Saltá na vode vidno aj z balkóna

| Rozhovory, Šport, Téma čísla | 2. 6. 2014

Snowboard a lyžovanie majú svoj biely prašan. Skejterom stačí chodník či rampa. Wakeboard, wakeskate a vodné lyže sa pohybujú na veľmi neistej hladine. Na vode. Láska k „doske“ tieto športy spája, no prostredie, rozličné disciplíny a triky z nich robia samostatné aktivity. Nečakajte teda, že každý snowbordista je automaticky zanietený wakeboardista. V Košiciach na sídlisku Nad jazerom sa už 26 rokov vyníma najstarší, osemsto metrov dlhý vodný vlek na Slovensku. Vychováva majstrov Slovenska, Európy i sveta. A vytvára jedinečnú atmosféru medzi panelármi. Veď nie každý z nás vidí z balkóna saltá či skoky na vodných lyžiach.

V deň rozhovoru s vodnolyžiarskými trénermi Alexandrom Vaškom st. a Temenuzhkou Csokasovou nám prialo počasie. Slniečko hrialo, vylákalo vonku kopec ľudí. Mnoho z nich zamierilo na prechádzku k vodnolyžiarskemu vleku. Skvelé miesto na oddych. Tribúna pripravená, už len sadnúť a vychutnať si výkony odvážnych športovcov. Na ukážku sa naskytli hneď všetky tri disciplíny – slalom, akrobacia i skoky. Mať tak viac guráže, lyže alebo wakeboard si rovno vyskúšam. Jazdiť na lyžiach alebo doske sa dá aj rekreačne a vraj to ani nie je až také náročné a nebezpečné.


Aké sú vlastne rozdiely medzi wake-športmi?

Temenuzhka: Wakeboard ma pevné viazanie, čiže je to ako snowboard na vode. A wakeskate pripomína skejtovanie, čiže je bez viazania. Spolu s vodnými lyžami nájdete všetky tri možnosti na Jazere.

Tréningy prebiehajú len vo vode?

Temenuzhka: Každý tréning sa začína na suchu. Robíme imitácie, nácviky. V zime prebieha tréning na vytrvalosť, techniku.

Alexander: Dlhoročne spolupracujeme s Bielorusmi, ktorí patria s svetovej špičke vo vodnom lyžovaní – či vlekovom, alebo člnovom. My k nim chodíme v zime do špeciálneho bazéna a oni k nám v lete na vlek, pretože taký nemajú.

Koľkoročné deti začínajú s vodným lyžovaním?

Temenuzhka: Trénuje sa od 5 do 20 rokov a pokračuje sa popri zamestnaní. Naším cieľom je, aby sa deti venovali športu najmä popri škole, kým na to majú čas. Tréningy sú päťkrát týždenne. Cez prázdniny aj dvojfázovo.

Predpokladám, že päťročné dieťa sa musí na vodnej hladine najprv udržať. Ktorou disciplínou začína?

Alexander: Deti začínajú na dvoch lyžiach pri pomalej rýchlosti, potom pribúdajú otočky a akrobacia. Skoky prichádzajú ako posledné až okolo jedenástich rokov. Všetko hravou formou. Skoky majú byť čo najdlhšie. Je to najadrenalínovejšia disciplína. Vo veľkej rýchlosti treba udržať balans, správne dopadnúť, je tam aj riziko pádov. Lyžiar cíti každú stotinu sekundy naviac, počas ktorej letí vzduchom.

Temenuzhka: Na každú disciplínu sa hodí iné dieťa, postupne sa to vykryštalizuje. Prvý rok poskytuje klub výstroj zadarmo, potom je to už finančne náročnejšie, ako pri každom vrcholovom športe.

Pýtala som sa vašich zverencov, studenej vody sa vraj neboja.

Temenuzhka: Skôr naopak, musíme ich z vody vyháňať.

V jazerskej vode sa často neodporúča kúpať. Nie je to prekážka aj pre šport?

Alexander: Nemáme s tým žiaden problém. O tejto vode sa hovorí všetko možné. No pokiaľ sinice nevykvitnú, je vhodná na kúpanie. Jazdením sa voda okysličuje, čo pomáha aj prírode.

Temenuzhka: Naše decká sú dennodenne vo vode a sú v poriadku.  

Alex Novota. Foto: Štefan Tury

Alex Novota. Foto: Štefan Tury

Hovorí sa, že pri páde v rýchlosti je voda tvrdá ako betón.

Alexander: Voda nikdy nebude taká tvrdá ako betón. Ale zranenia sa s výkonnostným športom spájajú.

Kedysi ste sa sami do vodného lyžovania zamilovali. Čím to bolo?

Temenuzhka: Do tohto športu som sa zamilovala ako malá na prvý pohľad. Je krásny pocit kĺzať sa po vodnej ploche. Voda, slnko, adrenalín – všetko dokopy. Dobré na tom je aj to, že ide o sezónny šport. Keď už má človek dosť, príde zima a čiastočný oddych, a potom po zime sa s novou chuťou teší na sezónu.

Alexander: Rozmanitosťou disciplín. Osobne som mal vždy najradšej slalom. Motivovalo ma dosahovať lepšie výkony. A čaro bude aj v samotnej vode.

Mať vodnolyžiarsky vlek pod balkónom je rarita. Ako vnímajú domáci vaše pôsobenie v blízkosti ich príbytkov?

Alexander: Myslím si, že je to spestrenie ich bývania. Momentálne bojujeme za zachovanie KVL Trixen a na internete koluje výzva na našu podporu. Sme milo prekvapení, ako ľudia pekne reagujú. Sú za to, aby vodné lyžovanie v Košiciach ostalo zachované. Posielajú nám nápady, ako by areál mohol fungovať. Vlek tým, že sa na ňom organizujú európske preteky, má nielen význam pre Jazerčanov, Košičanov či Slovákov, ale má aj svoje opodstatnenie v rámci Európy. Preteky spĺňajú najvyššie parametre a priťahujú športovcov z rôznych krajín.

Temenuzhka: Ja som Bulharka a keď som do Košíc prišla na preteky, bolo to pre mňa okúzľujúce. Mať vlek priamo v meste, na sídlisku, a pritom v okolí krásnej prírody a kopcov, vytvára vzácnu atmosféru. Cítim sa tu veľmi dobre a chvália si to aj zahraniční športovci, ktorí sa sem vracajú. Už 15 rokov sa tu cítim ako doma.

1 duri kerpcar copy

Juraj Kerpčár. Foto: archív KVL Trixen

Rekreačne si môže vyskúšať šport na vode ktokoľvek. Máte medzi sebou aj známe osobnosti?

Alexander: Radi si zajazdia najmä športovci, ako kulturista Jaro Horváth, karatista Roman Volák, tenista Miloš Mečíř, ale aj herec Michal Soltész.

Medailí máte neúrekom. Ak som správne narátala, je ich 130. Ktoré úspechy vašich zverencov vás najviac tešia?

Alexander: Miro Hríbik sa stal v roku 2006 majstrom sveta. A isto ma teší aj fakt, že minulý rok sa s juniorskou kategóriu rozlúčil môj syn Alexander titulom absolútny víťaz na Majstrovstvách Európy.

Ďakujem za rozhovory. 

Podporte svojím podpisom zachovanie vodného lyžovania v Košiciach na www.trixen.sk.

Lucia Radzová

3 alexander vasko_slalom (1 of 1) copy

Alexander Vaško ml., slalom, Grand prix Košice 2013. Foto: Štefan Tury

Skoky Alexandra Vaška ml. Foto: archív KVL Trixen

Skoky Alexandra Vaška ml. Foto: archív KVL Trixen

Alexander Vaško ml., wakeskis. Foto: Štefan Olšavský

Alexander Vaško ml., wakeskis. Foto: Štefan Olšavský

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Saltá na vode vidno aj z balkóna

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems