Skúsenosti sú viac ako škola

| Rozhovory, T-Systems | 30. 6. 2014

Leto je ideálnym obdobím na nové začiatky. Maturanti opúšťajú chodby stredných škôl, vysokoškoláci mávajú modrými a červenými diplomami a obe skupiny popritom premýšľajú nad tým, či strávia leto polihovaním, alebo sa im podarí nájsť si svoje (možno prvé) zamestnanie. Daniela Bodnárová, špecialistka na ľudské zdroje, a Gabriel Fedák, vedúci tímu zaoberajúceho sa bezpečnosťou v sieti pre verejný sektor, rozprávajú o tom, ako sa pripraviť na pohovor a na akých pozíciách môžu pracovať študenti a absolventi v T-Systems Slovakia.


Prvá vec, ktorou sa uchádzač o pracovné miesto prezentuje, je štruktúrovaný životopis. Ako by malo takéto curriculum vitae (CV) vyzerať?

Daniela: Každý personalista je iný a posudzuje to podľa seba. V životopise by však rozhodne nemali chýbať kontaktné údaje a seriózna e-mailová adresa. Aj keď sa na adresách typu mačička, diablica alebo casanova radi zabávame, na uchádzača nevrhajú práve pozitívne svetlo.

Gabriel: Najdôležitejšou časťou životopisu sú samozrejme pracovné skúsenosti – každá jedna brigáda, projekty, na ktorých študenti a absolventi participovali, praxe alebo diplomové práce. Stáva sa, že uchádzači posielajú takmer prázdne CV-čka. Niekedy si ich aj napriek tomu pozveme na pohovor a tam nám povedia o svojom študijnom pobyte v zahraničí, účasti na rôznych medzinárodných projektoch či stážach. Z môjho pohľadu je hodnotné, aj keď robil absolvent napríklad plavčíka v Amerike. Znamená to, že pracoval v kolektíve a uspokojoval potreby zákazníkov, s ktorým musel vychádzať a komunikovať v angličtine. Pracovné skúsenosti sa teda nemusia týkať len profesionálnych zručností potrebných na požadovanú pozíciu. Cenné sú aj na takzvané „soft skills“, čiže schopnosti zamerané na komunikáciu, riešenie problémov, riadenie a podobne. Ak tieto informácie chýbajú, uchádzača si buď na pohovor vôbec nepozveme, alebo zlyhá počas neho.

Musí byť súčasťou CV aj fotografia?

Gabriel: Nie je to nutné, ale ja to považujem za plus. Denne zorganizujeme aj päť pohovorov, na každom z nich si o uchádzačovi napíšem kvantá poznámok a neskôr mám problém spojiť si tieto informácie s konkrétnym človekom. Ak však vidím fotku, pozriem sa na človeka a hneď viem, o koho ide.

Daniela: Dôležitejšia je forma životopisu. Mal by byť prehľadný, štruktúrovaný, bez gramatických chýb. Ideálny životopis má dve normostrany. Informácie, ako záľuby alebo hobby sa možno zdajú byť zbytočné, no sú vždy hodnotenejšie, ako prázdne riadky.

Gabriel: Zaujímavé je tiež posledné „okienko“ životopisu s názvom Povedzte niečo o sebe. Existuje všeobecná formulka, ktorú uchádzači radi používajú: Som flexibilný, pracovitý, komunikatívny človek so zmyslom pre zodpovednosť. Takúto vetu som čítal už možno aj stopäťdesiatkrát.

Daniela: Skôr oceňujeme originalitu a kreativitu. Niektorí zamestnávatelia uprednostňujú životopisy v štandardizovanej forme Europass, lebo sa v nej vyznajú a vedia, kde čo nájsť. Ale pripraviť si originálny životopis je oveľa lepšie.

V prípade, že životopis zaujme, si účastníkov pozývate na pohovor. Čo je jeho súčasťou?

Daniela: Určite sa budeme pýtať na pracovné skúsenosti. Je dôležité pripraviť sa na to a povedať aj konkrétne príklady zo svojho života.

Gabriel: Dôležité je tiež vedieť niečo o firme a nepliesť si nás napríklad s T-Mobile. Nepotrebujeme, aby účastník vymenoval všetkých zákazníkov, no mal by mať základné informácie o spoločnosti, o pozícii, na ktorú sa hlási, o požadovaných technických zručnostiach a podobne. Pohovory prebiehajú v angličtine. Záujemca preto musí vedieť plynule rozprávať, predstaviť sa a predať sa. Ak zažmúrim obe oči, tak by mal dosiahnuť komunikačnú úroveň B1, ideálne B2. Aj keď je technicky zručný, bez jazyka s ním neviem pracovať, lebo na vstupných pozíciách ho základné technické veci naučíme rýchlejšie ako jazyk. Máme jedného šikovného kolegu, ktorý nemá veľkú slovnú zásobu a po anglicky sa nikdy neučil, no dokáže z toho mála vyskladať efektívnu komunikáciu. Pri pohovore patril medzi najlepších.

Daniela: Jazyk je nutnosťou, pretože spoločnosť T-Systems Slovakia má len zahraničných zákazníkov. Niekde je podmienkou aj nemčina, no to závisí od konkrétnych pozícií.

Gabriel: Je veľmi ťažké nájsť na trhu človeka, ktorý rozpráva po anglicky, nemecky a zároveň má technické aj projektové znalosti. Juniori sa však vedia dovzdelať a neskôr postúpiť vyššie.

Daniela Bodnárová (celkom vľavo) a tím špecialistov na ľudské zdroje.

Daniela Bodnárová (celkom vľavo) a tím špecialistov na ľudské zdroje.

Absolventi ktorých škôl či odborov sú v T-Systems Slovakia najžiadanejší?

Daniela: Je to najmä o skúsenostiach. Škola, vek či pohlavie nehrá v procese prijímania žiadnu úlohu. Najčastejšie sa však hlásia absolventi Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) alebo Ekonomickej fakulty Technickej univerzity.

Gabriel: Stalo sa nám však aj to, že zo strednej školy k nám prišiel lepší sieťár, než bol absolvent FEI-ky. 

Aké voľné juniorské, teda začiatočnícke pozície vie v súčasnosti ponúknuť študentom a absolventom vaša spoločnosť?

Gabriel: Väčšina pozícií, ktoré ponúka naše oddelenie, je technických a týkajú sa sietí. Ide buď o ich bezpečnosť, hlasový prenos, alebo samotnú prevádzku a tvorbu sietí. Máme ale aj netechnické pozície zamerané na projektový alebo rollout manažment (špeciálna forma manažmentu v počiatočných fázach tvorby projektov zameraná na tvorbu pracovných postupov, pozn. red.).

Daniela: Na finančné oddelenie teraz hľadáme hlavne kontrolórov. Tu je potrebná angličtina, nemčina, ekonomické znalosti a aktívna práca s tabuľkovými editormi. Vítaní sú tiež aplikační a SAP administrátori, ktorí by mali mať prehľad v oblasti IT a orientovať sa v prostrediach Windows, Linux.

Gabriel: Keďže pozície sú hierarchizované, po roku, prípade roku a pol, absolvujú juniori hodnotiaci pohovor, kde sumarizujeme ich prácu a navrhujeme postup na vyššie posty.

Daniela: Uverejňujeme aj voľné pozície pre interných zamestnancov, ktorí chcú prestúpiť na iné oddelenie. Aj v takomto prípade však musí uchádzač absolvovať pohovor. 

Majú uchádzači aj možnosť krátkodobej letnej brigády?

Daniela: Študenti a absolventi môžu požiadať o letné neplatené stáže a praxe vo všetkých odboroch. Brigády sú väčšinou dlhodobejšie a pokračujú aj počas školského roka. Máme však nárazové brigády, keď potrebujeme v krátkom čase nabrať veľa ľudí. Obyčajne sa to stáva pri nástupe nového zákazníka na trh. Vtedy ponúkame aj prácu na polovičný úväzok.

Gabriel: Na takéto pozície je zaškoľovací čas asi dva týždne, čiže sú technicky pomerne nenáročné. Šikovní začiatočníci sa potom vedia zdokonaliť a dostať sa k nám na plný úväzok. 

Kde môžu študenti a absolventi voľné pozície nájsť?

Daniela: Všetky aktuálne miesta sú uverejnené na stránke www.t-systems.sk v sekcii Kariéra, no nájdu ich aj na portáloch s ponukami práce alebo na našej facebookovej stránke. V súčasnosti máme voľných približne 50 pozícií s jedným až desiatimi voľnými miestami.

Ďakujem za rozhovor.

Veronika Samková
Foto: archív T-Systems Slovakia

Gabriel Fedák, vedúci tímu zaoberajúceho sa bezpečnosťou v sieti pre verejný sektor.

Gabriel Fedák, vedúci tímu zaoberajúceho sa bezpečnosťou v sieti pre verejný sektor.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Skúsenosti sú viac ako škola

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems