalo už pri úvodnej pasáži,“ prezradil s nadšením člen skupiny Michal Litowiniec.

Karbido okrem kvalitnej hudby zaujali aj remeselne zvládnutými hereckými výkonmi. Divákov pobavili krátke skeče, napríklad imitovanie písacieho stroja a následná hudobná improvizácia z „popísaného“ papiera, ako aj ladenie vínového pohára popíjaním jeho obsahu. Atmosféru podtrhávalo osvetlenie stola, ktoré svojou farbou menilo náladu jednotlivých pasáží a umožnilo divákom uvidieť i tú najmenší hoblinku, ktorá sa v zápale hry zo stola odštiepila. Karbido si niekoľkominútový potlesk sprevádzaný standing ovation zaslúžili právom.

Zuzana Matkovská
Foto: Martin Mulik

Aj stôl môže byť hudobným nástrojom.

Aj stôl môže byť hudobným nástrojom.

IMG_8447 copy

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Stôl uprostred bazéna

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems