Pocta Pánovi fotografovi

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky, Reportáž | 30. 6. 2014

Moderné priestory, čisté línie a bielo-čierna kombinácia sa stali útočiskom klasickej fotografie. V košických Kasárňach/Kulturpark sa stretli obdivovatelia slovenskej legendy Martina Martinčeka, fotografi, vizuálnym umením očarená verejnosť, aj niekoľko detí. Cieľom výstavy Pocta Martinčekovi je vytvoriť dialóg s autormi, a najmä tými, čo spolupracujú s občianskym združením Dom fotografie.

No ich diela nevyjadrujú len seba samé, ale aj vzťah k Martinčekovi. „Cielene sme šli po dielach autorov, ktorí mohli korešpondovať s tým, čo Martinček vytvoril a nezachádzali sme do extrémov, ktoré by mohli byť interpretačne mimo. Od staršej generácie až po tú najmladšiu, ide o diela, čo mali Martinčekov grunt, či už ako východisko v regióne, alebo interpretácia krajiny, alebo konceptuálne interpretácie,“ ozrejmila výber kurátorka a riaditeľka Galérie umelcov Spiša Lucia Benická. Výstavu tvoria diela 32 autorov, fotografie Martina Martinčeka a dokumentárne záznamy o tejto inšpirujúcej osobitosti. Práve výber reprodukcií z jeho fotografií vypovedá o ľuďoch, krajine a živote na Liptove, odkiaľ pochádzal a v ktorých možno nájsť prepojenie vo vystavovaných dielach súčasných fotografov. „Myslím si, že prínos Martinčeka je pre slovenskú fotografiu úplne zásadný. V niektorých oblastiach určil smer, v iných minimálne inšpiroval, alebo zadal podnet na premýšľanie. Celý život si udržal svoj štandard a líniu, čo je dôležité a vzácne. Jeho fotografie sú zaujímavé v kontexte doby, ale zároveň nadčasové, to znamená, že stále majú čo povedať, a to aj človeku, ktorý nepozná reálie. Je mi ľúto, že už tu nie je. Iste by nám ešte mal čo povedať,“ vyjadril sa pod svojou fotografiou jeden z autorov Alan Hyža.

Okrem krajiny a jedinečného zachytenia človeka ako takého – v jeho jednoduchosti a originalite zároveň, na výstave nájdete tradičné dokumentárne fotografie, experimentálne, inscenované či prepojenie s abstrakciou, výtvarným aj surreálnym odkazom. Všetko zasadené do priestoru Kasární: „Je to geniálny priestor, ktorý je možné variovať a ja som veľmi prekvapená, že aj napriek tomu, že prezentujeme klasické dielo v jeho dvojrozmernom formáte, toto miesto dokázalo korešpondovať s tým, čo klasická fotografia a jej príbehy môžu poskytnúť. Každý nový duch vytvára nové možnosti a novú štartovaciu čiaru,“ povedala Lucia Benická. S Domom fotografie, Galériou umelcov Spiša a K13 cielene pripravovali reprízy tohto projektu, ale teraz všetko závisí od iných galérií na Slovensku, či ich projekt osloví. V Košiciach si ho môžete pozrieť do 31. augusta na 1. poschodí budovy Bravo v Kasárňach/Kulturpark.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Martin Krestián

1.Fotografia Vlada Eliáša sa odvoláva ku krajinárskej tvorbe Martina Martinčeka.

Fotografia Vlada Eliáša sa odvoláva ku krajinárskej tvorbe Martina Martinčeka.   

 Dielo Petry Cepkovej vzniklo v Liptovskej Tepličke, kde týždeň spoznávala tradície, zvyklosti a mentalitu tamojších obyvateľov.

Dielo Petry Cepkovej vzniklo v Liptovskej Tepličke, kde týždeň spoznávala tradície, zvyklosti a mentalitu tamojších obyvateľov.

Výstava Pocta Martinčekovi potrvá do 31.augusta v Kasárňach/Kulturpark v budove Bravo.

Výstava Pocta Martinčekovi potrvá do 31.augusta v Kasárňach/Kulturpark v budove Bravo.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pocta Pánovi fotografovi
  1. […] Reportáž z otvorenia výstavy nájdete TU. […]

    Komentoval Pocta Martinovi Martinčekovi | Zajtrajšie noviny dňa 04.08.2014 o 09:33:16Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems