Staré nápisy doblikávajú

| Rozhovory, Téma čísla | 16. 6. 2014

Papier, Obuv, Pošta 22, Maratón, Mladosť, Torysa, Družba, Ondava, Ural. To sú Košice. Alebo boli? Neónové nápisy na miestnych budovách z doby socializmu už nesvietia, neblikajú a postupne sa z ulíc úplne odstraňujú. Aby sa na ne nezabudlo, staré dobré nápisy mapuje sviežou formou tohtoročná publikácia Neón a reklamná typografia do roku 1989 na východe Slovenska (skrátene NEÓNa). Asi vás neprekvapí, že aj obálka knihy svieti. Autori Samo Čarnoký (1981, typograf, grafický dizajnér) a Radoslav Sinčák (1979, architekt) zozbierali reklamné typografické lahôdky z 26 miest východného Slovenska. Pri väčšine fotografií sa isto pousmejete. Texty potešia svojou zrozumiteľnosťou a odbornosťou zároveň, bez zbytočných omáčok. Naopak, dozviete sa kopec zaujímavostí a typokuriozít. Viac prezradil v rozhovore Samo Čarnoký.


Čo musí mať nápis na budove, aby ťa zaujal?

Musím si ho najprv všimnúť a až potom posúdim, či mu budem venovať aj ďalšiu pozornosť.

Zaujmú ťa len kvalitné nápisy alebo aj ten opak?

Určite nielen tie kvalitné. Celkovo si všímam podnety v rámci vizuálnej kultúry v každom meste, kde sa ocitnem. Dobré aj zlé veci sú pre mňa zdrojom záujmu.

Košice sú na tom ako?

Je to lepšie ako pred pár rokmi, no aj napriek tomu je vo všeobecnosti vizuálna kultúra vo verejnom priestore v Košiciach aj iných slovenských mestách pomerne žalostná. Rozčuľuje ma enormné množstvo vizuálnych vnemov, ktoré nie sme schopní absorbovať. Takmer na každom kroku nás atakuje zahltenosť priestoru prostredníctvom množstva bilboardov a často amatérskej, nekvalitnej reklamy. Mesto a jeho vizualita tvorí náš životný priestor a hoci si to neuvedomujeme, môže nás podvedome ovplyvňovať.

V tomto kontexte môžeme považovať staré reklamné (neónové) nápisy na budovách za „staré dobré“ alebo skôr špatia?

Nezovšeobecňoval by som to. V mnohých prípadoch majú staré reklamné nápisy aj historickú hodnotu. Príkladom je Papier na Mlynskej alebo Mladosť na Hlavnej ulici. Vnímam ich ako kvalitné veci svojej doby, napriek tomu, že sú dnes ošúchané, spatinované, s nefunkčnými neónmi.

Samo Čarnoký, spoluautor knihy NEÓNa.

Samo Čarnoký, spoluautor knihy NEÓNa.

V čom tkvie ich kvalita?

V kvalite spracovanej typografie, originalite riešenia a dobovej autenticite. Pôsobivé je aj to, že mnohé z nich boli robené na mieru budovy či väčšieho architektonického celku.

Sú práve nápisy Papier a Mladosť tvoje obľúbené v rámci Košíc?

Áno, sú jedni z mojich najobľúbenejších. Samozrejme mám ich aj viac, žiaľ niektoré dnes už neexistujú. V obľube som mal aj nápis Park pri železničnej stanici. Počas rekonštrukcie objektu bol odstránený. Pamätám si, že nejaký čas ležal pohodený na stavenisku a čakal na zrejmý osud v kovošrote. Mrzí ma, že som si ho nikdy neodfotil. Prevedením aj charakterom bol veľmi podobný spomínaným nápisom Papier a Mladosť.

Všimla som si, že práve nápis Papier vie upútať, mnoho ľudí ho registruje. Môže to byť tým, že tento typ písma – tzv. skriptové písmo má akési čaro?

Je to možné. Skriptové – písané písmo iste vzbudí väčšie emócie ako statický nápis. V čase vzniku neónovej reklamy boli tieto písma obľúbené, navodzovali dojem dynamiky, modernosti, progresu, napredovania, okrem toho boli technologicky vhodné pri realizácii neónových trubíc.

Staré neónové nápisy v Košiciach.

Staré neónové nápisy v Košiciach.

Dajú sa konkrétne pomenovať všetky fonty, ktoré sa používali na neónových nápisoch na východnom Slovensku?

Pokiaľ by sme hľadali konkrétne názvy písiem, tak určite nie. Namiesto toho ich však vieme  pomenovať na základe spoločnej charakteristiky a rodového zatriedenia. Okrem spomínaných skriptových písiem tu najčastejšie môžeme vidieť lineárne bezserifové písma – tzv. grotesk. Obľúbeným typom je aj tzv. egyptienka – lineárne písmo s výraznými serifmi (pätkami).

Čiže čo majú spoločné písma typu egyptienka s Egyptom?

Nič, len názov. Pomenovanie vzniklo v dobe zvýšeného záujmu o egyptskú kultúru, pravdepodobne ako marketingové označenie.

Vytvorili ste aj zmiešanú abecedu Košice/Krompachy. Našiel sa tam neznámy font, ktorý by si chcel zrekonštruovať do kompletnej abecedy?

V knihe nachádzam mnoho inšpiratívnych impulzov, zatiaľ som však na základe toho žiadny font neskonštruoval. Nevylučujem ale, že sa o to v budúcnosti nepokúsim. Môj záujem a vzťah k typografii z doby normalizácie trvá už dlhšie. V minulosti som vytvoril písmovú sériu LEČO, inšpirovanú nápismi na zaváraninových fľašiach zo 70-tych a 80-tych rokov.

Skús opísať váš typoturizmus.

Košice sme obehali na bicykloch. Na ostatné mestá sme dostali tipy od známych. Veľkú časť výskumu sme robili individuálne. Niektoré mestá sme navštívili cielene v rámci výletov, vlakmi, autami. V princípe išlo vždy o centrum mesta, nákupné centrá postavené za socializmu, nemocnice, hotely – to boli vďačné zdroje. Niektoré objekty sme si dopredu hľadali na mapách cez internet. Kdekoľvek idem, snažím sa mať foťák pri sebe.

Neónové nápisy miznú, ulice zahltil reklamný smog. Predstavme si mesto z tvojho vysneného dizajnérskeho pohľadu. Ako by vyzeralo?

Omnoho príjemnejšie by vyzeral verejný priestor, keby sme pred sebou nemali les bilboardov, ale les stromov. Nápisy a reklamy v uliciach by mohli mať kultivovanejší charakter a mohli by viac reagovať na priestor, architektúru a širšie súvislosti. Čo sa týka starých nápisov, je fajn, ak ostávajú. Iste by stačilo mnohé z nich citlivo zrekonštruovať namiesto radikálnej zmeny na nový imidž. Nielen staršia generácia vyrastajúca v čase vzniku neónov, ale aj mladí ľudia sa identifikujú s týmto písmom vo verejnom priestore.

Ďakujem za rozhovor.

Lucia Radzová
Foto: archív autorov
www.facebook.com/knihaNEONa

KE_06 copy

DSC_0168 copy

P1160912 copy

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Staré nápisy doblikávajú

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems