Primátor Richard Raši podporuje slovenský unikát, mažoretky – seniorky

| Mesto Košice | 16. 6. 2014

Dôkazom toho, že život seniora nemusí vždy končiť iba dožívaním medzi štyrmi bytovými stenami sú Jazerské mažoretky, ktoré nemajú konkurenciu v celej Slovenskej republike. Tento unikát tvorí 14 dôchodkýň vo veku od 62 do 82 rokov. Ich veľkým fanúšikom, obdivovateľom a podporovateľom je i primátor mesta Košice Richard Raši.

Mažoretky – seniorky oslavujú v tomto roku okrúhle jubileum, päť rokov fungovania pri klube dôchodcov v mestskej časti Košice – Nad jazerom. V týchto dňoch sa pripravujú na účinkovanie v Budapešti. „Každý si myslí, že je to jednoduché. Zdvíhať nohy, povrtieť paličkou a hotovo,“ hovorí trénerka mažoretiek Darina Mášiková. „Opak je pravdou, každá z našich žien sa totiž musí naučiť nielen koordinovať pohyby nôh, rúk, hláv, ale aj orientovať sa v priestore, čo je v ich veku už podstatne náročnejšie. Pred odchodom na zaslúžený odpočinok pracovali ako učiteľky materských škôl, ekonómky, robili v studenej kuchyni, máme tu teda ozaj pestrú zmes. Väčšina sú vdovy, potrebovali sa dostať medi ľudí, niečo robiť, žiť ďalej. Okrem toho zistili, že pohyb im neuveriteľne prospieva, viaceré ich zdravotné problémy pominuli, čudujú sa tomu dokonca i lekári.“

Síce nie mladé, ale zodpovedné

Mnohí jedinci už len pri počutí o existencii mažoretiek – senioriek nechcú veriť, že je to pravda. Pod pojmom mažoretky si totiž predstavujú predovšetkým krásne, mladé a dlhonohé devy. Tie jazerské so striebrom vo vlasoch sa však nedajú v ničom zahanbiť. Stretávajú sa v Kultúrnom stredisku Iskra na Uralskej ulici dvakrát v týždni a trénujú o dušu. Pri svojich vystúpeniach dokazujú, že aj v sukniach pod kolená a kabátikoch sa dá vystupovať a vyzerať pritom dôstojne i elegantne. Nehovoriac o tom, že všetko robia veľmi zodpovedne. „Ako nás vníma okolie? Zo začiatku sme sa stretli s reakciami, že vraj, mažoretky seniorky? Jáááj, to bude ale sranda. Ale keď vystúpili, všetkým „spadli sánky“. Doslova. Naše mažoretky vzbudzujú obdiv u ľudí už len tým, že i v tomto ich veku dokážu fungovať tak, ako fungujú,“ dodala Mášiková.

Pôvodne vystupovali v kostýmoch košických farieb, teraz majú nové. Na saká im prispel z vlastného vrecka košický primátor Richard Raši. Vystúpenia, ak mu to čas a práca dovolia, si nikdy nenechá ujsť.

Informovalo Mesto Košice

Jazerské mažoretky. Foto: archív MČ Košice – Nad jazerom

Jazerské mažoretky. Foto: archív MČ Košice – Nad jazerom

0012 copy

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Primátor Richard Raši podporuje slovenský unikát, mažoretky – seniorky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems