Letokruhy

| Editoriál | 16. 6. 2014

Český dokument Šmejdi som mala doma takmer rok, kým som si ho tri dni pred uzávierkou novín pozrela. Isto vám už domov prišiel leták s ponukou výletu a obeda za dve eurá aj s možnosťou výhry. Vy ste ten leták s pobaveným úsmevom pokrčili a zahodili. Ale vaša stará mama či dedko sa na skvelú akciu vybrali. Ani ste o tom nevedeli. Dokument hovorí o tom, ako sa dôchodca nevedomky dostane na marketingovú predvádzaciu akciu, kde je psychologickým nátlakom prinútený kúpiť si nekvalitný a pritom predražený tovar za stovky eur. Prečo tam tí ľudia chodia? Pýtala som sa sama seba na začiatku filmu. Lebo sa cítia osamotení a sú na tej mašinérii závislí. Prišla odpoveď na konci. A moji starí rodičia takisto. Povedať: „Nechoď tam! Nič nekupuj!“ nestačí.

LusiDokument je alarmujúci. A teraz nemám na mysli legislatívne hľadisko. Alarmujúca je potreba rozhovoru s našimi seniormi. Osamelý človek hľadá spoločnosť. A predajná akcia ju ponúka. Rozmýšľam, kedy som sa naposledy rozprávala so svojimi starými rodičmi len tak. Bez toho, aby sme sa stretli na nejakej obligátnej oslave. Bez toho, aby sme riešili dedove choroby, nedostatok peňazí a bratrancove doučovanie zo slovenčiny. Bolo to dávnejšie, v jedno leto. Sedeli sme vonku pri chate na Ružíne a ja som sa len tak začala pýtať, ako sa žilo v socializme. „Dedko, ako ste cestovali do Iraku a Ruska? Babi, čím si prala, keď si nemala automatickú práčku? Sama si zorganizovala celú svadbu mojich rodičov za tri týždne? Daj inšpiráciu! Jaaaaj, ale ty si mala podpultové kontakty…“ Vtedy som sa ocitla vo svojom vlastnom dokumentárnom filme. Otázky som kládla ja a odpovede prichádzali pomaly aj rýchlo, s úsmevom, aj slzou, pomedzi tichú cigaretu, aj veselé poldeci, skrz slnečné lúče dopadajúce na naše duše cez koruny stromov. Rozhovor so starým človekom. Kedy si naň urobíme čas?

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

teta2 copy

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 10/2014. Foto: Nicol Urbanová

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Letokruhy

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems